Zyskaj do 200 zł rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak wykonać przeniesienie instalacji wodnej?

Jeśli planowany remont w budynku mieszkalnym ma na celu zmianę usytuowania łazienki lub inną modyfikację systemu wodnego, możemy wykonać jego przeniesienie. W jaki sposób przeprowadzić go płynnie, tak aby ograniczyć niewygodę mieszkańców w czasie modyfikowania przebiegu elementów instalacji?

Rura wodociągowa PE 100 25 x 2 mm
Rura wodociągowa PE 100 25 x 2 mm

Niczym nieograniczona swoboda w kształtowaniu przestrzeni mieszkalnej ma miejsce jedynie w fazie planowania wnętrza budynku jednorodzinnego. Jeśli jesteśmy w tej szczęśliwej sytuacji, warto zawczasu nie tylko uzgodnić rozmieszczenie wszystkich pomieszczeń, ale i wziąć pod uwagę wygodę gości, którzy będą nas w przyszłości odwiedzać, a także ustalić taką liczbę pomieszczeń, która okaże się wystarczająca dla nowych domowników. Warto uwzględnić na przykład:

- pomieszczenie gościnne,

- pokoje dla dzieci,

- wnętrza – usytuowane najlepiej na dolnej kondygnacji – przystosowane do potrzeb osób starszych i ich ograniczonych zdolności ruchowych.

Nawet jeśli nowo zbudowane pomieszczenia nie zostaną urządzone i wykończone dla wyżej wymienionych osób, dobrze jest mieć na uwadze możliwość zmodyfikowania dostępnej przestrzeni i przystosowania jej do spełniania nowych funkcji. Warto zauważyć, że powyższe przykładowe wyliczenie oznacza konieczność wybudowania więcej niż jednej łazienki i toalety. Pamiętając o tym, uwzględnijmy ich umiejscowienie w niewielkiej odległości od pomieszczeń o różnych funkcjach. A że również nasze plany i preferencje są ważne – a w czasie projektowania wręcz na nich się koncentrujemy – dobrze jest zawczasu przewidzieć obecność osobistej łazienki połączonej na przykład z sypialnią. Dlaczego właśnie w fazie sporządzania projektu?

Trójnik nakrętna 3/4 x 1/2 cala ocynkowany
Trójnik nakrętny 3/4 x 1/2 cala ocynkowany

Ponieważ wykonanie każdej korekty i modyfikacji w powstałym budynku będzie wymagało uwzględnienia przebiegu poszczególnych instalacji. Stanowi to duże ograniczenie dla chęci częstych zmian i odmiennego aranżowania pomieszczeń (i ich rozkładu) nadążającego za zmieniającą się z sezonu na sezon modą.

Przeniesienie instalacji wodnej w budynku jednorodzinnym

Ograniczenia wynikające z konieczności dostosowania nowego układu instalacji wodnej do istniejącego i funkcjonującego systemu są w przypadku domów jednorodzinnych łatwiejsze do przezwyciężenia niż w blokach z wielkiej płyty czy kamienicach. Główną tego zasługą jest możliwość zbudowania – gdy zajdzie taka konieczność – dodatkowego pionu wodnego i kanalizacyjnego. To duże udogodnienie w planowaniu idealnej do komfortowego użytkowania przestrzeni mieszkalnej. Wszelkie inne czynności polegające na zmianie usytuowania systemu wodnego, a także kanalizacyjnego, chociaż okazać się mogą pracochłonne, będą możliwe do wykonania. Dzięki temu zmodyfikujemy usytuowanie kuchni, wydzielimy kompletnie wyposażone miejsce na dodatkową toaletę lub kabinę prysznicową, przeniesiemy łazienkę lub zbudujemy kolejną na tej samej, lub innej kondygnacji.

Łącznik kolankowy Idmar Group gwint zewnętrzny 20 x 1/2"
Łącznik kolankowy Idmar Group

- instalacja wodna jest łatwiejsza do rozbudowania i poprowadzenia, ponieważ składające się na nią odcinki rur mają niewielkie (w porównaniu do kanalizacyjnych) średnice i dodatkowo możemy je umiejscowić w sposób zupełnie niewidoczny:

1. w wylewce podłogowej,

2. pod warstwą tynku na ścianach,

3. pod ceramiczną okładziną ścienną i podłogową.

Uwaga!

Sposób ukrycia przewodów transportujących ciepłą wodę musi uwzględnić ich wydłużanie się pod wpływem wysokiej temperatury.

- niedogodnością, na jaką możemy się natknąć w przypadku rozbudowy instalacji wodnej, jest zbytnie wychłodzenie ciepłej wody spowodowane wydłużonym czasem oczekiwania na jej dopłynięcie do baterii. Warto zaizolować termicznie rury przed ich ukryciem w ścianie lub pod posadzką.

