Łatwe sposoby na utrzymanie kuchni w idealnym porządku

Kuchnia jest jednym z tych pomieszczeń, w których nietrudno o bałagan. Pomimo wszelkich naszych starań na blatach, podłodze czy nawet ścianach pojawiają się nieestetyczne zabrudzenia i plamy, które z czasem coraz trudniej jest usunąć. Poznajmy zatem kilka łatwych i szybkich sposobów na to, żeby w kuchni częściej panował porządek.

Utrzymanie porządku w kuchni - zacznij już na etapie projektowania

Sprzątanie kuchni potrafi być niemałym wyzwaniem. Czy to poranne śniadanie, przyrządzanie obiadu, czy kawa ze znajomymi - wszystkie czynności, które wykonujemy w kuchni sprzyjają powstawaniu zabrudzeń. Niektóre z nich usunąć można za pomocą zwykłego przetarcia ścierką, inne jednak, szczególnie jeśli nie usuniemy ich od razu, potrafią być dla nas bardzo problematyczne. 

 

Uniknąć takich sytuacji możemy, jeśli o porządku w kuchni myśleć będziemy już na etapie projektowania. Jeśli rozplanujemy odpowiednio naszą kuchnię, to utrzymanie w niej porządku będzie zdecydowanie łatwiejsze. Przyjrzyjmy się kilku świetnie sprawdzającym się rozwiązaniom.

 

  1. Strefa robocza

 

Po pierwsze blat kuchenny powinien znajdować się blisko kuchenki i zlewozmywaka. Dzięki takiemu rozwiązaniu, przygotowując posiłki nie będziemy musieli chodzić ze składnikami po całej kuchni, co minimalizuje ryzyko przypadkowych zabrudzeń. Dodatkowo wszystkie brudne naczynia będziemy mogli od razu dawać do mycia, unikając tym samym zachlapania czy pobrudzenia podłogi i mebli. 

 

  1. Rozmieszczenie wyposażenia

 

Kolejna rzecz, na którą powinniśmy zwrócić uwagę to rozmieszczenie szafek oraz wszystkich potrzebnych nam akcesoriów. Powinniśmy pamiętać, że wszystkie przyrządy kuchenne powinny mieć swoje stałe miejsce. Pozwoli to uniknąć powstania niepotrzebnego bałaganu w trakcie szukania niezbędnych w danym momencie narzędzi kuchennych. 

 

  1. Najczęściej używane przedmioty - zawsze pod ręką

O porządek w kuchni łatwiej też, gdy wszystkie przydatne elementy mamy zawsze pod ręką. Z tego powodu akcesoria, takie jak sztuczce, noże czy miski powinny być blisko blatu roboczego. Z kolei sitka, czy garnki powinny znajdować się bliżej samej kuchenki. 

Co pomoże nam utrzymać porządek w kuchni?

Nieważne jednak, jak dobrze rozplanowana będzie nasza kuchnia, niektórych zabrudzeń nie jesteśmy w stanie uniknąć. Na szczęście możemy wyposażyć się w kilka urządzeń i przyborów, dzięki którym jeszcze skuteczniej zapobiegniemy zabrudzeniom, a w razie potrzeby -  usuniemy je w łatwy i szybki sposób.

Przykładem takich elementów wyposażenia, które nam w tym pomogą są pojemniki i organizery kuchenne. Te akcesoria mogą stanowić proste rozwiązanie, które pomoże nam odpowiednio poukładać wszystkie przybory w naszej kuchni. Przykładem takich elementów wyposażenia może być stojak na noże czy też pojemniki na produkty spożywcze, dzięki którym wszystkie najczęściej używane składniki zawsze będziemy mieć pod ręką. Ułatwi to nie tylko utrzymanie porządku w kuchni, ale także zwiększy jej funkcjonalność. 

 

Kolejnym przydatnym wyposażeniem mogą być maty i podkładki na stół. Jeśli posiadamy tego typu akcesoria, to potencjalne zabrudzenia jesteśmy w stanie usunąć z nich bez żadnego problemu. Dodatkowo jest to rozwiązanie bardzo ekonomiczne - regularna wymiana podkładek jest mniejszym obciążeniem dla naszego budżetu niż przykładowo wymiana zniszczonego stołu.

 

Warto posiadać w naszych kuchniach mały odkurzacz, szczotkę lub miotłę, a także zadbać o odpowiednie oświetlenie. Wszystko to pomoże nam utrzymać porządek w naszej kuchni jeszcze skutecznej.

Jak utrzymać porządek w kuchni - kilka prostych sposobów

Najskuteczniejszym sposobem na utrzymanie porządku w naszej kuchni jest systematyczne sprzątanie. Z tego powodu warto posiadać zawsze pod ręką ściereczkę uniwersalną bądź wykonaną z mikrofibry. Dzięki takiej ściereczce kuchennej każdą plamę czy zabrudzenie będziemy mogli sprzątnąć od razu, jak tylko się pojawi. 

 

Po zrobieniu posiłku warto także od razu usunąć wszystkie resztki i okruszki, a następnie umyć naczynia. Początkowo może to być dla nas uciążliwe, ale jeśli wyrobimy sobie nawyk natychmiastowego mycia naczyń po skończeniu gotowania lub jedzenia, to szybko zobaczymy efekty. W ten sposób unikniemy sytuacji, gdy naczynia zaczynają się piętrzyć w zlewie, a same talerze i miski łatwiej będzie też nam łatwiej umyć, bo resztki posiłku nie zdążą na nich zaschnąć. 

 

Pamiętać też musimy o regularnym myciu podłogi oraz odkurzaniu pomieszczenia. Taką czynność powinniśmy robić przynajmniej raz w tygodniu, aby w naszej kuchni panował porządek.