Zyskaj do 200 zł rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak odnowić stare drzwi? Renowacja drzwi drewnianych – najlepsze metody

Jeśli nasze drzwi straciły dawną kondycję i wygląd, nie musimy wymieniać ich na nowe – wystarczy zastosować kilka technik, dzięki którym będą wyglądać świeżo i oryginalnie. Oto kilka porad na to, jak odnowić stare drzwi.

Stare drzwi

Przejdź do następnych akapitów:

Aby odświeżyć domowe drzwi, nie trzeba wydawać dużo pieniędzy – często wystarczy dobry pomysł i przemyślane, solidne wykonanie. Do tego, jeśli posiadamy stare drzwi – często nie wystarczy wymienić skrzydło – trzeba wymontować także futryny, ponieważ obecnie produkuje się skrzydła i futryny o innych wymiarach niż dawniej. Jeśli więc nie chcemy kupować całego zestawu, warto odnowić te drzwi, które mamy w mieszkaniu. Pamiętajmy też, że odświeżając je, nie możemy zapominać także o renowacji futryn. Zadbajmy też o to, by przed zabiegami zdjąć drzwi z zawiasów i usunąć zamek, klamkę i okucia

Usuwanie farby olejnej z drewnianych drzwi

Stare, zaniedbane drzwi o wyblakłym kolorze, z zarysowaniami i szczelinami mogą zepsuć efekt nawet najstaranniej wykończonych wnętrz. Czasami jednak nie mamy ochoty ani pieniędzy, aby wymieniać zniszczone drzwi – zwłaszcza jeśli nadal są sprawne. Tak się dzieje w przypadku starych mieszkań, w których drzwi zostały pomalowane farbą olejną, która zazwyczaj po jakimś czasie odbarwiła się i złuszczyła. Jeśli chcemy odnowić drzwi wykończone farbą olejną, powinniśmy rozpocząć od tego, by odpowiednio przygotować podłoże. Oto jak odnowić stare drzwi w efektowny sposób, bez ponoszenia dużych kosztów.

Renowacja drzwi wejściowych lub wewnętrznych może odbyć się na kilka sposobów. Wybór odpowiedniej metody, uzależniony powinien być od tego, jak bardzo zniszczone są drzwi. Ważny jest także pomysł, jaki masz na nowe ich wykończenie, ale również materiał, z jakiego zostały wykonane. Zewnętrzne modele najczęściej zrobione są z blachy lub innego metalu, dlatego też najlepiej jest zastosować okleinę lub inny rodzaj obicia.

Mamy kilka możliwości usunięcia starej farby – możemy zeskrobać starą powłokę szpachelką lub nabyć specjalne preparaty do usuwania farby olejnej. Po usunięciu farby należy zaszpachlować powierzchnię, następnie solidnie wyszlifować i wykończyć według uznania (np. lakierobejcą lub farbami do drewna). Można też wynająć specjalistyczną ekipę, która usunie farbę poprzez opalanie lub piaskowanie – jest to dość kosztowne, ale za to pozwala na znaczną oszczędność czasu i wysiłku.

Nowe dodatki – mała wielka zmiana

Często o ostatecznym efekcie decydują detale. Jeśli więc chcemy nadać drzwiom oryginalny wygląd, niekiedy wystarczy wymienić starą klamkę na nową. Możemy do woli eksperymentować ze stylem, dodając do nudnych, prostych drzwi bogato zdobioną gałkę czy klamkę

Ciekawym detalem może też być wizjer, który można wymienić lub oryginalnie oprawić – możesz stworzyć nietypową ramkę, napis czy też ciekawą oprawę kolorystyczną lub komiksową. Nie musisz też być przewidywalny wybierając wygląd tabliczek z numerami czy nazwiskiem na drzwiach. Możesz wykonać je samodzielnie i stworzyć drzwi, jakich będą nam zazdrościć sąsiedzi. Jeśli zależy nam na drzwiach stylizowanych na stare meble, można je ozdobić dekoracyjnymi listewkami, tworząc prostokątne dekoracje, typowe dla starych sprzętów.

Stare drzwi

Malowanie drzwi – szybki sposób na zmianę koloru

Jeśli Twoje drzwi przytaczają smutnym, przyszarzałym kolorem wystarczy je po prostu pomalować na ciekawy, pasujący do wnętrza odcień. Pozwoli to zakryć ewentualne uszkodzenia i zarysowania, nadając im świeży, soczysty kolor. Pamiętajmy jednak, by dopasować rodzaj farby do malowanej powierzchni oraz odpowiednio ją wygładzić, wyszlifować i odświeżyć przed nałożeniem. Ważne jest także, aby ewentualne ubytki i zadrapania zabezpieczyć masą szpachlową. Jeśli mamy do czynienia z powierzchnią drewnianą, dobrze jest oczyścić i zaimpregnować materiał.

Malowanie drzwi dla najmłodszych

Dobrym rozwiązaniem może okazać się pomalowanie starych drzwi farbą tablicową. To rozwiązanie sprawdzi się szczególnie w przypadku jednolitych drzwi o prostej tafli – bez żłobień i wybrzuszeń. Farby tablicowe dostępne są w różnych kolorach, można je stosować zarówno na fragmencie, jak i na całej powierzchni drzwi. Stosowanie farby tablicowej pozwoli osiągnąć ciekawy efekt, a do tego umożliwi bezkarne malowanie po nich przez najmłodszych, przyda się także do zapisywania notatek i zadań do wykonania.

Tapetowanie drzwi – wybierz swój ulubiony motyw 

Stare, zniszczone lub niepasujące do charakteru wnętrza skrzydło drzwiowe, po odpowiednim przygotowaniu, można także wykończyć tapetą. Ważne, aby wybrać tapetę, która będzie trwała i odporna na zmywanie i uszkodzenia. Dzięki temu  możliwe będzie usuwanie z niej wszelkich zabrudzeń. Należy także być ostrożnym w doborze wzoru tapety, by nie stworzyć wrażenia nieładu i kiczu. Możesz również wybrać specjalne fototapety, które pozwolą ozdobić drzwi Twoim ulubionym motywem lub też wybrać własne, ulubione zdjęcia, które po wydrukowaniu będą oryginalną ozdobą. Ważne, aby wybrać fotografie, które po powiększeniu nie stracą jakości i estetyki obrazu.

Stare drzwi

Oklejanie drzwi – szybki sposób na nowy wystrój 

Jak odnowić drzwi z okleiny? Można tego dokonać na wiele sposobów – często ogranicza nas jedynie zasobność portfela oraz wyobraźnia. Dzięki doborowi odpowiednich materiałów możemy dopasować stare drzwi do nowoczesnego wnętrza i stworzyć niebanalne rozwiązanie. Możemy uzyskać oryginalny efekt przez oklejenie drzwi na przykład okładziną korkową, plexi, lustrem czy resztkami płytek, tworząc oryginalne mozaiki. Można także wykorzystać rozmaite okładziny meblowe – aby uzyskać zadowalający efekt, należy nakładać je na gładkie i oczyszczone powierzchnie.

Jak odnowić stare drzwi – teraz już wiesz!

Mamy nadzieję, że nasza instrukcja okazała się pomocna i wiesz już, z jakich narzędzi i środków skorzystać, by odnowić stare drzwi drewniane. Udana renowacja drzwi drewnianych może w bardzo dużym stopniu zmienić wygląd pomieszczenia i nadać mu zupełnie inny wyraz. Sprawi, że stanie się ono bardziej stylowe, nowoczesne i eleganckie!