Odbojniki, stopery i nóżki blokujące drzwi – kiedy warto je stosować?

Odbojniki drzwiowe, stopery, kliny i nóżki blokujące to niewielkie elementy, które usprawniają nam korzystanie z wielu pomieszczeń i jednocześnie zabezpieczają przed uszkodzeniem ścian, mebli czy samych drzwi. Wykonywane ze stali, aluminium, mosiądzu i gumy coraz częściej stanowią też drobny akcent dekoracyjny. Co charakteryzuje poszczególne blokady i kiedy warto je stosować?

Odbojniki

Przydają się w każdym domu i co może się wydawać nieco dziwne, dzięki tak niewielkim elementom jesteśmy w stanie nie tylko chronić wiele elementów wnętrza przed uszkodzeniem, ale także nieco poprawić ich estetykę. Pozwala nam na to niezwykle szeroka oferta odbojników, które dostępne są w przeróżnej formie – dzięki temu oprócz produktów o uniwersalnej estetyce, znajdziemy również oryginalne modele, które z łatwością wkomponujemy do konkretnych pomieszczeń. Odbojniki wykonywane są najczęściej ze stali

Stoper do drzwi

nierdzewnej i mogą być stosowane także na zewnątrz. Posiadają też gumę, która odpowiada za amortyzowanie uderzeń. Elementy te mogą być montowane na stałe w podłodze lub jedynie tymczasowo. Do czynienia mamy też ze specjalnymi odbojnikami meblowymi, których głównym zadaniem jest tłumienie dźwięku zamykania drzwiczek i szuflad.

Stopery i kliny

To z kolei narzędzia, które sprawdzą się wszędzie tam, gdzie potrzebujemy utrzymać drzwi w pozycji otwartej, na przykład podczas wietrzenia pomieszczeń czy w trakcie bardziej wzmożonego ruchu – stąd ich użycie polecane jest do biur, magazynów, hurtowni i budynków użyteczności publicznej. W domach sprawdzają się doskonale na przykład wtedy, gdy posiadamy zwierzęta. Podobnie jak odbojniki, stopery wyróżnia elegancja i nowoczesna stylistyka. Dostępne są jako urządzenia wolnostojące oraz składające się z dwuczęściowego systemu, montowanego do podłogi oraz skrzydła. Bardzo często stopery występują w formie klina, który w razie potrzeby wsuwa się w prosty sposób pod otwierane skrzydło. Jego wysunięcie umożliwiają najczęściej stalowe uchwyty. Tutaj również mamy do czynienia z klinami meblowymi, których zadaniem jest z kolei odpowiednie wypoziomowanie nierówno stojących mebli.

Odbojnik drzwiowy

Nóżki blokujące

W budynku mieszkalnym sprawdzają się we wszystkich pomieszczeniach gospodarczych, garażach, przydomowych warsztatach czy altanach. Podobnie jak stopery, są też niezastąpione w biurach, magazynach, sklepach, bankach i budynkach użyteczności publicznej – w wielu z nich zabezpieczenie drzwi przed samozamknięciem jest wymogiem związanym z przestrzeganiem przepisów BHP. Dzięki trwałym i solidnym nóżkom blokującym, drzwi nie zamkną się pod wpływem silnego podmuchu wiatru czy niepożądanego pchnięcia drzwi. Najczęściej wykonywane są ze stali z gumowym zakończeniem, który chroni przed zarysowaniem podłogi oraz obiciem skrzydła, na którym nóżka jest zamontowana.

Data publikacji: 19.01.2016