LOTERIA CASTODAYS! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Jak poradzić sobie ze zgęstniałą farbą?

Kiedy przychodzi czas remontu i naszym zadaniem jest pomalowanie ścian i sufitów, bardzo często sięgamy po farby, których już wcześniej używaliśmy. Niestety równie często okazuje się, że farba nie posiada pożądanej przez nas konsystencji, co jest spowodowane przede wszystkim jej niewłaściwym przechowywaniem. Co zrobić, jeśli pojawiły się w niej grudki? Jak zoptymalizować jej gęstość?

gęsta farbaUżycie rozpuszczalnika

Zastosowanie środka rozcieńczającego to najbardziej popularny sposób na poradzenie sobie ze zgęstniałą farbą. Używając go, powinniśmy jednak pamiętać o bardzo istotnych zasadach. Zawsze należy stosować rozpuszczalnik polecany przez producenta danej farby. Jeśli rozpuszczalnik zostanie niewłaściwie dobrany do rodzaju farby, jaką chcemy zastosować, możemy dopuścić do sytuacji, w której nasza emulsja zważy się bądź pogorszy się jej przyczepność. Najpopularniejsze rodzaje środków rozcieńczających dostępnych na rynku to:

- rozpuszczalniki do farb poliwinylowych i chlorokauczukowych,

- rozpuszczalniki do farb i lakierów epoksydowych, w tym większości farb chemoutwardzalnych,

- rozpuszczalniki typu nitro, polecane przede wszystkim do mycia, odtłuszczania i rozcieńczania farb nitrocelulozowych,

- rozpuszczalniki typu terpin, czyli ekologiczne środki do rozcieńczania farb ftalowych i olejnych,

- rozpuszczalniki typu RF, polecane głównie do farb ftalowych,

- rozpuszczalniki karbomidowe, stosowane w przypadku farb ftalowych i ftalowo-karbomidowych,

- rozpuszczalniki do lakierów, polecane do rozcieńczania farb ftalowych, olejnych i asfaltowych,

- rozpuszczalniki uniwersalne, przystosowane do większości rodzajów farb.

Domowy trik

Oprócz wykorzystania mniej lub bardziej tradycyjnych środków rozcieńczających, które znajdziemy na sklepowych półkach, do uzyskania pożądanej gęstości farby możemy wykorzystać na przykład nylonową pończochę. Taki trik jest szczególnie przydatny w sytuacji, kiedy w substancji, jakiej chcemy użyć, pojawiło się sporo wyraźnych grudek. Wówczas farbę należy przecedzić przez pończochę, a ta ponownie będzie się świetnie nadawała do aplikacji.rozpuszczalnik

Co robić z rozcieńczalnikiem?

Niezależnie od tego, w jakim celu stosujemy rozpuszczalniki, powinniśmy pamiętać o ich odpowiednim przechowywaniu oraz właściwej utylizacji, kiedy nie zużyjemy tego rodzaju produktu do końca. Jeśli wykonując jakieś zadanie, pobieramy tylko część rozpuszczalnika do osobnego naczynia, tuż po skończeniu pracy resztę powinniśmy przelać z powrotem do oryginalnego pojemnika bądź też szczelnego słoika. Nie należy pozbywać się resztek, wylewając je do ścieków czy nawet przed domem, ponieważ w ten sposób możemy doprowadzić do skażenia wód gruntowych. Niepotrzebnego czy też nienadającego się do użytku rozcieńczalnika możemy pozbyć się w specjalnych punktach zajmujących się utylizacją rozpuszczalników.

Data publikacji: 19.06.2015