Wymiana zamka czy wkładki
W zależności od tego, jaki mechanizm zamontowany jest w naszych drzwiach, będziemy musieli wymienić albo cały zamek, albo jedynie wkładkę. Wkładki bębenkowe znajdują się zamkach, do otwierania których służą klucze płaskie. Jeśli więc zajdzie potrzeba wymiany właśnie takiego zamka, powinna wystarczyć nam sama wkładka. Niektóre model zamków nie są jednak wyposażone w wymienne wkładki, a wtedy zmuszeni jesteśmy do wymiany całego mechanizmu.
Wymiana wkładki
Wymiana wkładki w pierwszej kolejności wymaga odkręcania szyldu znajdującego się w drzwiach i jego usunięcia. Później odkręcamy śrubę, która przytrzymuje wkładkę. Klucz włożony do zamka delikatnie przekręcamy w dowolną stronę, tak by ustawić trzpień dokładnie w osi wkładki – następnie wyciągamy stary element. W jego miejsce mocujemy nową wkładkę – wkładamy na nią klucz, wsuwamy w otwór i przekręcamy w celu odpowiedniego ustawienia trzpienia. Później dokręcamy ją śrubą mocującą. Zostaje już tylko przykręcenie szyldu do drzwi.
Wymiana zamka
Pierwszym etapem podczas wymiany całego zamka jest odkręcenie klamki oraz szyldu. Po otworzeniu drzwi odkręcamy widoczne śruby, które mocują zamek bez wkładki w otworze. Podważamy go śrubokrętem, by móc go wyjąć. W tym samym miejscu umieszczamy nowy zamek i przykręcamy go śrubami, które powinniśmy dostać w komplecie. Jeśli nowy zamek posiada wymienną wkładkę, mocujemy ją dopiero po zamontowaniu kasety zamka. Po dokręceniu śrub montażowych wkładamy do zamka klucz i sprawdzamy, czy mechanizm działa bez przeszkód. Następnie dokręcamy szyld i montujemy klamkę.
Pamiętajmy, że zarówno nowa wkładka, jak i cały zamek, muszą odpowiadać dotychczasowym elementom pod względem parametrów. Z tego powodu powinniśmy kupować je dopiero po zdemontowaniu starych części – najlepiej zabrać je ze sobą do sklepu, by łatwo wybrać zamienniki, które będą odpowiednie do naszych drzwi.