Zyskaj do 200 zł rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak wymienić zamek w drzwiach — instrukcja wideo

Wymiana zamka to zadanie proste, do którego wykonania potrzebujemy jedynie podstawowych narzędzi. Jeśli zajdzie tak potrzeba i będziemy musieli zastąpić stary element nowym, nie warto od razu sięgać po telefon i wzywać fachowca. Poniżej podpowiadamy, jak samodzielnie wymienić zamek i jakich narzędzi potrzebujesz.

Każdy zamek do drzwi kiedyś będzie wymagał wymiany. Może to być spowodowane intensywną eksploatacją, która sprawia, że zamek się zużywa i zacina. Możesz też chcieć zwiększyć bezpieczeństwo w swoim domu i po prostu wymienić zamek na bardziej skomplikowany — szczególnie jeśli masz już za sobą pierwsze przykre doświadczenia z włamywaczami. A może zwyczajnie zgubiłeś klucze, przez zabieganie i roztargnienie? To również jest sygnał, że czas wymienić zamek. Warto więc dowiedzieć się, jak zrobić to samemu. 

Wymiana zamka krok po kroku

Kiedy już zdecydujesz się na wymianę zamka, musisz postępować w określonej kolejności, by zrobić to dobrze. Jak wymienić zamek w drzwiach? W tej części artykułu znajdziesz praktyczne instrukcje krok po kroku, jak to zrobić. 

Krok pierwszy — demontaż starego zamka

Pierwszym etapem podczas wymiany całego zamka jest odkręcenie klamki  oraz szyldu. Po otworzeniu drzwi odkręcamy widoczne śruby, które mocują zamek bez wkładki w otworze. Podważamy go śrubokrętem, by móc go wyjąć. 

Warto tutaj wspomnieć, że w zależności od rodzaju drzwi demontaż może nieco się różnić. Różnica może się zdarzyć przy różnego rodzaju szyldach. Szyldy w starszych typach drzwi odkręca się przy użyciu wkrętaka. Może się również zdarzyć tak, że konieczne będzie podważenie plastikowych osłonek z jednej strony drzwi. Nowe szyldy są jednak wykonane inaczej — są dwuczęściowe. Wykręca się je wtedy z obu stron drzwi. 

Krok drugi — umieszczenie nowego zamka w odpowiednim miejscu

W tym samym miejscu tj. w miejsce starego zamka umieszczamy nowy zamek i przykręcamy go śrubami, które powinniśmy dostać w komplecie. Jeśli nowy zamek posiada wymienną wkładkę, mocujemy ją dopiero po zamontowaniu kasety zamka. Powinieneś zwrócić również uwagę na to, by śruba mocująca była dokręcona w odpowiedni sposób. Powinna ona licować z powierzchnią kasety. 

Krok trzeci — sprawdzenie działania wkładki

Po dokręceniu śrub montażowych wkładamy do zamka klucz i sprawdzamy, czy mechanizm działa bez przeszkód. W tym celu powinieneś włożyć klucz do zamka i przekręcić go tak, by wkładka bez większych problemów wsunęła się w otwór. Gdy już dopasujesz wkładkę w zamku, zacznij ponownie kręcić kluczem. Jeśli będzie się on przekręcał bez oporów, jest to znak, że wkładka została dobrze dopasowana i znajduje się we właściwym miejscu. Możesz przytwierdzić ją śrubami mocującymi. 

Krok czwarty — czynności końcowe

Kiedy już sprawdzisz, czy cały mechanizm działa i okaże się, że funkcjonuje bez żadnych przeszkód, możesz następnie dokręcić szyld i zamontować klamkę. Ponownie sprawdź, czy wszystko działa. Jeśli tak — wymiana zamka zakończyła się sukcesem. 

Pamiętajmy, że zarówno nowa wkładka, jak i cały zamek, muszą odpowiadać dotychczasowym elementom pod względem parametrów. Z tego powodu powinniśmy kupować je dopiero po zdemontowaniu starych części – najlepiej zabrać je ze sobą do sklepu, by łatwo wybrać zamienniki, które będą odpowiednie do naszych drzwi. W razie wątpliwości, w sklepie zawsze można poprosić o dodatkową pomoc i pokazać stare części, co ułatwi dobranie odpowiednich, nowych elementów. Warto również, byś przed samodzielną wymianą zamka obejrzał nasz film instruktażowy — wtedy na pewno unikniesz pomyłki. Dzięki instruktażowi w formie filmu, krok po kroku przejdziesz przez cały proces wymiany zamka. W momencie zagubienia dodatkowo pomoże Ci on dostrzec, co jeszcze powinieneś zrobić i w jaki sposób. 

Zainspiruj się: Jak odnowić stare drzwi? Renowacja drzwi drewnianych – najlepsze metody

Sprawdź naszą instrukcję wideo, jak wymienić zamek w drzwiach:

Jakich narzędzi potrzebujesz do samodzielnej wymiany zamka?

Przed rozpoczęciem pracy warto przygotować sobie wszystkie niezbędne narzędzia w jednym miejscu, by później niepotrzebnie nie szukać ich po całym domu. Aby móc samodzielnie wymienić zamek w drzwiach, powinieneś wyposażyć się w specjalne narzędzia, które Ci to umożliwią. 

Z pewnością przyda Ci się więc wkrętarka, która jest optymalnym narzędziem do wymiany zarówno wkładki, jak i samego zamka w drzwiach. Ponadto przydatny będzie również niezbędnik do mierzenia i zaznaczania — dzięki niemu precyzyjnie zmierzysz długość wkładki, co jest niezbędne, byś kupił odpowiedni zamek. 

Do wymiany zamka przydadzą Ci się także inne narzędzia, takie jak: zestaw śrubokrętów, kluczy ampulowych, kluczy nasadowych (przynajmniej o średnicy 8 mm) i kluczy imbusowych — nie wszystko można zrobić bowiem wkrętarką. W pogotowiu powinieneś mieć również młotek, dłuto do drewna, piłkę do metalu czy pistolet do masy silikonowej — czasem bowiem naprawa wymaga bardziej zaawansowanych prac. 

Sprawdź naszą instrukcję wideo – montaż zamków w drzwiach wejściowych:

Data publikacji: 02.06.2016