Wstępne krycie dachu – co trzeba o nim wiedzieć

Samo poszycie dachowe nie gwarantuje jeszcze odpowiedniej ochrony naszego domu przed wodą i innymi czynnikami zewnętrznymi. Zanim nasz budynek zyska w pełni chroniące go zadaszenie, powinniśmy zadbać o wykonanie wstępnego krycia. Jaką dokładnie pełni ono funkcję i co należy o nim wiedzieć?

Dach

Funkcja wstępnego krycia

Wstępne krycie dachu pełni bardzo ważną funkcję w zapewnieniu komfortu mieszkania w danym budynku. Wstępne krycie umożliwia bowiem dodatkową izolację dachu skośnego, a także gwarantuje mu szczelność. Rezygnacja z tego elementu budowy poszycia dachowego może być fatalna w skutkach. W konsekwencji może prowadzić bowiem do zawilgocenia lub zalania izolacji cieplnej, a nawet całych pomieszczeń znajdujących się na poddaszu. Jej brak najprawdopodobniej przyczyni się do tego, że właściwe poszycie wykonane z dachówek, blachodachówki czy płyt falistych nie będzie prawidłowo spełniało swoich funkcji i posłuży zdecydowanie krócej.

2 sposoby wstępnego krycia dachu

Wstępne krycie dachu można wykonać na dwa różne sposoby. Materiał, jaki zostanie zastosowany, powinien być dobrany odpowiednio do konstrukcji dachu i rodzaju pokrycia dachowego. Bardzo ważną kwestią jest także charakter poddasza naszego domu, czy jest ono użytkowe, czy nieużytkowe.

Pierwszą metodą jest ułożenie warstwy papy na sztywnym poszyciu. Jest ono niezbędne, kiedy ostateczną warstwę dachu będą stanowiły dachówki bitumiczne lub papa wierzchniego krycia oraz wtedy, gdy kąt nachylenia dachu jest mniejszy niż 10-20 stopni. Tego typu wstępne krycie nie wymaga szybkiego pokrywania go ostatecznym materiałem – możemy zostawić je nawet na zimę. Wstępne krycie papą usztywnia także dach, a rozstaw krokwi może być w tym przypadku większy. Zdecydowanie łatwiej układa się na nim ostateczną warstwę dachu. Należy jednak pamiętać, że ciężkie deskowanie oraz sama papa obciążają jednocześnie konstrukcję dachu. Nie można także zapomnieć, że tego typu wstępne krycie wymaga zachowania szczelin dylatacyjnych pomiędzy poszyciem a izolacją. Papa nie przepuszcza bowiem pary wodnej, wiec brak szczeliny prowadziłby do zawilgocenia izolacji termicznej.

Dach

Drugim sposobem na wykonanie wstępnego krycia jest natomiast zastosowanie folii lub membran dachowych, które nie wymagają już obecności sztywnego poszycia. Folie dachowe chronią poszycie przed wiatrem, nie przepuszczają także wody, jednak są mniej lub bardziej paroprzepuszczalne. Stanowią najlepsze rozwiązanie w przypadku dachówek, które nie wymagają wykonania sztywnego poszycia. Folia wysokoparoprzepuszczalna może stykać się bezpośrednio z powłoką izolacji, nie dopuszczając jednocześnie do ich zawilgocenia. Nie wymaga więc realizacji trudnego zadania, jakim jest stworzenie szczeliny dylatacyjnej w przypadku wstępnego krycia z papy (nie dotyczy to folii niskoparoprzepuszczalnej).

Folie mogą czasowo zabezpieczyć budynek przed deszczem, jednak ze względu na wrażliwość na promienie słoneczne wyłożony nimi dach możemy pozostawić w stanie niewykończonym najwyżej na miesiąc. Folie są także zdecydowanie łatwiejsze w zamocowaniu oraz tańsze od wstępnego krycia wykonanego z papy. Podobne właściwości co folie mają także membrany – spełniają takie same funkcje i są paroprzepuszczalne, więc mogą stykać się z warstwą izolacji termicznej.