Produkty

Drzwi drewniane – jak je wybrać i zamontować?

Drzwi drewniane – jak je wybrać i zamontować?

Wybór drzwi do naszego domu lub mieszkania jest kwestią wielu różnych aspektów. Pod uwagę bierzemy zarówno parametry techniczne, jak i estetykę skrzydeł drzwiowych. Oto, co powinniśmy o nich wiedzieć, zanim podejmiemy decyzję o ich zakupie.

Drzwi Jowisz Deco 90 cm prawe
Drzwi Jowisz Deco 90 cm prawe

Drzwi drewniane

Drewno jest materiałem naturalnym, uchodzącym również za ponadczasowy, piękny, trwały. Z tego powodu znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach. Nie inaczej jest w przypadku stolarki – zarówno okiennej, jak i drzwiowej. Wykonane z tego surowca drzwi doskonale się prezentują – pasują do dowolnego wystroju wnętrza, wnosząc do niego naturalny charakter. Jednak to nie jedyne ich zalety. Solidne modele, odpowiednio skonstruowane z trwałych materiałów będą nie tylko długowieczne – ochronią pomieszczenia przed utratą ciepła, a także wytłumią dobiegające spoza nich hałasy.

Budowa drzwi drewnianych

Pod pojęciem drzwi drewnianych kryją się modele skrzydeł charakteryzujących się odmienną konstrukcją. Drzwi drewniane mogą się odznaczać się budową płytową, ramowo-płytową, płycinową oraz płytowo-płycinową. W pierwszym przypadku rama drzwi wykonana jest z tego samego surowca co samo skrzydło, a następnie osłonięta w całości z obu stron płytami wykończeniowymi. Płyty mogą być natomiast wykonane zarówno z drewna litego, jak i klejonego warstwowo – to ostatnie jest stosowane najczęściej. Całość wypełniona jest materiałem termoizolacyjnym. Rama drzwi ramowo-płytowych jest natomiast podzielona na pola – są one wypełnione termoizolacją oraz płytami. Tego typu drzwi mogą być również dodatkowo wzmocnione kształtownikami z aluminium lub stalą, umieszczonymi pomiędzy ramą a płytą wykończeniową skrzydła. Konstrukcja płycinowa obejmuje natomiast ramę z litego bądź klejonego drewna oraz tzw. płyciny – również z drewna, sklejki lub innych materiałów. Płyciny przybierają różne formy, dlatego powierzchnia drzwi płycinowych może być bardzo urozmaicona. Drzwi płytowo-płycinowe obejmują natomiast drewnianą ramę charakterystyczną dla drzwi płytowych oraz nałożoną na nią płytę drewnopodobną z tłoczeniami w formie płycin.

Czy wiesz, że?...

Coraz częściej odchodzi się od stosowania drewna litego do wyrobu drzwi. Modele takie byłyby bardzo ciężkie, a dodatkowo również niewystarczająco ciepłe. Drewno klejone jest natomiast odporne na odkształcenia oraz nie wypaczą się.

Drzwi wejściowe Six do wewnątrz 90 cm prawe orzech
Drzwi wejściowe Six orzech

Osobną kategorię stanowią drzwi wyprodukowane z materiałów drewnopochodnych – należą do nich płyty wiórowe oraz pilśniowe – zarówno zwykłe, jak i MDF i HDF. Powstają one z włókien drewna (płyty MDF) lub jego zrębków (HDF). Płyty takie wyróżniają się, podobnie jak drewno klejone, mniejszą wagą od surowca litego, a także większą odpornością na pękanie.

Jak wybrać drzwi drewniane

Na co zwrócić uwagę, wybierając drzwi drewniane? Będzie to uzależnione przede wszystkim od tego, czy poszukujemy skrzydeł wewnętrznych, czy zewnętrznego – skrzydła wejściowego.

