Produkty

Jak zabezpieczyć dom przed ptactwem?

Jak zabezpieczyć dom przed ptactwem?

Ptaki to nieproszeni goście, którzy często szukają schronienia w rynnach, pod okapami czy połacią dachu naszego domu. Niestety, jest to nie tylko niebezpieczne dla samych zwierząt, ale także stanu budynku oraz naszego zdrowia – ptaki są bowiem nosicielami wielu chorób oraz alergenów. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie odpowiednich zabezpieczeń, które uniemożliwią ptactwu osiedlanie się w zakamarkach naszego domu.

W trosce o kondycję naszej elewacji, rynien, gzymsów i połaci dachowej powinniśmy bacznie obserwować, czy ptaki nie podejmują prób osiedlenia się w tych miejscach. Zdecydowanie trudniej przyjdzie nam pozbyć się nieproszonych lokatorów, gdy już założą gniazda, niż ustrzec się przed nimi, montując odpowiednie zabezpieczenia.

Ptaki na dachuJedną z najpopularniejszych metod ochrony domu przed ptactwem są kolce. Jeżeli zostaną zamontowane we właściwy sposób, skutecznie uniemożliwiają ptakom przysiadanie oraz budowanie gniazd na krawędziach pokrycia dachowego, gzymsach czy pod rynnami. Ich montaż nie jest trudny – do wybranej powierzchni przytwierdzane są za pomocą wkrętów lub kleju montażowego, a raz przymocowane, będą służyły prze wiele lat. Kolce nie wpływają znacząco na estetykę budynku, są trwałe i odporne na warunki atmosferyczne.

Należy jednak pamiętać, że decydując się na zastosowanie tego sposobu, musimy przestrzegać zasad, które zapewnią zwierzętom bezpieczeństwo. Przede wszystkim kolce powinny znajdować się w miejscu widocznym dla ptaków, nie możemy mocować ich także we wnękach balkonów oraz umieszczać ich bokiem lub w dół. W innym przypadku złamiemy ustawę o ochronie przyrody. Pamiętajmy także, że jeżeli chcemy uniemożliwić ptakom dostęp do założonych już gniazd, będziemy potrzebowali na takie działanie zgody regionalnego dyrektora ochrony środowiska.

W miejscach, gdzie niemożliwe jest zamontowanie kolców, możemy posłużyć się specjalnymi spiralami. Nadają się one do mocowania na parapetach, barierkach, daszkach, gzymsach czy krawędziach dachów. Zasada ich montażu jest taka sama jak kolców, podobnie, jeśli chodzi o sposób działania. Spirale przeciwdziałają bowiem przesiadywaniu ptaków na poszczególnych elementach budynku. Niestety nie zawsze odnoszą pożądany skutek – zdeterminowane ptaki mogą bowiem z czasem przedostać się do wnętrza spirali.

Do zabezpieczenia przed ptactwem dużych powierzchni możemy wykorzystać również siatki, jednak jest to rozwiązanie mniej estetyczne od kolców. Niektórzy producenci oferują ten rodzaj ochrony w różnych kolorach, dzięki czemu możemy dopasować go do koloru połaci dachowej i bardzo ograniczyć ich widoczność. Siatki takie odporne są na działanie czynników zewnętrznych, są nierozciągliwe oraz dostępne w różnych rozmiarach oraz zróżnicowanych gęstościach oczek.

Ochrona przeciw ptakomSzczególną uwagę powinniśmy zwrócić także na zabezpieczenie szczelin wentylacyjnych znajdujących się w okapie dachu. Tutaj sprawdzi się jedno z wymienionych rozwiązań: grzebień okapu (do dachów pokrytych dachówką profilowaną), grzebień okapu z kratką wentylacyjną, taśma wentylacyjna okapu. Każdy z tych elementów zabezpiecza tę część domu przed zasiedleniem nie tylko przez ptaki, ale także drobne gryzonie czy insekty.

Popularną metodą stosowaną na parapetach, balkonach, ale także w ogrodach i sadach jest umieszczanie w danym miejscu podobizny ptaka drapieżnego wykonanej z tworzywa sztucznego. Tego typu makieta działa odstraszająco na wszelkie mniejsze gatunki ptaków, jednak nie jest na tyle skuteczna, by zapobiec ptasiej inwazji – zwłaszcza gdy zwierzęta zorientują się, że maja do czynienia jedynie z imitacją zagrożenia.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Jak odstraszyć szpaki w sadzie?

Jak odstraszyć szpaki w sadzie?
Wiosna i lato to czas, kiedy możemy cieszyć się darami natury w postaci pysznych owoców. Często decydujemy się na samodzielną uprawę wiśni czy ...
Czytaj więcej

Akcesoria do pokryć dachowych – przegląd materiałów

Akcesoria do pokryć dachowych – przegląd materiałów
Kominki wentylacyjne, ławy kominiarskie, płotki przeciwśniegowe, ochrona przeciw ptakom, taśmy dekarskie i obróbki blacharskie to elementy, do których...
Czytaj więcej

Jak pozbyć się ptaków (z tarasu czy dachu)

Jak pozbyć się ptaków (z tarasu czy dachu)
Ptaki nie zawsze są pożądanymi gośćmi w naszym ogrodzie czy na działce, gdyż niekiedy niszczą nasze uprawy i tworzą gniazda w nieodpowiednich miejscac...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak zabezpieczyć dom przed ptactwem?