Jak wyregulować drzwi balkonowe? Regulacja drzwi balkonowych krok po kroku

Opadanie drzwi balkonowych to naturalny proces, który od czasu do czasu należy skorygować. Podobna sytuacja dotyczy szczelności drzwi balkonowych. Na szczęście każdy rodzaj regulacji możesz przeprowadzić samodzielnie. Jak wyregulować drzwi balkonowe? Sprawdź naszą instrukcję krok po kroku!

regulacja drzwi balkonowych

Regulacja drzwi balkonowych – kiedy jest potrzebna?

Pierwsza regulacja okien oraz drzwi balkonowych wykonywana jest w chwili montażu. Montaż okien spoczywa zazwyczaj na barkach profesjonalnej firmy, dlatego przez pewien czas nie musisz przejmować się ich regulacją. Drzwi balkonowe powinny działać płynnie co najmniej przez rok od zamontowania, choć tak naprawdę nie ma na to reguły.

Prędzej czy później drzwi balkonowe trzeba będzie wyregulować. Konieczność regulacji może być spowodowana dwoma czynnikami: opadaniem drzwi lub nieszczelnością. Jest to wynik zwykłego użytkowania drzwi, dlatego nie sposób temu zapobiec. Wartości przemieszczeń mierzy się w milimetrach, ale to wystarczająco dużo, abyś zaczął odczuwać opór podczas przekręcenia klamki, a w konsekwencji podczas otwierania i zamykania drzwi.

Regulację szczelności drzwi balkonowych przeprowadza się zazwyczaj dwa razy w roku: zimą i latem. Nawet sami producenci okien definiują poszczególne ustawienia drzwi jako letnie i zimowe. Przyleganie drzwi do ościeżnicy musi być odpowiednio duże w okresie zimowym, aby zapobiegać utracie ciepła z domu lub mieszkania. Z kolei w okresie letnim zaleca się minimalne poluzowanie szczelności drzwi balkonowych.

W takim razie jak wyregulować drzwi balkonowe? Do tego celu potrzebujesz kilku prostych narzędzi. Poniżej prezentujemy szczegółową instrukcję krok po kroku.

Jak wyregulować drzwi balkonowe plastikowe? Instrukcja krok po kroku

Regulacja szczelności skrzydła

Do regulacji szczelności będzie Ci potrzebny klucz V.SCH.ACP-S. Opcjonalnie możesz posłużyć się kombinerkami, ale wówczas musisz zachować szczególną ostrożność, aby nie uszkodzić metalowych elementów drzwi.

Jak wyregulować drzwi tarasowe lub balkonowe? Otwórz je na oścież, a następnie odszukaj trzy okrągłe zaczepy – jeden u samej góry, jeden w połowie długości skrzydła i jeszcze jeden nieco niżej. Za pomocą klucza ACP-S lub kombinerek przekręć wybrany zaczep w lewo lub w prawo. Na zaczepach znajdziesz specjalne znaczniki w postaci mniejszych i większych okręgów, które pomogą Ci się zorientować w ich położeniu.

W momencie montażu drzwi balkonowych, zaczepy znajdują się w pozycji neutralnej. Dopiero przekręcenie konkretnego zaczepu w lewo lub w prawo (o 90 stopni) spowoduje poluzowanie lub uszczelnienie drzwi (ciaśniejsze przyleganie do ramy).

Regulacja wysokości skrzydła

Jeśli drzwi balkonowe stawiają opór podczas otwierania lub zamykania, pomocna będzie regulacja ich wysokości. Domeną drzwi balkonowych jest opadanie, więc jeśli klamka chodzi ciężko lub drzwi ocierają o ościeżnicę, prawdopodobnie będziesz musiał je podnieść. W tym celu skorzystaj z klucza imbusowego 4 mm. Zanim przystąpisz do działania, drzwi balkonowe powinny się znaleźć w pozycji uchylnej.

Jak wyregulować drzwi balkonowe uchylne? Aby podnieść lub opuścić skrzydło drzwiowe, zdejmij nakładkę z dolnego zawiasu drzwi, a następnie włóż imbus 4 mm do górnego otworu w zawiasie, gdzie znajduje się śruba regulacyjna. Przekręcenie kluczem w prawo spowoduje podniesienie skrzydła, natomiast przekręcenie w lewo – obniżenie. Śrubę należy regulować o pół obrotu, aby nie spowodować efektu odwrotnego do zamierzonego.

Po każdej regulacji śruby o pół obrotu spróbuj kilka razy zamknąć drzwi balkonowe, otworzyć je i uchylić. Pozwoli Ci to ocenić, czy regulacja przyniosła pożądany efekt. W razie dalszego ocierania drzwi o ramę lub ciężkiego przekręcania klamki powtarzaj czynność tak długo, dopóki nie znajdziesz optymalnego ustawienia.

Regulacja położenia drzwi w poziomie

Jeżeli regulacja wysokości drzwi balkonowych nie przynosi pożądanego efektu (drzwi nadal ciężko chodzą), wypróbuj regulację w poziomie (lewo/prawo). W tym celu skorzystaj z tego samego klucza imbusowego 4 mm. Zanim przystąpisz do działania, otwórz drzwi balkonowe na oścież.

Jak wyregulować drzwi balkonowe w poziomie? Aby przesunąć skrzydło drzwiowe w lewo lub w prawo, odnajdź śrubę regulacyjną z boku dolnego zawiasu. Tak samo jak w przypadku regulowania wysokości, tak i teraz przekręcaj śrubę jedynie o pół obrotu. Po każdej regulacji sprawdź, czy opór nadal występuje i ewentualnie powtórz opisane czynności.

Regulacja położenia drzwi po przekątnej

W niektórych przypadkach konieczna może być regulacja drzwi balkonowych po przekątnej, czyli podniesienie lub opuszczenie drzwi od strony klamki. Wykonanie tej czynności jest możliwe przy użyciu ciągle tego samego klucza imbusowego 4 mm. Aby wyregulować drzwi balkonowe po przekątnej, odszukaj śrubę regulacyjną w pobliżu górnego zawiasu. Znajdziesz ją w tej części zawiasu, która bezpośrednio przylega do skrzydła drzwiowego.

regulacja drzwi balkonowych

Regulacja drzwi balkonowych – zrób to sam!

Jeśli tylko posiadasz wymagane narzędzia, regulacja drzwi balkonowych nie powinna sprawić Ci większych trudności. Pierwsza samodzielna regulacja drzwi balkonowych może być czasochłonna, ale nie zrażaj się. Kiedy już poznasz zasady regulacji, będzie Ci znacznie łatwiej.

Aby zakonserwować drzwi balkonowe oraz zminimalizować ryzyko skrzypienia lub obcierania drzwi o elementy ramy, warto nasmarować okucia przeznaczonym do tego celu olejem silikonowym. Okresowe smarowanie pozwala zachować metalowe elementy w dobrym stanie przez długi czas.

Zwróć uwagę, że nasza instrukcja uwzględnia tradycyjne drzwi balkonowe – jak wyregulować zawias górny i dolny, aby zażegnać problem tarcia skrzydła o ramę. Ale jak wyregulować drzwi balkonowe przesuwne? W tym przypadku regulacja jest bardziej skomplikowana i zależy od rozwiązań zastosowanych przez producenta. Jeśli posiadasz drzwi balkonowe przesuwne, z dużym prawdopodobieństwem otrzymałeś instrukcję ich regulacji w momencie zakupu.

Znasz już wszystkie najważniejsze informacje dotyczące regulacji drzwi balkonowych. Jeśli je wykorzystasz, Twoje drzwi nadal będą działać jak nowe.