Akcesoria do drzwi i okien – wybór i zastosowanie

Okna i drzwi to ważne elementy każdego domu i mieszkania. Solidnie skonstruowane i szczelne zapewniają nam komfort przebywania we własnych czterech ścianach. Jednak wymienione elementy stolarki możemy także wyposażyć w wiele dodatkowych akcesoriów. Do czego one służą i kiedy warto po nie sięgnąć?

Akcesoria do drzwi i okien

W każdym domu i mieszkaniu znajdziemy przynajmniej jedną parę drzwi, które stanowią drzwi wejściowe. W praktyce jest ich jednak więcej – oddzielają od siebie poszczególne pomieszczenia, wydzielając pokoje, łazienkę, a czasem też kuchnię. Nie zapominajmy również o drzwiach balkonowych, które w jednorodzinnych domach prowadzą wprost na taras lub do ogrodu, a w mieszkaniach – na balkon. W większości domowych pomieszczeń znajdują się także okna. Posiada je każdy pokój, salon, sypialnia, najczęściej także kuchnia. Niewielkie wnętrza wyposażone są w jedno okno, ale te bardziej przestronne mogą mieć ich nawet kilka. Zarówno okna, jak i drzwi spełniają we wnętrzach ważną rolę. Pierwsze wydzielają pomieszczenia, a także chronią przed zimnem i hałasem panującym na zewnątrz budynku czy na korytarzu. Okna natomiast doświetlają wnętrza, wprowadzają do nich naturalne światło, a także pozwalają obserwować, co znajduje się za murami. Ich obecność jest również ważna z innego względu – umożliwiają właściwą cyrkulację powietrza. Wśród szerokiego asortymentu drzwi i okien znajdziemy także całą gamę dodatków, w które możemy je wyposażyć. Co to za akcesoria, do czego służą i kiedy warto rozważyć ich zakup?

Akcesoria do okien

Uszczelki

Uszczelki do okien dostępne są w różnych wariantach kolorystycznych i rozmiarowych. Zazwyczaj przeznaczone są do łatwego i szybkiego montażu – dzięki warstwie samoprzylepnej wystarczy jedynie przyłożyć je w wybranym miejscu i docisnąć. Równie łatwo przebiega ich demontaż. Uszczelki do okien różnią się między sobą także rodzajem profili, które przeznaczone są do wypełniania szczelin o różnej wielkości. Uszczelki produkowane są z pianki, gumy lub też silikonu i mają wiele zalet. Wypełniając szczeliny w oknach, nie tylko ograniczają straty ciepła, ale jednocześnie tłumią hałas. Są niewrażliwe na wahania temperatury, działanie promieni słonecznych czy środków czyszczących. W większości możemy również łatwo je wyczyścić.

Wśród uszczelek uniwersalnych znajdziemy również modele przeznaczone do okien drewnianych, z PCV, a nawet aluminiowych. Jeżeli natomiast szukamy uszczelek do okien dachowych, zwróćmy uwagę, czy informacja o takim zastosowania widnieje na opakowaniu produktu.

Porada eksperta

Wybierając uszczelkę do naszego okna, weźmy pod uwagę szerokość szczeliny, jaką chcemy wypełnić. W zależności od tego zaopatrzmy się w uszczelkę o odpowiednim profilu. Wśród wielu modeli (np. o profilu D, E czy P)znajdziemy także uszczelkę o profilu litery omega, która jest najbardziej uniwersalna i dopasowuje się do szczelin o różnych rozmiarach. Dobór właściwej uszczelki wpłynie na znaczną oszczędność energii potrzebnej do utrzymania komfortu cieplnego.

Moskitiery

Moskitiery to funkcjonalne elementy wyposażenia okien, które przydają się szczególnie w sezonie wiosenno-letnim. Ich celem jest zabezpieczenie naszych wnętrz przed owadami, które podczas wietrzenia dostają się do pomieszczeń bardzo często – mowa nie tylko o komarach, ale też o pszczołach, osach, muchach i innych. Dzięki zamontowaniu w oknie specjalnej siatki może być ono otwarte niemal bez przerwy, zapewniając nam dostęp świeżego powietrza bez konieczności usuwania z pomieszczeń uciążliwych owadów.

Moskitiery dostępne są w różnych rozmiarach, więc łatwo znajdziemy model odpowiedni do naszego okna. Występują w dwóch kolorach – białym oraz czarnym. Tradycyjne produkty tego typu mocowane są na rzepy, które przykleja się na ramie okiennej na całym jej obwodzie. Siatki takie możemy łatwo dociąć do pożądanej wielkości i w każdej chwili ściągnąć.

Warto wspomnieć także o moskitierach przeciwsłonecznych, które nie tylko chronią nasz dom przed wszelkimi owadami, ale także zabezpieczają wnętrza przed uciążliwymi promieniami słonecznymi oraz nadmiernym nagrzewaniem się. Niektóre z tego typu modeli mocuje się na specjalnych hakach przytwierdzanych do ramy na plastry.

Czy wiesz, że...

Moskitierę przeciwsłoneczną warto stosować w pomieszczeniach narażonych na intensywne działanie promieni słonecznych. Sprawdzi się szczególnie w tych wnętrzach, w których pracujemy przy komputerze lub oglądamy telewizję – dzięki niej korzystania z tego typu sprzętów nie będą zakłócały nam słoneczne refleksy.