Drzwi zewnętrzne – poza walorami estetycznymi, które decydują o dopasowaniu drzwi do elewacji budynku i pozostałych elementów stolarki, szczególnie ważnym czynnikiem jest w tym przypadku współczynnik przenikania ciepła. Jego wartość powinna być nie większa niż 2,6 W/(m²K). Modele zewnętrzne mogą być także wyposażone dekoracyjne w przeszklenia, które przepuszczą do wnętrza naszego domu nieco światła dziennego. Tutaj również liczy się obecność zabezpieczeń antywłamaniowych.

Czy wiesz, że?...

Drewniane drzwi zewnętrzne najlepiej jest montować pod zadaszeniem – uchroni je przed bezpośrednim działaniem czynników atmosferycznych, a przede wszystkim wody.

Drzwi pokojowe Jasper 80 cm lewe dąb north
Drzwi pokojowe Jasper 80 cm lewe dąb north

Czy wiesz, że?...

Drzwi wewnętrzne z przeszkleniami wpłyną na doświetlenie słabo oświetlonych pomieszczeń. Do łazienek natomiast należy wybierać drzwi ze specjalnymi otworami wentylacyjnymi zlokalizowanymi u dołu skrzydła – ułatwią cyrkulację powietrza i usuwanie nadmiaru wilgoci z pomieszczenia.

Drzwi wewnętrzne – tutaj ogromną rolę odgrywa sama estetyka – drzwi powinny pasować kolorem i stylem wykonania do całego wystroju wnętrza. Warto jednak rozważyć także takie aspekty, jak ich izolacyjność akustyczna, obecność przeszkleń czy otworów wentylacyjnych. Należy też zdecydować, jaki rozmiar drzwi sprawdzi się optymalnie w jakim pomieszczeniu oraz czy powinniśmy zaopatrzyć się w wariant prawy czy lewy. O ile w przypadku drzwi zewnętrznych nie będzie to miało znaczenia, w przypadku skrzydeł wewnętrznych – poza tradycyjnymi drzwiami uchylnymi – możemy także zdecydować się na modele przesuwne.

Uwaga!

Zanim przystąpimy do wypełniania szczelin pianką, oklejmy ościeżnicę taśma malarską. W ten sposób nie zostanie ona zabrudzona przez piankę i unikniemy konieczności pracochłonnego jej czyszczenia.

Drzwi wejściowe Splendoor Diana Altera 80 lewe złoty dąb
Drzwi wejściowe Splendoor Diana Altera złoty dąb

Montaż drzwi drewnianych

Montaż uchylnych drzwi drewnianych nie różni się od montażu drzwi wykonanych z innych materiałów. Polega zawsze na kilku etapach i wymaga dokładności.

- złożenie i montaż ościeżnicy – właściwe zamontowanie ościeżnicy wydaje się być najtrudniejszym etapem pracy, szczególnie w przypadku, gdy nasz budynek jest w fazie budowy i chcemy zamontować drzwi zewnętrzne. Zdecydowanie łatwiej będzie nam wymienić stare drzwi na nowe. Jeśli będzie to konieczne, składamy z gotowych części i montujemy ościeżnicę – osadzamy ją w otworze drzwiowym, stabilizując drewnianymi klinami. Sprawdzamy pion i poziom, a następnie między elementy pionowe wsadzamy rozpórki, które utrzymają drzwi w jednym miejscu podczas pęcznienia pianki. Szpary pomiędzy ościeżnicą a ścianą wypełniamy pianka montażową. Usuwamy kliny, a miejsca po nich także uzupełniamy pianką – gdy stwardnieje, jej nadmiar usuwamy.

- maskowanie połączeń ościeżnicy ze ścianą – wypełnione przestrzenie pomiędzy ościeżnicą a ścianą wymagają zamaskowania. Służą do tego specjalne listwy, który przyklejamy na klej montażowy lub klej do wyrobów z drewna i drewnopochodnych. Najpierw sprawdzamy jednak, czy nie wymagają one skrócenia. Listwy dociskami imadłami, by dobrze przylegały. Gdy klej stwardnieje, ściągamy imadła, a miejsca łączenia listwę ze ścianą wypełniamy silikonem bądź akrylem.

