icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak zwalczyć rybiki cukrowe?

Każdy rodzaj insektów wzbudza niechęć i dyskomfort. Rybiki, choć nie są groźne dla człowieka, należą do popularnych i zarazem niechcianych mieszkańców łazienek. Z pewnością każdy, kto zauważył te maleńkie owady na swoich płytkach, chciałby się ich pozbyć. W artykule znajdziesz wszystkie niezbędne informacje, które pomogą Ci się pozbyć rybików ze swojego mieszkania.

Każdy rodzaj insektów wzbudza niechęć i dyskomfort. Rybiki, choć nie są groźne dla człowieka, należą do popularnych i zarazem niechcianych mieszkańców łazienek. Z pewnością każdy, kto zauważył te maleńkie owady na swoich płytkach, chciałby się ich pozbyć. W artykule znajdziesz wszystkie niezbędne informacje, które pomogą Ci się pozbyć rybików ze swojego mieszkania.

Co to jest rybik?

Rybik cukrowy, zwany inaczej srebrzykiem, jest niewielkim, bezskrzydłowym owadem zaliczanym do sześciogonków. Osiąga długość do 10 mm. Najczęściej można je zaobserwować w nocy, przy zapalaniu światła w łazience. Wówczas te niewielkie owady szybko uciekają do swojej kryjówki. Pokryte są srebrnym pancerzem, który przyczynił się do powstania ich nazwy. Podobieństwo do ryb zawdzięczają swojemu charakterystycznemu sposobowi poruszania.

Co to jest rybik cukrowy

Nie są niebezpieczne dla człowieka. Nie gryzą i nie przenoszą chorób tak jak szczury czy karaluchy. Mogą jednak przyczynić się do wielu zniszczeń w domu, ponieważ żywią się wszystkim, co zawiera cukier np. ryżem, kaszą, mąką, ale także papierem, tapetą, klejem do tapet, pleśnią, innymi odpadkami oraz szczątkami owadów. Rybiki nie wspinają się do szafek, dlatego istnieje małe prawdopodobieństwo zanieczyszczenia produktów skrobiowych przez ich odchody, czy pocięcia najlepszych ubrań. Mogą jednak zniszczyć przedmioty papierowe i zwiększyć uszkodzenia tapet.

Jednak małe szkody wyrządzane przez rybiki łazienkowe nie wpływają na większy komfort obcowania z tymi insektami. Ich pozbycie się z mieszkania utrudnia z pewnością fakt, że owady te średnio żyją ok. 4 lat, a samica jednorazowo może złożyć ok. 20 jaj. Na wszystkie insekty jednak znajdzie się rozwiązane.

Rybik cukrowy – dlaczego się pojawia?

Rybki cukrowe lubią wilgoć i ciepło. Najlepiej czują się w pomieszczeniach, gdzie panuje 60% wilgotności i długo utrzymująca się wysoka temperatura. Z tego powodu najczęściej można zauważyć je w łazience i kuchni. W dzień ukrywają się w rurach i odpływach, a na żer wychodzą w nocy.

Błędne jest stwierdzenie, że rybik pojawia się tylko w starych blokach i kamienicach, czy wszędzie tam, gdzie panuje brud. O jego towarzystwo nie jest trudno także w nowym budownictwie. Niejednokrotnie do jego pojawienia mogą przyczynić się zbyt szczelne okna bez dostępu świeżego powietrza czy wilgotna ścierka do podłogi rzucona w kąt łazienki. Rybiki najczęściej na swoje schronienia wybierają szczeliny w płytkach łazienkowych, kąty z mokrymi mopami czy ścierkami do podłogi lub szafki kuchenne, w których z pewnością nie zabraknie im pożywienia. Można znaleźć je także pod wykładziną.

Jak zwalczać rybiki? Skuteczne metody

Nie ma miejsca, któremu nie może zagrozić ich towarzystwo. Z tego powodu warto dowiedzieć się, jak zwalczać rybiki. Istnieje wiele metod, które z pewnością utrudnią bytowanie tym insektom. W walce z nimi można wykorzystać wiele domowych sposobów. W ostateczności przy zbyt dużej ilości niechcianych gość zawsze można skorzystać z usług specjalistów.

