Montaż drzwi przesuwnych – krok po kroku

Zastosowanie drzwi przesuwnych – nie tylko w pomieszczeniach mieszkalnych – przynosi użytkownikom wiele korzyści. Są one praktyczne i estetyczne, a dodatkowo na tyle łatwe w montażu, że możemy je zamocować samodzielnie. Podpowiadamy, co warto wiedzieć o tego rodzaju drzwiach oraz jak je zamontować z uwzględnieniem wszystkich niezbędnych czynności, takich jak przygotowanie otworu, wykonanie pomiarów, zamocowanie prowadnic i samego skrzydła.

Zalety drzwi przesuwnych

Montaż drzwi wewnętrznych przesuwnych daje nam więcej możliwości niż zainstalowanie w otworze drzwiowym tradycyjnych drzwi rozwieranych. Są one bowiem bardziej funkcjonalne z kilku powodów. Jednym z nich jest oszczędność przestrzeni, jaką gwarantują – nie borykamy się tutaj z problemem drzwi otwieranych na zewnątrz czy do wewnątrz pomieszczenia, które mogą obijać się o meble.

Tego rodzaju skrzydła sprawdzą się wszędzie tam, gdzie wolna przestrzeń jest na wagę złota. Ze względu na to, że są nie tylko praktyczne, ale także bardzo atrakcyjne pod kątem wizualnym, coraz częściej wykorzystuje się je także we wnętrzach, w których nie brakuje sporego metrażu. Warto zaznaczyć, że zastosowanie takich drzwi jest także bardzo wygodne – wystarczy je lekko przesunąć, by dostać się do wybranego pomieszczenia czy też z niego wyjść

montaż drzwi przesuwnych

Ponadto drzwi przesuwne znajdują zastosowanie zarówno we wnętrzach utrzymanych w stylu nowoczesnym, jak i tych, które są stylizowane na retro czy skandynawskie. Tego rodzaju przegroda polecana jest przede wszystkim do oddzielenia kuchni od salonu czy jadalni. Doskonale sprawdzi się również w ciasnym korytarzu oraz garderobie.

Porada eksperta:

Drzwi przesuwne sprawdzą się również w łazienkach. Stosujemy wówczas skrzydła pełne lub posiadające matowe przeszklenia. Pamiętajmy, by były one często otwierane, kiedy nie korzystamy z łazienki – zapewnimy tym samym odpowiednią wentylację pomieszczenia.

Wybór drzwi przesuwnych

Drzwi przesuwne wewnętrzne możemy podzielić na dwa rodzaje. Są nimi modele kasetowe i naścienne, które różnią się sposobem działania.

Drzwi przesuwne kasetowe – są montowane w taki sposób, by skrzydło podczas otwierania chowało się do wnętrza ściany, a nie poruszało się po prowadnicy zamontowanej na zewnątrz. Pozwalają one zastosować drzwiczki po obu stronach ościeżnicy – nie zabierają przy tym miejsca na zewnątrz, dzięki czemu po każdej stronie pomieszczenia możliwe jest swobodne ustawianie mebli w pobliżu drzwi. Na ich montaż należy się jednak zdecydować już na etapie budowy, ponieważ konieczne jest wcześniejsze przygotowanie odpowiedniej kieszeni wewnątrz ściany, w której drzwi zostają umieszczone po ich otwarciu. Sama ściana musi być też odpowiednio gruba – najczęściej od 12 do 15 cm.

Drzwi przesuwne naścienne – w przeciwieństwie do modeli kasetowych są one montowane w taki sposób, aby skrzydło podczas otwierania było prowadzone po prowadnicy na zewnątrz jednej ze ścian. Są one bardziej popularne od kasetowych ze względu na to, że ich montaż możemy wykonać samodzielnie, a także w przypadku, kiedy wcześniej nie uwzględniliśmy ich zastosowania. Największym ograniczeniem może być tutaj ściana, a konkretnie nadproże, które musi być na tyle mocne, aby utrzymać bez problemów ciężar przesuwającego się po prowadnicy skrzydła.

montaż drzwi przesuwnych

Pamiętajmy również o tym, że na rynku dostępne są modele drzwi przesuwnych różniące się pod względem wizualnym. Które z nich odpowiednio dopasujemy do różnego typu wnętrz? Do wyboru mamy zarówno drzwi pełne, jak i posiadające przeszklenia. Co ciekawe, możemy znaleźć również drzwi wykonane z pełnych tafli szkła, które idealne komponują się z nowoczesnymi pomieszczeniami domowymi, jak też biurowymi.

