Produkty

Łatwe sposoby na utrzymanie kuchni w idealnym porządku

Łatwe sposoby na utrzymanie kuchni w idealnym porządku

Kuchnia jest jednym z tych pomieszczeń, w których nietrudno o bałagan. Pomimo wszelkich naszych starań na blatach, podłodze czy nawet ścianach pojawiają się nieestetyczne zabrudzenia i plamy, które z czasem coraz trudniej jest usunąć. Poznajmy zatem kilka łatwych i szybkich sposobów na to, żeby w kuchni częściej panował porządek.

Przestrzeń kuchenna sprzyjająca utrzymaniu porządku

O tym, w jaki sposób będziemy sprzątać w kuchni, powinniśmy pomyśleć już na etapie jej projektowania. Najprostszym sposobem utrzymania pomieszczenia w czystości jest bowiem zapobieganie bałaganowi. W tym celu kuchnię warto podzielić na tak zwane strefy – przygotowywania posiłków, kawową i sprzątania. Ważne jest, by poszczególne obszary nie znajdowały się w dużych odległościach od siebie – jeśli blat roboczy umieścimy między kuchenką a zlewozmywakiem, unikniemy konieczności przenoszenia brudnych łyżek czy innych naczyń przez całe pomieszczenie. A dzięki temu nie zachlapiemy podłogi.

Urządzając kuchnię zwróćmy też uwagę na rozmieszczenie szafek oraz ich zawartość. W okolicy przestrzeni roboczej powinniśmy mieć pod ręką jak najwięcej niezbędnych akcesoriów – łyżki, noże oraz miski przydatne podczas przygotowywania posiłków. Takie elementy jak sitka czy garnki powinny natomiast znajdować się w pobliżu miejsc, w których są najczęściej wykorzystywane i mieć swoje stałe miejsce – tak, abyśmy nie musieli szukać ich po wielu różnych szafkach, kiedy będą najbardziej potrzebne.

Poznajmy 7 błędów popełnianych przy urządzaniu kuchni!

Systematyczne sprzątanie najlepszym sposobem na uniknięcie bałaganu

Wystarczy nieuważnie nalać wody do szklanki, by na kuchennym blacie pojawiły się plamy. Problem wydaje się niewielki, kiedy rzeczywiście jest to woda, ale nawet ona, jeśli pozostawimy ją do samoczynnego wyschnięcia, może w późniejszym terminie być trudna do usunięcia. Dlatego zawsze warto mieć pod ręką ściereczkę uniwersalną lub taką wykonaną z mikrofibry. Świeżo rozlany napój wytrzemy w trzy sekundy, tym samym zaoszczędzając czas przy rutynowym sprzątaniu. Pamiętajmy, by użytą w ten sposób ściereczkę od razu rozwiesić do wyschnięcia, aby posłużyła nam w przyszłości – zwinięta i rzucona w kąt szybko zacznie nieprzyjemnie pachnieć i trzeba ją będzie wyprać przed kolejnym użyciem.

Podobnie w przypadku przygotowywania kanapek czy posiłków – jeśli będziemy każdorazowo pamiętać, by wyrzucić okruszki i obierki jeszcze w trakcie czynności gotowania, zajmie nam to niewiele czasu, a za to nie będziemy musieli gruntownie sprzątać w późniejszym terminie. Ponadto kuchnia będzie prezentować się estetycznej.

Warto jest przygotować sobie osobną ściereczkę do każdej strefy kuchennej. W ten sposób, kiedy okażą się najpotrzebniejsze, unikniemy biegania po kuchni w poszukiwaniu ich.

Porada eksperta

Do usuwania zaschniętych plam na blacie czy kuchence najlepiej sprawdzają się ściereczki nasączone wodą i płynem do mycia naczyń. Jeśli nie przepadamy za używaniem tradycyjnych ścierek, możemy sięgnąć po specjalne chusteczki nawilżane przeznaczone do sprzątania. Są łatwe i wygodne w użyciu, a zawarty w nich detergent pomaga pozbyć się nawet najbardziej uporczywych zabrudzeń.

Poznajmy nasze domowe sposoby na utrzymanie czystości w kuchni!

Brudne naczynia powinny od razu znaleźć się w zlewie

Po skończonym posiłku często mamy tendencję do odkładania talerzy tam, gdzie akurat jest miejsce – zazwyczaj jest to blat kuchenny lub okolice zlewozmywaka. To najprostszy sposób na to, by zagracić kuchnię i spotęgować w niej odczucie chaosu. Brudne naczynia powinniśmy zatem wkładać bezpośrednio do zlewu lub zmywarki i oczywiście jak najszybciej umyć. Jeśli absolutnie nie mamy na to nastroju, pamiętajmy, by te silniej zabrudzone przynajmniej namoczyć – dzięki temu zabrudzenia nie zaschną i łatwiej będzie je nam później umyć.

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Jak pielęgnować powierzchnie laminowane?

Jak pielęgnować powierzchnie laminowane?
Płyty laminowane to materiał często wykorzystywany w meblarstwie. Wykonane z niego moduły wykazują się sporą trwałością, ale przede wszystkim eleganck...
Czytaj więcej

Jak odnowić podłogę w łazience?

Jak odnowić podłogę w łazience?
Podłoga łazienkowa wymaga szczególnej dbałości w utrzymaniu na niej higienicznej czystości i spośród wszystkich posadzek w naszym domu – poddaje się t...
Czytaj więcej

Jak wyczyścić pralkę? Czyszczenie pralki domowymi sposobami.

Jak wyczyścić pralkę? Czyszczenie pralki domowymi sposobami.
Elementy składające się na mechanizm pralki podlegają ciągłemu działaniu wody. Nic więc dziwnego, że z czasem pokrywają się kamieniem, pleśnią i brude...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Łatwe sposoby na utrzymanie kuchni w idealnym porządku