icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Różne sposoby uszczelnień

Uszczelnienia są niezbędne, by instalacja – czy to wodna, czy gazowa – działała niezawodnie. Dzięki nim nie czujemy w domu gazu i nie musimy martwić się o niechciane zużycie wody z kapiącego kranu. Czym możemy uszczelnić rurę, a co wystarczy nam do poprawy jakości działania baterii przy wannie?

Różne sposoby uszczelnień

Zadanie uszczelnień jest jasne – mają zatrzymać wewnątrz instalacji wodę czy gaz i nie dopuścić do ich przedostania się poza instalację. Z jednej strony utrzymują stałe ciśnienie wody i gazu, z drugiej – skutecznie je izolują. Do wykonania uszczelek wykorzystuje się tak różnorodne materiały jak tworzywo sztuczne, guma czy metal. Niezwykle charakterystycznym uszczelniaczem, szczególnie w przypadku instalacji wodnych i gazowych, są pakuły.

W czasie mechanicznego przetwarzania włókien konopi i lnu powstaje głównie materiał do wytwarzania przędzy zgrzebnej, a gorszej jakości włókna są przeznaczane do uszczelnień. Aby były w pełni funkcjonalne, pakuły nasączane są tetratlenkiem triołowiu (minią ołowiową), który utlenia żelazo, a na jego powierzchni tworzy ochronną, odporną na działanie wilgoci warstwę. Dodatkowo włókna nasączane są pokostem, który również ma działanie antykorozyjne. Pakuły stosowane są przy złączach rur. Jedynym ich mankamentem jest nieestetyczny widok wystających końcówek włókien.

Pakuły na szczęście nie są jedynym sposobem na uszczelnienia. Kiedy mamy problem z cieknącym przewodem doprowadzającym wodę i konieczna jest jego wymiana, wraz z zakupem odpowiedniego zamiennika warto zaopatrzyć się w nić teflonową. Jakkolwiek ma niepozorny wygląd, jest bardzo efektywna w działaniu i łatwa w nakładaniu. Stosujemy ją, ściśle owijając odkryty gwint, który następnie skręcamy mocno z pozostałym przewodem. Nić teflonowa znajduje też zastosowanie przy mocowaniu nowej baterii przy zlewie lub wannie. Postępujemy podobnie – owijamy gwint ściśle, a później zakręcamy przewód baterii.

Przeczytaj też: Jak stosować pianki montażowe i uszczelniające?

Różne sposoby uszczelnień

Z tej racji, że poprawnie zbudowana instalacja gazowa jest swego rodzaju całością (którą stanowią połączone ze sobą i odpowiednio uszczelnione rury), w przypadku ulatniania się gazu na skutek miejscowego rozszczelnienia konieczna może być poprawa całości przewodów, a nie jednego, konkretnego ich fragmentu. Wyjściem z tej kłopotliwej sytuacji jest uszczelnienie śrubunkiem, które może wykonać specjalista. Po usunięciu gazu z rur wadliwy fragment jest usuwany, a na jego miejsce wkręca się śrubunek. Ponieważ odpowiednie uszczelki gumowe typu O-ring znajdują się w jego środku, element ten ma właściwości samouszczelniające. Rozwiązanie tego typu stosuje się też w przypadku, kiedy naszą instalację gazową poddajemy rozbudowie.

Dowiedz się: Jakie rodzaje taśm uszczelniających wyróżniamy i do czego je zastosujemy?

Opisane powyżej szczeliwa nie wyczerpują zbioru wszystkich uszczelniaczy, jakich używamy w domowych warunkach. Osobne uszczelki o różnej wielkości i średnicy służą do napraw baterii zlewowych (do ciepłej i zimnej wody), a specjalne, metalowe pętle zaciskowe będą niezbędne, by do instalacji kanalizacyjnej doprowadzić wąż odprowadzający wodę z pralki czy zmywarki. Funkcję uszczelniającą mają również silikony sanitarne, które aplikowane są na obrzeża brodzików i kabin prysznicowych. Na szczególną uwagę zasługują tu kleje-uszczelniacze, które łączą materiały także w warunkach, gdzie panuje wilgoć – i chociaż okażą się bezużyteczne w przypadku rozszczelnienia rury, uchronią łazienkę przed zalaniem spowodowanym przeciekaniem wody za obrzeża brodzika.