Kilka zastosowań rury wielowarstwowej

Rury wielowarstwowe to jedna z najnowszych technologii hydraulicznych, bazująca na połączeniu nowoczesnych materiałów. Jednak nie każdy wie, że mogą one mieć szereg dodatkowych zastosowań. Oto mały przewodnik po kilku z nich.

Kilka zastosowań rury wielowarstwowej

Czym jest rura wielowarstwowa? 

Rura wielowarstwowa składa się przynajmniej z trzech warstw różnych materiałów. Zazwyczaj jest to kombinacja dwóch tworzyw sztucznych, od strony zewnętrznej i wewnętrznej, oraz warstwy metalowej między nimi. Najczęściej spotykanymi rodzajami rur wielowarstwowych jest rura polipropylenowa stabilizowana (PP stabi) oraz rura Al-PEX (z warstwą aluminiową). Rury PP stabi są łączone termicznie za pomocą specjalnej zgrzewarki, co mocno ogranicza ich zastosowanie. O wiele więcej zastosowań ma rura PEX, która jest bardziej plastyczna, a do tego można ją dostać w bardzo długich odcinkach.

Przeczytaj także: Rury — ukryte w ścianie czy wyeksponowane?

Prosty sposób na ogrzewanie podłogowe

Rura PEX idealnie nadaje się do wykonania ogrzewania podłogowego niemal na każdej powierzchni. Dzięki odpowiedniej technologii wytwarzania, rurę można dostać w odcinkach nawet stumetrowych, co pozwala uniknąć łączenia pętli ogrzewania podłogowego z mniejszych kawałków. Przy średnicach do 22 milimetrów jest ona na tyle plastyczna, aby bezproblemowo formować łukowe odcinki, występujące przy układaniu systemów ogrzewania podłogowego.

Woda w każdym punkcie domu

Wnętrze rury jest wykonane ze specjalnego rodzaju polietylenu, który nie koroduje (co ma miejsce w przypadku rur stalowych bądź miedzianych) i nie osadzają się na nim zanieczyszczenia. Dzięki temu idealnie nadaje się do instalacji wodnych. W przypadku rur metalowych bądź zgrzewanych czy klejonych trzeba stosować dodatkowe elementy, takie jak kolanka bądź trójniki. W przypadku rury wielowarstwowej nie musimy posiadać żadnych dodatkowych kształtek, gdyż jest ona bardzo plastyczna. Znacznie ułatwia to prowadzenie jej w miejscach, w których niemożliwe byłoby zastosowanie rur w jakiejkolwiek innej technologii.

Kilka zastosowań rury wielowarstwowej

Ogrzewanie wody dzięki rurze wielowarstwowej

Dzięki odporności na temperaturę, rury wielowarstwowe można wykorzystać do ogrzewania wody. Aby to zrobić, wystarczy ułożyć kilka jej pętli pod pokryciem dachowym. Dzięki temperaturze słońca pokrycia dachowe mocno się nagrzewają, oddając zgormadzoną energię cieczy znajdującej się w ułożonej rurze. Podłączając rurę do zbiornika C.W.U., możemy mieć ciepłą wodę bez konieczności montażu drogich paneli solarnych. Rozwiązanie to wymaga zastosowania dodatkowej pompy do nadania wymuszonego obiegu ogrzewanej wody oraz czujnika temperatury.

Sprawdź też: Kiedy warto wymienić wodomierz?

Prosty sposób na podjazd bez lodu.

Rury wielowarstwowe dobrze nadają się także do zastosowań zewnętrznych. Można ułożyć je np. pod podjazdem do garażu bądź zalać betonem w stopniach prowadzących do domu. Podłączone do systemu grzewczego pozwolą bardzo niewielkim kosztem pozbyć się uciążliwego oblodzenia w tych miejscach, znacznie zwiększając bezpieczeństwo domowników. Oprócz wytrzymałości na zmienne temperatury, rury wielowarstwowe mają także inną istotną zaletę – cenę, która jest bardzo niska, zwłaszcza w stosunku do innych rodzajów rur.