Zaślepka PP-R Idmar Group 20 mm
Zaślepka PP-R Idmar Group 20 mm

- umiejscowienie nowego pionu kanalizacyjnego jest często jedynym sposobem na wybudowanie nowej toalety. Jeśli pozwalają na to względy konstrukcyjne, pion powinien zostać zbudowany w takim miejscu, aby odgłosy odprowadzanych z wodą ścieków były wytłumione – najlepsza będzie dodatkowa warstwa izolująca dźwięki, zastosowanie rur niskoszumowych i postawienie pionu w okolicach łazienki lub kuchni, a z dala od pomieszczeń służących do spania i codziennej aktywności. Aby jeszcze bardziej wytłumić dźwięki dochodzące z wnętrza rur, nowo zbudowany pion można obudować, a przestrzeń między nim a płytą kartonowo-gipsową lub drewnopochodną wypełnić w całości wełną mineralną.

Złączka wkrętna równoprzelotowa 2 cale ocynkowana
Złączka wkrętna równoprzelotowa 2 cale

Przeniesienie instalacji wodnej w mieszkaniu w bloku lub kamienicy

W przypadku mieszkania w wielkiej płycie lub starej kamienicy możliwości aranżacyjne polegające na zmianach przeznaczenia dostępnej przestrzeni są znacznie ograniczone. O ile modyfikowanie przebiegu instalacji wodnej i ukrycie jej komponentów pod warstwą tynku lub okładziny podłogowej znajduje się w zasięgu naszych możliwości, to nie możemy pozwolić sobie na samowolę budowlaną polegającą na wykonaniu konkurencyjnego dla powszechnie użytkowanego pionu kanalizacyjnego. Tym sposobem będziemy mogli przenieść toaletę jedynie do miejsca, z którego przy zachowaniu prawidłowego spadku rur zagwarantujemy skuteczny grawitacyjny odpływ ścieków. Kolejną trudnością będzie połączenie przewodów odprowadzających nieczystości z pionem kanalizacyjnym, który wykonany jest najczęściej w tego typu budownictwie z kamionki lub żeliwa.

Czy jednak nasze starania muszą zakończyć się w tym aspekcie porażką? Ciekawym rozwiązaniem, które umożliwi nam sprawne transportowanie ścieków rurami, na dużą odległość będzie zastosowanie specjalnego urządzenia, jakim jest pompa wtłaczająca rozdrobnione wcześniej ścieki do znacznie oddalonej kanalizacji. Dzięki łatwości połączenia niektórych modeli mechanizmu z więcej niż jednym przyborem sanitarnym i możliwości ukrycia cicho pracującego urządzenia na przykład na dnie szafki umywalkowej nasze szanse na zbudowanie w nowym miejscu łazienki, pralni, a nawet kompletnie wyposażonej w sprzęty AGD kuchni znacznie się zwiększają.

Czy wiesz, że…?

Prawidłowo działającemu urządzeniu tego typu nie zaszkodzi nawet przerwa w dopływie energii elektrycznej lub przepełnienie zbiornika spowodowane inną przyczyną. Rozdrabniacz wyposażony jest w specjalny czujnik, który dźwiękowym sygnałem zawiadamia o nieprawidłowości w funkcjonowaniu jego mechanizmu lub niebezpieczeństwie przepełnienia zbiornika. Takie urządzenie sprawdzi się nie tylko w warunkach blokowych i kamienicznych, ale także w domu jednorodzinnym, w którym możliwe będzie zbudowanie pomieszczenia wyposażonego w dowolne przybory sanitarne na przykład na niepodpiwniczonym parterze – jego konstrukcja znacznie utrudniłaby zbudowanie ciągu rur transportujących zużytą do prania czy kąpieli wodę z należytym spadkiem.

Mufa Comap 5270 15 mm
Mufa Comap 5270 15 mm

Czy przeniesienie instalacji wodnej wymaga uzyskania pozwolenia na budowę?

Modyfikowanie przestrzeni w mieszkaniu własnościowym jest możliwe bez uzyskania stosownych pozwoleń, o ile tylko zakres naszych prac nie narusza elementów konstrukcyjnych budynku i pionów wentylacyjnych. Jednak niektóre z większych remontów, których efektem będzie na przykład zbudowanie instalacji wodnego ogrzewania podłogowego, przebicie stropu lub ściany nośnej, wymagają powiadomienia starostwa powiatowego, powołania kierownika budowy i otrzymania zgody pozostałych właścicieli wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni. Ponieważ jednak przeniesienie w inne miejsce łazienki lub kuchni zaliczane jest do prac hydraulicznych, o ile prace nie dotykają bezpośrednio wspomnianych wyżej części mieszkania, można je wykonywać, nie troszcząc się o formalności.

Dlaczego jednak wykonanie wodnego ogrzewania podłogowego traktowane jest odmiennie i wymaga uzyskania zgody na przeprowadzenie remontu obejmującego zakres prac związanych z rozłożeniem przewodów i przykryciem ich warstwą jastrychu? W tym wypadku znacznemu obciążeniu ulegnie strop mieszkających w kondygnacji poniżej lokatorów. Aby nie doszło do jego pęknięcia, należy wcześniej upewnić się, że jest on zdolny utrzymać większe obciążenia.

Czy wiesz, że…?

Jeśli od złożenia w starostwie powiatowym wniosku i wymaganych dokumentów dotyczących planowanego remontu minie trzydzieści dni i nie dostaniemy z urzędu żadnej odpowiedzi, prace mogą ruszyć. Tym sposobem uzyskujemy tzw. milczącą zgodę na przeprowadzenie prac modernizacyjnych.

Data publikacji: 08.09.2016