Sposób usuwania śladów po farbie będzie zależał od tego, jakiego rodzaju preparatu używaliśmy i jaka powierzchnia lub rodzaj tkaniny zostały nią zabrudzone. Inaczej postąpimy w przypadku usuwania plam po środku olejnym i inaczej podczas usuwania śladów farby akrylowej. Oto kilka wskazówek, które można wykorzystać podczas wywabiania plam z farb.
Niechciane ślady po farbach emulsyjnych zmywalnych w wodzie należy usuwać od razu w momencie, gdy się pojawiły. Wycieramy farbę ligniną i zmywamy pod wodą. Jeżeli nie chce zejść, moczymy w ciepłej wodzie i proszku do prania, a po kilku godzinach spieramy. Należy pamiętać, że jedynie wilgotna emulsyjna farba jest możliwa do usunięcia – gdy zaschnie, najpewniej nie będziemy mogli już się jej pozbyć. Można wykorzystać w takiej sytuacji specjalny rozpuszczalnik do farb emulsyjnych, jednak może on spowodować odbarwienie materiału.
Plamy z farby akrylowej powinny najpierw zaschnąć. Takie zanieczyszczenia powinny zejść podczas prania tkaniny w proszku lub odplamiaczu. Możemy również wcześniej polać je spirytusem.
Ślady po farbie lateksowej usuniemy z ubrań za pomocą wody i mydła, zanim jeszcze zaschną.
Aby pozbyć się plam z farb olejnych, potrzebna będzie np. benzyna do czyszczenia (informacje o tym, jaki rozcieńczalnik sprawdzi się w przypadku danej farby, znajdziemy na jej etykiecie). Nasączamy nią zabrudzenie, a następnie zamaczamy je w odpowiednim detergencie (wywabiacz plam albo proszek do prania).
Palmy na bawełnie wywabimy za pomocą papki przygotowanej z mąki ziemniaczanej oraz benzyny, natomiast len oczyścimy poprzez potarcie plamy benzyną i polanie jej gorącą wodą. Do odplamiania wełny warto wykorzystać natomiast czysty alkohol.
Pamiętajmy, by wszelkie rozcieńczalniki stosować na tkaninach z dużą ostrożnością i najpierw sprawdzić ich działanie w najmniej widocznym miejscu. W przypadku gdy zabrudzenia są większe, warto najpierw zebrać nadmiar farby łyżką lub łopatką. Dotyczy to czyszczenia odzieży i np. dywanów. Jeżeli podczas malowania zabrudzeniu ulegną meble, podłogi czy inne elementy wyposażenia, wszelkie ślady czyśćmy na bieżąco, by nie zdążyły zaschnąć. Możemy także sięgnąć po specjalne środki przeznaczone do usuwania trudnych poremontowych zabrudzeń. Po zaschnięciu farby możemy wypróbować metodę mechaniczną polegającą na zdrapaniu powłoki – należy jednak postępować bardzo ostrożnie, by podczas usuwania zanieczyszczenia nie porysować płaszczyzny paneli lub desek podłogowych czy ram okiennych.