Produkty

Jak wymienić zamek w drzwiach

Jak wymienić zamek w drzwiach

Wymiana zamka to zadanie proste, do wykonania którego potrzebujemy jedynie podstawowych narzędzi. Jeśli zajdzie tak potrzeba i będziemy musieli zastąpić stary element nowym, nie warto od razu sięgać po telefon i wzywać fachowca. Poniżej podpowiadamy, jak samodzielnie wymienić zamek.

wymiana zamkaWymiana zamka czy wkładki

W zależności od tego, jaki mechanizm zamontowany jest w naszych drzwiach, będziemy musieli wymienić albo cały zamek, albo jedynie wkładkę. Wkładki bębenkowe znajdują się zamkach, do otwierania których służą klucze płaskie. Jeśli więc zajdzie potrzeba wymiany właśnie takiego zamka, powinna wystarczyć nam sama wkładka. Niektóre model zamków nie są jednak wyposażone w wymienne wkładki, a wtedy zmuszeni jesteśmy do wymiany całego mechanizmu.

Wymiana wkładki

Wymiana wkładki w pierwszej kolejności wymaga odkręcania szyldu znajdującego się w drzwiach i jego usunięcia. Później odkręcamy śrubę, która przytrzymuje wkładkę. Klucz włożony do zamka delikatnie przekręcamy w dowolną stronę, tak by ustawić trzpień dokładnie w osi wkładki – następnie wyciągamy stary element. W jego miejsce mocujemy nową wkładkę – wkładamy na nią klucz, wsuwamy w otwór i przekręcamy w celu odpowiedniego ustawienia trzpienia. Później dokręcamy ją śrubą mocującą. Zostaje już tylko przykręcenie szyldu do drzwi.

zamek wpuszczany  CastoramaWymiana zamka

Pierwszym etapem podczas wymiany całego zamka jest odkręcenie klamki oraz szyldu. Po otworzeniu drzwi odkręcamy widoczne śruby, które mocują zamek bez wkładki w otworze. Podważamy go śrubokrętem, by móc go wyjąć. W tym samym miejscu umieszczamy nowy zamek i przykręcamy go śrubami, które powinniśmy dostać w komplecie. Jeśli nowy zamek posiada wymienną wkładkę, mocujemy ją dopiero po zamontowaniu kasety zamka. Po dokręceniu śrub montażowych wkładamy do zamka klucz i sprawdzamy, czy mechanizm działa bez przeszkód. Następnie dokręcamy szyld i montujemy klamkę.

Pamiętajmy, że zarówno nowa wkładka, jak i cały zamek, muszą odpowiadać dotychczasowym elementom pod względem parametrów. Z tego powodu powinniśmy kupować je dopiero po zdemontowaniu starych części – najlepiej zabrać je ze sobą do sklepu, by łatwo wybrać zamienniki, które będą odpowiednie do naszych drzwi.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Gdzie stosować elektrozaczepy?

Gdzie stosować elektrozaczepy?
Elektrozaczep jest ważnym elementem systemu kontroli dostępu zarówno w prostych instalacjach domofonowych, jak i rozbudowanych systemach ewakuacji bud...
Czytaj więcej

Zamek do drzwi - jaki wybrać?

Zamek do drzwi - jaki wybrać?
Jeśli zależy nam na bezpieczeństwie naszego domu, powinniśmy pomyśleć o jego odpowiednim zabezpieczeniu. Kluczowe znaczenie mają w tym przypadku dobrz...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak wymienić zamek w drzwiach