Porada eksperta:

Wybierając drzwi przesuwne, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na ich szerokość. Należy tutaj uwzględnić wysuwanie się skrzydła z otworu drzwiowego, co wymaga uwzględnienia w szerokości skrzydła 10-centymetrowego naddatku.

Montaż – niezbędne narzędzia

Montaż – niezbędne produkty

  • prowadnica – to podstawowy element montażowy, który mocujemy bezpośrednio do nadproża. Jest ona wykonana ze stopów aluminium. To ona odpowiada za płynność poruszania się skrzydła, które przemieszcza się właśnie wzdłuż prowadnicy,

  • wózki – elementy umieszczone w prowadnicy, dzięki którym możliwe jest przesuwanie się skrzydła. Wózek może posiadać konstrukcję kulkową lub rolkową,

  • ograniczniki wychylenia i otwarcia – elementy, które mocujemy na podłodze. Ich zadaniem jest stabilizowanie toru jazdy skrzydła, utrzymanie go w pionie, a także – co bardzo ważne – bezpieczne wyhamowanie na końcu toru.

Przygotowanie otworu drzwiowego

Od tego etapu rozpoczynamy montaż drzwi przesuwnych – ma on duży wpływ na poprawne funkcjonowanie skrzydła. Należy w tym przypadku zadbać przede wszystkim o dokładne usunięcie wszelkich zanieczyszczeń oraz nierówności.

drzwi przesuwne

Równie ważne co sam otwór drzwiowy są także ściana i podłoga. Ściana, na której będziemy montować prowadnicę, musi być idealnie prosta. Podobnie z podłogą, która powinna być równa. Należy zwrócić uwagę czy na ścianie, na której zostanie zainstalowana szyna, nie znajdują się gniazdka lub włączniki światła, co znacząco utrudniłoby nam korzystanie z pomieszczenia.

Porada eksperta:

Jeśli chcemy zamontować drzwi przesuwne w otworze drzwiowym, w którym została już wcześniej zamontowana ościeżnica, powinniśmy zdecydować się na jej demontaż, po czym wyrównać otwór i uzupełnić tynk, lub też zastąpić ją specjalną opaską pasującą do naszych drzwi przesuwnych, która nie posiada zawiasów ani też okuć zamka i klamki. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie kasetonów maskujących do ościeżnicy.

Pomiary

Pracę rozpoczynamy od dokładnego zmierzenia wysokości skrzydła drzwiowego. Na podstawie tego wymiaru ustalamy wysokość położenia prowadnicy na nadprożu, po której drzwi będą się poruszać. Do uzyskanej wartości dodajemy 1 cm, by nasze skrzydło mogło się swobodnie przemieszczać.

Położenie prowadnicy zaznaczamy na ścianie ołówkiem, a następnie – używając poziomicy – odrysowujemy linię usytuowania mechanizmu na wybranej ścianie.

Instalacja prowadnic

Po przygotowaniu otworu drzwiowego oraz dokonaniu niezbędnych pomiarów możemy przystąpić do zamocowania prowadnic, a następnie samego skrzydła.

Prowadnicę przykręcamy bezpośrednio do muru na wyznaczonej wysokości. W tym celu przycinamy szynę do odpowiedniej długości za pomocą piłki do metalu, o ile taki zabieg jest oczywiście konieczny.

drzwi przesuwne

Następnie wykonujemy w szynie otwory co ok. 25 cm.

Przykładamy prowadnicę do ściany, oznaczamy na niej miejsca wykonanych w szynie otworów i wiercimy w ścianie otwory pod kołki montażowe.

Następnie przykładamy prowadnicę do ściany i przykręcamy ją.

Porada eksperta:

Pamiętajmy o tym, że prowadnica powinna być dwa razy dłuższa od szerokości pojedynczego skrzydła.

Zamocowanie skrzydła

Aby zamocować skrzydło na zainstalowanej prowadnicy, przytwierdzamy wózki do górnej krawędzi drzwi, a następnie wsuwamy je w szynę. Pamiętajmy o tym, że skrzydło powinno się wówczas znajdować w takiej samej odległości od ściany zarówno na górze, jak i na dole.

Po osadzeniu skrzydła w prowadnicy mocujemy na podłodze ograniczniki wychylenia i otwarcia.

Ostatnim etapem prac jest nałożenie maskownicy na prowadnicę. Maskownicę montujemy za pomocą kleju montażowego lub za pomocą wkrętów. Należy ją przytwierdzić w taki sposób, żeby nie zakrywać śrub na wypadek ewentualnego demontażu skrzydła.

Nasze nowoczesne drzwi wewnętrzne są już gotowe!

Data publikacji: 27.12.2016