Produkty

4 błędy popełniane podczas wyboru drzwi wewnętrznych

4 błędy popełniane podczas wyboru drzwi wewnętrznych

Drzwi wewnętrzne mogą mieć istotny wpływ na wygląd i funkcjonalność naszych wnętrz. Warto dobrze przemyśleć ich wybór, tak aby uniknąć wszelkich przykrych niespodzianek. Oto 4 najczęstsze błędy popełniane podczas wyboru drzwi.

Przejdź do następnych akapitów:

Dla estetyki i funkcjonalności mieszkania rozkład oraz wydzielenie poszczególnych pomieszczeń we wnętrzu ma dość duże znaczenie. W ostatnich latach obserwuje się wyraźną tendencję do pozostawiania sporej części pomieszczeń jako przestrzeni otwartej. Takie wnętrza świetnie sprawdzają się np. w holu, salonie, kuchni czy jadalni. Jednak prywatne pomieszczenia, jak np. sypialnie, gabinety, toalety lub pokoje dziecinne, często są oddzielone drzwiami. Najskuteczniejszym sposobem wydzielenia i oddzielenia od siebie rożnych pomieszczeń jest zastosowanie drzwi wewnętrznych. Aby jednak dobrze pełniły one swoje zadania, niezbędne jest przestrzeganie pewnych istotnych zasad i unikanie zasadniczych błędów. Poniżej omawiamy te, które zdarzają nam się najczęściej.

Drzwi pełne Jasper 80 prawe Dąb North

Błąd nr 1

Niedopasowanie rodzaju i stylu drzwi do całości aranżacji mieszkania oraz wymogów domowników. W nowoczesnych wnętrzach warto zastosować nowoczesne wzory z transparentnymi, szklanymi czy metalowymi elementami. W klasycznych można wybrać modele drewniane lub drewnopochodne. Warto także rozważyć zastosowanie drzwi harmonijkowych, łamanych lub przesuwnych. Podczas wyboru zwróćmy uwagę nie tylko na kształt, kolor, ale również wysokość, szerokość oraz liczbę skrzydeł drzwiowych. Równie ważny jest dobór materiału, z jakiego będą wykonane nasze drzwi. Najczęściej bywają one:

 • drewniane – to rozwiązanie klasyczne, drzwi są ciężkie, drogie, mogą się wypaczać,
 • z płyt drzwiowych, gładkich (MDF, HDF) z różnorodnym wypełnieniem, bardzo popularne, niezbyt drogie,
 • z tłoczonych płyt drzwiowych o różnorodnych wzorach, np. imitujących frezowania czy fakturę naturalnego drewna, nieco droższe, ale o lżejszych i ciekawszych wzorach,
 • wykańczane z zewnątrz poprzez malowanie (najtańsze), lakierowanie, okleinowanie, fornirowanie czy laminowane (najdroższe), są różnorodne i estetyczne,
 • w różnym stopniu prześwitujące, z okienkami, pozwalające regulować naświetlenie pomieszczeń domu.

Błąd nr 2

Niewłaściwe wymierzenie otworu potrzebnego do prawidłowego osadzenia drzwi. Powinniśmy zacząć od pomiaru szerokości ościeżnicy w świetle otworu muru, a także szerokości samej ściany. Następnie ustalamy potrzebną wysokość. Dopasowujemy odpowiednio zarówno wymiary ościeżnicy, jak i drzwi. Jeśli ościeżnica czy skrzydło drzwiowe są za wysokie, można je zwykle nieco przyciąć, dostosowując do poziomu posadzki. Inne wymiary powinny być dokładnie wykonane i przestrzegane, tylko wówczas mamy szanse na prawidłowe zamontowanie drzwi.

Drzwi pokojowe Winfloor Minoris 80 prawe silver

Błąd nr 3

Niewłaściwy wybór strony, w którą ma się otwierać skrzydło drzwiowe. Jednoskrzydłowe drzwi występują jako tzw. drzwi prawe lub lewe, co w sposób istotny wyznacza przestrzeń niezbędną do ich bezpiecznego i bezkolizyjnego otwierania/zamykania. Zasadą w tym zakresie powinno być przyjęcie, że:

 • otwieranie drzwi łazienek i kotłowni odbywać się musi na zewnątrz,
 • w wąskich korytarzach drzwi prowadzące do pokojów powinny otwierać się do środka pomieszczeń, by nie blokować przejścia oraz nie zderzać się ze sobą.

Przed zakupem drzwi i ościeżnic powinniśmy zaplanować i uwzględnić (łącznie z innymi elementami aranżacji), które ze skrzydeł powinny być prawe, a które lewe. Warto także pamiętać, że przy odwrotnym zamontowaniu ościeżnicy skrzydło będzie otwierało się w innym od zaplanowanego kierunku.

Przy drzwiach dwuskrzydłowych będziemy potrzebować przestrzeni na ich otwieranie z obu stron. Przy drzwiach przesuwnych, harmonijkowych tego typu problemy nie wystąpią, ponieważ drzwi takie nie zabierają wiele miejsca i rozsuwają się wzdłuż ściany.

Drzwi pokojowe Winfloor Kastel 80 prawe silver

Błąd nr 4

Nieprecyzyjny montaż ościeżnicy i drzwi, który polegać może np. na:

 • niepoprawnym wypoziomowaniu ościeżnicy,

 • braku zachowania kątów prostych między wszelkimi elementami i montażu na stałe ościeżnicy bez próbnego zawieszenia skrzydła drzwi i sprawdzenia, czy się ono domyka, nie ociera lub samo nie otwiera,

 • braku właściwej regulacji zawiasów,

 • zastosowaniu zbyt dużej ilość pianki montażowej, którą wypełniana jest przestrzeń między ścianą a ościeżnicą. Może do prowadzić to wypaczania się ościeżnicy i niedomykania drzwi. Żeby tego uniknąć, trzeba stosować rozpórki między słupkami ościeżnicy w trakcie wypełniania wolnej przestrzeni.

Data publikacji: 20.01.2016
Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Jak wyregulować drzwi balkonowe? Regulacja drzwi balkonowych krok po kroku

Jak wyregulować drzwi balkonowe? Regulacja drzwi balkonowych krok po kroku
Opadanie drzwi balkonowych to naturalny proces, który od czasu do czasu należy skorygować. Podobna sytuacja dotyczy szczelności drzwi balkonowy...
Czytaj więcej

Drzwi wewnętrzne do sypialni – jakie wybrać?

Drzwi wewnętrzne do sypialni – jakie wybrać?
Wybór drzwi wewnętrznych zależy od warunków panujących w danym pomieszczeniu. Łazienkowe muszą mieć otwory umożliwiające wentylację, a k...
Czytaj więcej

Nowoczesne drzwi wewnętrzne – jak dopasować je do wnętrza?

Nowoczesne drzwi wewnętrzne – jak dopasować je do wnętrza?
Drzwi wewnętrzne stanowią ważny element wyposażenia wnętrz mieszkalnych. Mimo mody na łączenie ze sobą różnych stref domowych, wciąż pozostają niezbęd...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

4 błędy popełniane podczas wyboru drzwi wewnętrznych