Produkty

Jak usuwać plamy po farbie

Jak usuwać plamy po farbie

Odpowiednie przygotowanie do malowania ma na celu uniknięcie niepotrzebnych zabrudzeń. Mimo oklejania taśmą malarską czy zasłaniania folią elementów wyposażenia, zdarza się, że plamy po farbie i tak się pojawią – nie tylko na sprzętach, ale i na naszych ubraniach. Jak możemy się ich pozbyć?

Sposób usuwania śladów po farbie będzie zależał od tego, jakiego rodzaju preparatu używaliśmy i jaka powierzchnia lub rodzaj tkaniny zostały nią zabrudzone. Inaczej postąpimy w przypadku usuwania plam po środku olejnym i inaczej podczas usuwania śladów farby akrylowej. Oto kilka wskazówek, które można wykorzystać podczas wywabiania plam z farb.

Bałagan po malowaniuNiechciane ślady po farbach emulsyjnych zmywalnych w wodzie należy usuwać od razu w momencie, gdy się pojawiły. Wycieramy farbę ligniną i zmywamy pod wodą. Jeżeli nie chce zejść, moczymy w ciepłej wodzie i proszku do prania, a po kilku godzinach spieramy. Należy pamiętać, że jedynie wilgotna emulsyjna farba jest możliwa do usunięcia – gdy zaschnie, najpewniej nie będziemy mogli już się jej pozbyć. Można wykorzystać w takiej sytuacji specjalny rozpuszczalnik do farb emulsyjnych, jednak może on spowodować odbarwienie materiału.

Plamy z farby akrylowej powinny najpierw zaschnąć. Takie zanieczyszczenia powinny zejść podczas prania tkaniny w proszku lub odplamiaczu. Możemy również wcześniej polać je spirytusem.

Ślady po farbie lateksowej usuniemy z ubrań za pomocą wody i mydła, zanim jeszcze zaschną.

Folia malarskaAby pozbyć się plam z farb olejnych, potrzebna będzie np. benzyna do czyszczenia (informacje o tym, jaki rozcieńczalnik sprawdzi się w przypadku danej farby, znajdziemy na jej etykiecie). Nasączamy nią zabrudzenie, a następnie zamaczamy je w odpowiednim detergencie (wywabiacz plam albo proszek do prania).

Palmy na bawełnie wywabimy za pomocą papki przygotowanej z mąki ziemniaczanej oraz benzyny, natomiast len oczyścimy poprzez potarcie plamy benzyną i polanie jej gorącą wodą. Do odplamiania wełny warto wykorzystać natomiast czysty alkohol.

Pamiętajmy, by wszelkie rozcieńczalniki stosować na tkaninach z dużą ostrożnością i najpierw sprawdzić ich działanie w najmniej widocznym miejscu. W przypadku gdy zabrudzenia są większe, warto najpierw zebrać nadmiar farby łyżką lub łopatką. Dotyczy to czyszczenia odzieży i np. dywanów. Jeżeli podczas malowania zabrudzeniu ulegną meble, podłogi czy inne elementy wyposażenia, wszelkie ślady czyśćmy na bieżąco, by nie zdążyły zaschnąć. Możemy także sięgnąć po specjalne środki przeznaczone do usuwania trudnych poremontowych zabrudzeń. Po zaschnięciu farby możemy wypróbować metodę mechaniczną polegającą na zdrapaniu powłoki – należy jednak postępować bardzo ostrożnie, by podczas usuwania zanieczyszczenia nie porysować płaszczyzny paneli lub desek podłogowych czy ram okiennych.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Łatwe sposoby na utrzymanie kuchni w idealnym porządku

Łatwe sposoby na utrzymanie kuchni w idealnym porządku
Kuchnia jest jednym z tych pomieszczeń, w których nietrudno o bałagan. Pomimo wszelkich naszych starań na blatach, podłodze czy nawet ścianach ...
Czytaj więcej

Jak pielęgnować powierzchnie laminowane?

Jak pielęgnować powierzchnie laminowane?
Płyty laminowane to materiał często wykorzystywany w meblarstwie. Wykonane z niego moduły wykazują się sporą trwałością, ale przede wszystkim eleganck...
Czytaj więcej

Jak odnowić podłogę w łazience?

Jak odnowić podłogę w łazience?
Podłoga łazienkowa wymaga szczególnej dbałości w utrzymaniu na niej higienicznej czystości i spośród wszystkich posadzek w naszym domu – poddaje się t...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
23.07.2021
przydatny artykuł. po lateksie zeszło nawet zaschnięte

Ocena i komentarz dla:

Jak usuwać plamy po farbie