Produkty

Jak poprawić ciśnienie wody w domowej instalacji?

Jak poprawić ciśnienie wody w domowej instalacji?

Zbyt małe ciśnienie w kranie znacznie wydłuża czas napełnienia wanny lub wiadra z wodą. Jest też utrudnieniem, gdy bierzemy prysznic. Taki stan może być spowodowany przez usterki bądź jest zależny od wodociągu. Istnieją na szczęście sposoby, aby ciśnienie wody poprawić bez konieczności poważnego remontu. Przedstawiamy je poniżej.

zlewozmywak castoramaCiśnienie

Zgodnie z prawem ciśnienie wody w instalacji wodociągowej powinno wynosić 5-6 barów, jednak w codziennym użytkowaniu wystarczającym jest również wartość 4 barów. Tak też najczęściej mamy ustawione zawory w naszym domu. W przypadku wyższego ciśnienia możemy zamontować specjalne reduktory, co wpłynie m.in. na mniejsze zużycie wody i odciąży instalację. Mniejsze ciśnienie z kolei nie daje już pełnego komfortu, dlatego warto zabiegać o zmianę takiego stanu rzeczy.

W poszukiwaniu awarii

Częstym powodem niskiego ciśnienia w domowej instalacji wodnej jest wyciek wody, który należy zlokalizować. Jeżeli następuje w domu, nie powinniśmy z jego znalezieniem mieć większych problemów. Często zdarza się, że woda wycieka w okolicy licznika, ale nie jest to regułą. Gdy znajdziemy usterkę, jej naprawa powinna przywrócić prawidłowe ciśnienie w rurach. Jednak gdy nie to jest powodem, należy szukać dalej.

Zawory i drożność rur

Szczególnie w nowych budynkach i instalacjach słaby strumień wody w kranie może być spowodowany nieprawidłową regulacją zaworów, które nie są odkręcone do końca. Ich odpowiednie ustawienie powinno zlikwidować problem. Przyczyną małego ciśnienia mogą być również zardzewiałe złączki i zanieczyszczone filtry oraz zapchane sitka na bateriach. Warto więc sprawdzić ich stan i w razie konieczności wyczyścić.

W skrajnych przypadkach problemem mogą być również niedrożne rury, które są pokryte kamieniem – taka sytuacja występuje jedynie w wieloletnich instalacjach. Może się również zdarzyć, że rury z polipropylenu (PP) zostały źle zgrzane, co prowadzi do znacznego zmniejszenia ich średnicy. Prawidłowa diagnoza może być jednak postawiona jedynie przez hydraulika, który oceni stan rur i zleci odpowiednie prace.

Hydraulik podpowie również, czy problem leży po stronie wodociągów, czy należy zainstalować hydrofor i pompy wspomagające ciśnienie wody.

Wodociągi

Przed poważniejszym zakupem warto słabe ciśnienie wody zgłosić firmie dostarczającej wodę do naszego domu. Być może wodociąg jest uszkodzony na pewnym odcinku i zakup specjalistycznych urządzeń mijałby się z celem. Naprawa sieci należy w takim wypadku do obowiązków firmy wodociągowej.

Może jednak występować sytuacja, że z różnych powodów wodociągi nie potrafią w pewnych okresach zapewnić ciśnienia o odpowiedniej wartości. Wtedy warto pokusić się o zakup odpowiedniego sprzętu.

Hydrofor i pompa pompa castorama

Jeżeli wszystkie powyższe zabiegi nie przyniosły oczekiwanego efektu, pozostaje nam kupno pompy oraz hydroforu. Pompa będzie zwiększała ciśnienie wody, a hydrofor zmagazynuje taką wodę, co spowoduje, że w kranach poleci woda o wymaganej wartości barów. Warto, aby zbiornik nie miał mniej niż 100 litrów, dzięki czemu pompa nie będzie się zbyt często uruchamiała. Całość powinien zainstalować hydraulik, który prawidłowo podłączy wszystkie elementy.

Podsumowanie

Powyższe działania powinny zapewnić prawidłowe ciśnienie w instalacji wodnej naszego domu. Skrajnym przypadkiem jest konieczność wymiany wszystkich rur, ale zanim będziemy zmuszeni do takiego kroku, warto spróbować opisanych sposobów, aby uniknąć poważnego remontu.

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Podłączenie elementów armatury sanitarnej w łazience – umywalka, prysznic, wanna, WC

Podłączenie elementów armatury sanitarnej w łazience – umywalka, prysznic, wanna, WC
Jednym z etapów wykończenia łazienki jest podłączenie wszystkich elementów armatury sanitarnej. Etap czasochłonny i najtrudniejszy. W artykule podpowi...
Czytaj więcej

Najczęstsze błędy podczas planowania kanalizacji wodno-kanalizacyjnej

Najczęstsze błędy podczas planowania kanalizacji wodno-kanalizacyjnej
Instalacja wodno-kanalizacyjna to jeden z tych elementów domu, który wart jest przemyślenia przed etapem jego budowania. Niedoróbki, poprawki, przerób...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
2 komentarze
10.02.2017
mi w domu weekendowym gmina podaje 6bar, odpowietrznik instalacji trafilo, oblał mi sciane.
brawo gmina! gmina sie do tego nie przyznaje, ja oczywiscie nei mam dowodom,
mimo ze zegar na zimnej non-stop pokazuje 5.8-6.5.
02.08.2015
Zrobiłem sobie kiedyś taki ,,dowcip" - zepsuła się spłuczka w kiblu, więc zakręciłem zawór wody. naprawiłem spłuczkę, odkręciłem zawór. od tego czasu woda leciała bardzo słabym strumyczkiem, ledwo się można było umyć. pod dwóch tygodniach się skapłem, że nie odkręciłem zaworu do końca :D. a już chciałem hydraulika wołać :D.

Ocena i komentarz dla:

Jak poprawić ciśnienie wody w domowej instalacji?