LOTERIA CASTODAYS! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Farba do szkła – jak i czym malować szkło?

Malowanie na szkle praktykowane jest od bardzo dawna. Może stanowić rodzaj sztuki lub czynność mającą na celu dekorowanie przedmiotów użytkowych bądź większych powierzchni. Za pomocą odpowiednich środków i narzędzi możesz również we własnym zakresie ozdobić szklane tafle. Co będzie Ci potrzebne i w jaki sposób możesz to zrobić? Zobacz, jak wybrać farby do malowania na szkle.

Jaka farba do szkła będzie najlepsza?

Do malowania szkła nadaje się wiele różnych farb. Część z nich to produkty dla plastyków, dostępne w sprzedaży w tubkach bądź słoiczkach. Mogą to być preparaty wodne lub rozcieńczalnikowe, transparentne bądź kryjące. Najczęściej wyróżniamy takie rodzaje farb do szkła:

  • farby spirytusowe – mają bardzo charakterystyczny zapach. Nadają się do malowania szkła oraz ceramiki, a powstające dzięki nim wzory są bardzo odporne na zarysowania.

  • farby transparentne – to rodzaj produktów, które przepuszczają światło i nie kryją całkowicie powierzchni. To klasyczne farby witrażowe, które mają stworzyć efekt malowania kolorami światła. Ich wadą jest to, że bardzo długo schną – nawet do 2 dni.

  • farby wodne do szkła – można je uznać za farby do szkła kryjące. Nie mają tak intensywnego zapachu, jak lakiery spirytusowe. Możesz je z powodzeniem dać do zabawy dzieciom. Niestety, farbki wodne mają niską trwałość i łatwo zetrzeć je z gładkiej powierzchni. 

  • farby konturowe do szkła – zalicza się je do farb akrylowych. Są dość łatwe w obsłudze, a więc świetne dla początkujących artystów. Najczęściej poprawia się nimi kontury malunku na szkle. 

  • farby olejne do szkła – jeżeli chcesz stworzyć malunek na szkle po zewnętrznej stronie okna, koniecznie wykorzystaj farby olejne. Tworzą one jednolitą, gładką powłokę, która będzie odporna na warunki atmosferyczne, wilgoć, wodę i słońce. Dzięki nim zyskasz całkowite pokrycie powierzchni – choć przepuszczają odrobinę światła, zasłaniają widok w środku. 

  • farby akrylowe do szkła – ten rodzaj farbek najczęściej stosuje się od wewnętrznej stronie okna. Źle znoszą wilgoć czy słońce. Farby akrylowe są wodorozcieńczalne. Nie kryją powierzchni w 100%, jednak świetnie sprawdzają się do ozdabiania szyb, wazonów, butelek czy luster. 

Zobacz również: Jak optycznie powiększyć wnętrze przy pomocy luster?

Jeżeli wybierasz się na zakupy do sklepu plastycznego, zapytaj o farbki witrażowe. Farba musi odpowiednio trzymać się gładkiej, szklanej powierzchni. Dlatego bardzo ważny będzie jej skład. Niektóre farby do szkła możesz kupić w zestawach. W opakowaniu takich farb znajdują się nawet folie, dzięki którym z łatwością przeniesiesz zaprojektowany wzór na gładką powierzchnię. 

Farby do szkła możesz wykorzystać na wielu innych powierzchniach. Możesz ozdabiać nimi porcelanę, lustro, ceramikę, a nawet powierzchnię wykonaną z tworzywa sztucznego, np. pleksi. 

Poza tego typu farbami możemy posłużyć się także uniwersalnymi emaliami w formie sprayu, które sprawdzą się szczególnie wtedy, gdy do malowania szkła planujemy wykorzystać gotowy szablon.

Przeczytaj także: Jak łączyć kolory? Harmonia między ścianami a podłogami.

farba-do-szkla-1farba-do-szkla-1farba-do-szkla-1farba-do-szkla-1

Co będzie Ci potrzebne do malowania szkła? Pędzle i farba do szkła!

