Jak wymienić kran w wannie?

W trakcie remontu łazienki przychodzi czas na wymianę starego kranu w wannie lub prysznicu. Na szczęście jest to jedno z najprostszych zadań, które bez problemu możemy wykonać samodzielnie, oszczędzając pieniądze, które wydalibyśmy na wynajęcie hydraulika.

 

wanna

Niezbędne wyposażenie

klucz nastawny,

klucz imbusowy,

poziomica,

- taśma teflonowa lub pakuły,

- cienka szmatka.

Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek działania, naszym pierwszym krokiem powinno być odcięcie dopływu wody, którego dokonujemy poprzez zamknięcie głównego zaworu. Znajduje się on najczęściej przed samym wodomierzem, więc nietrudno będzie nam go zlokalizować. Po zakręceniu zaworu warto też spuścić wodę z instalacji. Dopiero wówczas możemy przejść do głównego zadania.
 

wanna

Usunięcie starego kranu


Zaczynamy oczywiście od demontażu starej baterii, którą należy zgodnie z zasadami odkręcić. Na początku luzujemy obie rozety, pod którymi znajdują się przyłącza mimośrodowe. Aby ostatecznie pozbyć się starego kranu, luzujemy też nakrętki lub pierścienie ustalające.
 

Montaż nowego kranu


Baterię montujemy do zakończonych gwintowanymi końcówkami rur z ciepłą oraz zimną wodą. Gwinty znajdują się najczęściej w odległości 15 cm od siebie, ale w razie potrzeby tę odległość możemy skorygować, używając przyłączy mimośrodowych i wkręcając je w nagwintowane końce. Pamiętajmy o tym, by na gwinty łączników nawinąć wcześniej taśmy teflonowe lub pakuły, które są bardziej odporne na mocne dokręcanie gwintu, ale wymagają posmarowania specjalną pastą uszczelniającą do połączeń gwintowych. Taśmy lub pakuły nawijamy zawsze zgodnie z kierunkiem dokręcania nakrętek.

Wstępnie dokręcamy łączniki do końcówek rur i dopasowujemy ich położenie do rozstawu przyłącza baterii. Montujemy na nich nakrętki i podkłady uszczelniające, ale początkowo nie dokręcamy ich do samego końca. Wówczas możemy precyzyjnie ustawić łączniki, używając klucza nastawnego. Przy pomocy poziomicy ustalamy odpowiednie położenie baterii, którą następnie zdejmujemy. Na wystające ze ściany łączniki nakładamy rozety, a do nakrętek wkładamy uszczelki. Następnie ostatecznie montujemy nową baterię – kluczem dokręcamy nakrętki, uważając, by ich nie porysować – w tym celu możemy owinąć je cienką szmatką. Po dokręceniu nowego kranu ponownie otwieramy główny zawór zasilający i sprawdzamy, czy instalacja nie przecieka.

Data publikacji: 13.01.2015