Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze wężyków instalacyjnych?

Wężyki podłączeniowe są bardzo ważnym elementem wielu instalacji. Bez nich niemożliwe byłoby skuteczne podłączenie armatury i poszczególnych elementów instalacji wodnej. Ich rola wymaga więc wyboru jak najlepszych produktów. Jak tego dokonać?

wężyk instalacyjny

Materiał wykonania

Ważne, aby wężyk podłączeniowy był w stanie służyć nam bezawaryjnie przez wiele lat. Dlatego też nie warto oszczędzać na tym elemencie, który ma też znaczenie dla bezpiecznego użytkowania wielu urządzeń. Z tego względu należy unikać przede wszystkim produktów wykonanych z zamaku z oplotem aluminiowym, a stawiać na wężyki wykonane z trwałej gumy oraz solidnego oplotu z zakończeniami z mosiądzu, stali czy też materiału nazywanego PPSU.

Odpowiednia długość

Jeszcze przed wybraniem konkretnego produktu należy sprawdzić, jaką dokładnie długość powinien mieć nasz wężyk. Jest to po pierwsze bardzo ważne ze względów estetycznych, ponieważ odpowiednio dopasowany rozmiarowo produkt będzie dobrze komponował się z urządzeniami sanitarnymi. Po drugie za długi wężyk jest narażony na pracę pod wpływem skoków w instalacji, a to przekłada się na jego szybsze wyeksploatowanie.

Wygląd

Wybierając odpowiedni wężyk instalacyjny, powinniśmy zwrócić też uwagę na jego wygląd. Szczególnie ważne są nie tyle względy estetyczne, co cechy, które świadczą o jakości wykonania danego produktu. Dobry wężyk podłączeniowy to taki, który posiada równomierny i zwarty rozkład oplotu na całej powierzchni, a spod oplotu nie widać węża gumowego. Warto zwrócić również uwagę na zacisk – zdecydowanie lepszy jest zacisk poprzeczny z trzech segmentów niż zacisk wzdłużny. Zapewnia on większą szczelność na obwodzie w miejscu połączenia.

instalacja sanitarna

Montaż i eksploatacja

Aby poprawnie wykonać montaż lub wymianę starego wężyka na nowy, należy wyposażyć się w wężyk posiadający pasujące nakrętki. Przy samej instalacji wężyka powinniśmy pamiętać o tym, żeby nie zginać go przy końcówkach, co może zmniejszyć jego żywotność. Podczas przykręcania końcówek należy zadbać również o to, aby wężyk nie uległ skręceniu. W trakcie eksploatacji warto natomiast zwrócić uwagę na ewentualne punkty korozyjne, które mogą prowadzić do pękania wężyka. Takie reakcje są najczęściej wywoływane przez środki czystości

 

Data publikacji: 20.11.2014