Moskitiery okienne występują także w wersji zwijanej – siatkę taką możemy podnosić i opuszczać w zależności od potrzeb. Jest to możliwe dzięki systemowi prowadnic i kasecie, w której mieści się zrolowana siatka.

Akcesoria do drzwi i okien

Pozostałe akcesoria

Akcesoria do okien obejmują przede wszystkim szereg produktów przeznaczonych do ich montażu – znajdziemy tu np. kliny montażowe, kotwy czy pianki ociepleniowe. Warto jednak wspomnieć również o takich dodatkach jak klamki, nawiewniki, listwy służące do montażu rolet w oknach dachowych oraz akcesoria służące do sprawnego obsługiwania rolet.

Akcesoria do drzwi

Uszczelki

Podobnie jak w przypadku okien, odpowiedniego uszczelnienia mogą wymagać również drzwi. Przeznaczone do nich uszczelki pełnią podobną funkcję – zapobiegają powstawaniu przeciągów, ograniczają straty ciepła, a także tłumią hałas i ograniczają dostęp kurzu do wnętrz. Wśród akcesoriów do drzwi znajdziemy przede wszystkim uszczelki szczotkowe. Są one zwykle wykonane z aluminiowej listwy oraz przytwierdzonych do niej nylonowych szczotek. Tego typu produkty są łatwe w montażu – podobnie jak uszczelki okienne są one samoprzylepne albo też przykręcane na wkręty. Co więcej, możemy łatwo dostosować ich długość do szerokości drzwi – w tym celu wystarczy je dociąć.

Czy wiesz, że...

Uszczelki szczotkowe perfekcyjnie dopasowują się do powierzchni posadzki. Dokładnie uszczelniają szczelinę pod drzwiami zarówno na podłożu nierównym, jak i śliskim, np. wykończonym płytkami.

Warto w tym miejscu wspomnieć także o specjalnych szczotkach przeciwkurzowych, które pełnią podobną funkcję, jak opisane powyżej uszczelki szczotkowe. Chronią one zarówno przed kurzem, jak i przed nieprzyjemnym dźwiękiem powstającym podczas zamykania i otwierania drzwi.

Lamele, moskitiery, siatki

Kolejnym akcesorium do drzwi są lamele. Można uznać je za moskitiery, które – zamiast w oknach – wiesza się w drzwiach balkonowych. Tego typu produkty składają się z nachodzących na siebie, lekkich pasków lamelowych, które w żaden sposób nie ograniczają możliwości wychodzenia na zewnątrz i wchodzenia do mieszkania. Tego typu lamele możemy zastąpić także siatką mocowaną na rzepy – będzie to dobre rozwiązanie przy otwartych drzwiach, z których jednak nie korzystamy zbyt często.

Tapicerka drzwiowa

Wielofunkcyjnym produktem, który możemy wykorzystać w przypadku drzwi, jest także tapicerka. W Castoramie znajdziemy tapicerki drzwiowe w różnych kolorach, dzięki którym diametralnie odmienimy dotychczasowy wygląd drzwi zewnętrznych. Mowa nie tylko o kolorze, ale także dekoracyjnych wytłoczeniach urozmaicających powierzchnię tapicerki. Wyroby tego typu nadają się do samodzielnego montażu, a wszystko, co jest w tym celu potrzebne, znajdziemy w zestawie.

W produkcji tapicerek dużą rolę ogrywa pianka poliuretanowa – materiał ten dostępny jest w rolkach, a jego warstwa może mieć różną grubość. Pianka taka, zwana także tapicerską, może posłużyć nam do wykonania własnego obicia drzwi.

Akcesoria do drzwi i okien

Czy wiesz, że...

Tapicerka drzwiowa nie tylko nadaje drzwiom estetyczny wygląd. Dzięki wypełnieniu z pianki poliuretanowej zapewnia im również lepszą izolacyjność termiczną, a także stanowi barierę akustyczną, która skutecznie tłumi dochodzące z korytarza dźwięki.

Daszek nad drzwi

Jeszcze jednym, bardzo praktycznym akcesorium, które wykorzystać możemy przy drzwiach wejściowych, jest specjalny daszek. Montuje się go na zewnątrz budynku, nad skrzydłem drzwiowym. Dzięki niemu zyskuje ono dodatkową ochronę przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Tym samym daszek tworzy strefę wolną od deszczu czy śniegu – zabezpiecza przed nimi także wycieraczkę oraz domowników i gości stojących przed wejściem.

Daszki nad drzwi mają odmienne kształty i kolory. Najczęściej wykonane są aluminium lub PCV. Jeśli odpowiednio je wybierzemy, będą estetycznie komponowały się z elewacją naszego budynku.

Akcesoria metalowe

Wśród akcesoriów do drzwi znajdziemy także całą gamę artykułów metalowych, do których należą odbojniki, łańcuchy, samozamykacze czy blokady. Dzięki nim zapewnimy sobie wyższy poziom bezpieczeństwa, a także większy komfort korzystania z drzwi. Odpowiednio dobrane do wnętrza akcesoria będą nie tylko spełniały funkcję praktyczną, ale także estetyczną – wystarczy dopasować je pod względem koloru i stylu do pozostałych sprzętów i mebli znajdujących się w naszym domu.