Rodzaje i charakterystyka szprosów

Okna ze szprosami – zwykle kojarzone są z tymi tradycyjnymi, montowanymi w starym budownictwie. Pierwotnie miały na celu podtrzymywanie większych tafli szyb, obecnie mają już raczej znaczenie dekoracyjne. Okna ze szprosami wprowadzają do wnętrza niepowtarzalną atmosferę, zdobią też pięknie elewację. Dlaczego warto je montować?

Rodzaje i charakterystyka szprosów

Nazwa szpros pochodzi bezpośrednio od słowa szczebel. Jest elementem, który dzieli szybę na kilka części. Dawniej podtrzymywał szybę w oknie, dzisiaj jest już raczej ozdobą. Montowany głównie dlatego, że zdobycie dużych tafli szkła było trudne. Dzisiaj wydzielają strefę okna na kilka mniejszych, dekorują, sprawiają, że okno wygląda bardzo ciekawie.

Szprosy mogą być produkowane z różnych materiałów. Mogą mieć także różne wielkości, kolory oraz kształty. Ich montaż przede wszystkim wiąże się z koniecznością opracowania odpowiedniego projektu. Wykonanie powinno być precyzyjne, tak aby nie wpłynęło negatywnie na odbiór elewacji.

Obecnie występuje kilka rodzajów szprosów, m.in.:

Konstrukcyjne – mocno nawiązujące do dawnych, montowane w budynkach zabytkowych i tam rzeczywiście pełnią swoją pierwotną rolę podtrzymywania ciężaru tafli szyby. Konsekwencją ich zastosowania jest częściowa utrata dziennego światła. Bardzo często są stosowane w oknach drewnianych. Wyróżniamy ich najpopularniejsze rodzaje:

Wewnątrz szybowe – umieszczane na stałe wewnątrz szyb, łatwe w utrzymaniu w czystości, o różnych kształtach, wykonane z ozdobnych aluminiowych profili, mocowane są na stałe do międzyszybowych ramek i znajdują się wewnątrz zestawu szyb,

Wiedeńskie – niezwykle łatwe w montażu, wystarczy dokleić je do szyby z obu jej stron,

Zawieszane – mocowane na specjalnych okuciach, zdejmowane np. podczas mycia okien.

Szprosy mogą powstawać z takich samych materiałów jak tradycyjne ramy okienne. Do ich produkcji używa się drewna, PVC, włókna szklanego, aluminium. Mogą być także różne kolorystycznie. Do wyboru mamy bowiem naprawdę dużo barw. W polskich realiach najbardziej sprawdzają się szprosy w kolorze naturalnego drewna, szprosy białe oraz złote.

Rodzaje i charakterystyka szprosów

Czy warto montować szprosy?

Na to pytanie trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy od projektu oraz gustu właścicieli domu. Istotną kwestią jest to, że szprosy nie utrudniają nam mycia okien. Minusem za to może być podwyższona cena okna.

Często mówi się o tzw. dzwonieniu szprosów, czy to prawda i co to właściwie oznacza? Luźne połączenia szkła z drewnem podczas drgań rzeczywiście może wywoływać dzwonienie Nie można tego uniknąć, gdyż pewne rodzaje szprosów są zawsze w ten sposób mocowane. Minimalny dystans między nimi a szybą wynika ze zmian natężenia materiałów podczas zmiennych warunków atmosferycznych.

Szprosy mogą dodawać elegancji, zwłaszcza jeśli są gięte w łuki lub koła. Złote sprawiają, że nasze okna nabierają niezwykłego charakteru.

Ile kosztują szprosy?

Za szprosy najczęściej płacimy poprzez następujący przelicznik – liczba pól, na które szprosy dzielą szybę, pomnożone przez ustaloną cenę. Ceny są bardzo zróżnicowane, zależą od producenta i rodzaju szprosu. Szprosy wewnętrzne najczęściej kosztują od kilkunastu złotych do 40-50 zł.