Aby ozdobić drobne szklane elementy wyposażenia, np. słoiki, wazony czy lustro, nie musisz organizować całego warsztatu. Wystarczy zapewnić sobie odpowiednie miejsce, np. stół, który zabezpieczysz folią, oraz niezbędne narzędzia. 

Będą to przede wszystkim pędzle różnej wielkości, które pozwolą na dokładne odmalowanie wybranego wzoru. Pamiętaj, że im mniejszy będzie pędzel, tym dokładniej odwzorujesz szczegóły. Jeżeli wybierzesz farbę zawartą w opakowaniu z wygodnym aplikatorem, do odmalowania prostych wzorów nie będziesz potrzebować pędzli. 

Warto także przygotować papierowy ręcznik lub szmatkę oraz nożyk, który będzie przydatny podczas zeskrobywania zeschniętej farby.

Zainspiruj się: Jaki zestaw pędzli malarskich wybrać?

Malowanie na szkle − pomocne wskazówki

Masz już zgromadzone wszystkie narzędzia oraz farby? Czas zabrać się za malowanie. Po przygotowaniu swojego stanowiska pracy zastanów się, co chcesz namalować. Wzór możesz na początku naszkicować na kalce lub półprzezroczystej kartce papieru. Dzięki temu będzie można przymierzyć go do malowanej powierzchni.

Przygotowanie powierzchni

Jak w każdym innym wypadku, również szkło będzie wymagało odpowiedniego przygotowania do malowania. Jego powierzchnia powinna być sucha, czysta i odtłuszczona. Należy przemyć ją alkoholem (w sklepach znajdziemy także specjalne środki służące do odtłuszczania szklanych powierzchni), a także nanieść na nią odpowiedni podkład, dzięki któremu zapewnimy naszej pracy trwały efekt.

farba-do-szklafarba-do-szklafarba-do-szklafarba-do-szkla

Malowanie szkła – zasady

Oto kilka zasad, które ułatwią Ci efektowne udekorowanie szklanych przedmiotów:
1. Farby do szkła powinny być rozprowadzane równomiernie.

2. Farba musi wyschnąć, zanim przystąpisz do nanoszenia kolejnych warstw. Stanie się to szybciej, jeśli zastosujesz suszarkę do włosów.

3. Gdy obrazek jest gotowy, a farba wyschnie, za pomocą nożyka zeskrob wszystkie niepotrzebne ślady farby.

4. Jeśli korzystasz z farby rozcieńczalnikowej, warto zadbać o właściwą wentylację pomieszczenia.

5. Do wykonania ciekawych wzorów warto wykorzystać patyczki higieniczne, waciki lub gąbeczki, którymi wystarczy przecierać świeżo nałożoną farbę.

6. Kolory farb możesz dowolnie mieszać bezpośrednio na malowanym szkle albo w osobnym pojemniku lub na palecie.

7. Jeżeli do malowania wykorzystujesz farbę emulsyjną, warto nałożyć ją w dwóch warstwach, by wyrównać kolor.

8. Konturówki używaj do zaznaczenia wyraźnych konturów wzoru – aplikuj ją wprost z tubki.

9. Przedmioty pomalowane farbą do porcelany po wyschnięciu wypalaj w piekarniku.

Sprawdź: Ściany w salonie − podpowiadamy, jak zaaranżować ściany w pokoju dziennym.

Farba do szkła – już wiesz, jak wybrać i jak jej używać!

Wybierając właściwą farbę do szkła, zapewnisz sobie osiągnięcie niesamowitego efektu dekoracyjnego. Malowanie na szkle to ciekawe zajęcie dla dzieci oraz dorosłych, a niezbędne narzędzia do dekorowania butelek, luster czy okien znajdziesz na Castorama.pl. 

Data publikacji: 13.01.2016

Data aktualizacji: 17.10.2022