Uwaga!

Zanim przystąpimy do wieszania skrzydła drzwiowego na zawiasach, powinniśmy sprawdzić jego wysokość. Jeśli okaże się większe od otworu drzwiowego, będziemy musieli je skrócić. Pamiętajmy jednak, że nie należy robić tego w przypadku modeli przeznaczonych do montażu w łazienkach bądź pralniach, które posiadają specjalne otwory wentylacyjne – jeśli je usuniemy, zaburzymy proces wentylacji pomieszczeń.

Tapicerka drzwiowa ciemny rudy 94 cm
Tapicerka drzwiowa ciemny rudy 94 cm

- zawieszenie skrzydła – gdy ościeżnica została stabilnie zamontowana, pora przystąpić do umieszczenia skrzydła na zawiasach. Nie jest to zadanie trudne – więcej pracy czeka nas z wyregulowaniem zawiasów – możemy manipulować nimi poprzez dokręcanie i odkręcanie od skrzydła lub podnoszenie i opuszczanie trzpienia.

- montaż klamki – pozostaje już tylko montaż klamki, zamka oraz szyldu, co jest zadaniem prostym - większość drzwi posiada fabryczne otwory przygotowane do ich zamocowania. Jeśli chcemy obić nasze drzwi tapicerką, warto zrobić to przed zamontowaniem wymienionych elementów.

Jak pielęgnować drzwi

Drzwi, jak każdy inny element wykończeniowy naszego domu, potrzebują odpowiedniej pielęgnacji. Modele wykonane z drewna wystarczy na bieżąco czyścić z powstających zabrudzeń – w tym celu stosujemy miękkie gąbki bądź szmatki oraz wodę z dodatkiem płynu do naczyń. Na poważniejsze zanieczyszczenia narażone są natomiast drewniane drzwi zewnętrzne. Te należy czyścić środkami do pielęgnacji drewna. Raz na kilka lat będą one także potrzebowały odnowienia – powinniśmy podjąć się tej czynności tak szybko, jak tylko dostrzeżemy na warstwie wykończeniowej skrzydła pęknięcia, wybrzuszenia, odpryski czy łuszczenie się. W tym celu jego powierzchnię należy najpierw przeszlifować i wyczyścić, a następnie pokryć odpowiednim preparatem – przeznaczoną do drewna farbą do użytku zewnętrznego bądź lakierem.

Czy wiesz, że?...

Do pielęgnacji drzwi drewnianych nigdy nie należy używać środków żrących, alkalicznych, rozpuszczalników, preparatów z dodatkiem chloru oraz substancji ściernych – mogą one trwale uszkodzić powierzchnie skrzydła. Sprawdzą się natomiast specjalne mleczka, które odświeżą barwę drzwi i pozostawią na nich ochronną powłokę zabezpieczająca przed działaniem wody.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Akcesoria do drzwi i okien – wybór i zastosowanie

Akcesoria do drzwi i okien – wybór i zastosowanie
Okna i drzwi to ważne elementy każdego domu i mieszkania. Solidnie skonstruowane i szczelne zapewniają nam komfort przebywania we własnych czterech śc...
Czytaj więcej

Jak konserwować automatyczną bramę garażową

Jak konserwować automatyczną bramę garażową
Aby uniknąć przykrych niespodzianek w zimie, kiedy samochód zamiast w garażu stać musi na podjeździe, przyda się regularna dbałość o niektóre z elemen...
Czytaj więcej

Regulacja okien za pomocą okuć

Regulacja okien za pomocą okuć
O ile błędy w wykonaniu danego produktu czy też nieprawidłowości związane z montażem ciężko zniwelować za pomocą regulacji okna, o tyle z drobnymi pro...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Drzwi drewniane – jak je wybrać i zamontować?