Rybik nie znosi ostrych zapachów. Mając tę wiedzę, do walki z nimi warto wykorzystać miłorząb, cynamon, rozmaryn czy wrotycz. Z wymienionych roślin i przypraw możesz ułożyć piękną kompozycję, która ozdobi łazienkę i rozniesie po niej nieprzyjemny dla insektów zapach.

jak zwalczyć rybiki cukrowe - środki czystości

 

Miejsca szczególnie upodobane przez rybika warto także nasmarować sokiem z cytryny i położyć obok lawendowe kulki na mole. To kolejne z nieprzyjemnych dla rybika zapachów.

Skuteczna może okazać się także prosta pułapka. W tym celu weź tekturę, nasmaruj ją miodem i pozostaw na noc w łazience czy kuchni. Taka przynęta z pewnością przyciągnie owady, a lepiący się miód uniemożliwi im ucieczkę. Pamiętaj, aby rano tekturę z rybikami zalać wrzątkiem bądź spalić.

Czystość to podstawa

Pierwsze, co należy zrobić, by walka z rybikami była efektywna, to gruntowne porządki. Zarówno kuchnię, jak i łazienkę należy dokładnie wysprzątać. Pozbyć się resztek żywności, brudu, pleśni i innych zabrudzeń. Warto zrobić to z wielką uwagą i starannością, gdyż rybiki mogą przetrwać bez jedzenia nawet rok.

W kuchni warto zadbać, aby wszystkie sypkie produkty były zamknięte w szczelnych opakowaniach bądź słoikach. Sprzątaj dokładnie po każdym przygotowaniu posiłku. Pilnuj, aby na blacie czy stoliku nie pozostały okruchy czy inne zabrudzenia po posiłku.

rybiki łazienkowe (cukrowe) - jak zwalczyć

Niezbędne prace naprawcze

Stare, odpadające czy kruszące się tapety, nieszczelne odpływy i dziurawe rury nie tylko ułatwiają srebrzykom przedostawanie się do wnętrza mieszkania, ale także zapewniają im stały posiłek i komfortowe warunki do życia. Na początku walki z rybikami koniecznie wykonaj niezbędne prace naprawcze. Rury i odpływy uszczelnij, stare tapety zastąp nowymi lub dokładnie doklej do ściany w miejscach, gdzie odchodzą. Najlepiej, gdy całkowicie z nich zrezygnujesz i zastąpisz je farbą.

Wszelkie ubytki i szczeliny w podłogach lub ścianach należy wypełnić szpachlą. Miejsca wokół kanałów czy odpływu, a także szczeliny w fudze zaklej silikonem. To właśnie tam rybik najczęściej składa jaja.

Obniż wilgotność i temperaturę

Wilgotne pomieszczenia są miejscami, w których rybiki czują się najlepiej. Z tego powodu skutecznie się ich pozbędziemy, jeśli zadbamy o prawidłową wentylację. Nie tylko zmusimy rybiki do odwrotu, ale też zapewnimy sobie w mieszkaniu zdrowe, czyste powietrze i unikniemy rozwoju pleśni oraz grzybów.

W tym celu zadbaj o regularne wietrzenie kuchni i łazienki, zainwestuj w pochłaniacz wilgoci bądź wentylator. W miejscach najbardziej narażonych na obecność rybika umieść woreczki z żelem krzemionkowym. Możesz je znaleźć w opakowaniu z nowymi butami. Świetnie pochłania wilgoć także woreczek z solą lub węgiel drzewny.

Zadbaj również o niższą temperaturę. Jesienią i zimą nie będzie to trudne – wystarczy regularnie uchylać okna, by zimno zniechęciło rybiki do pojawiania się w domu. Latem także niezbędne będzie wietrzenie oraz niedopuszczenie do zawilgocenia łazienki, kuchni czy ubikacji.

Kot – naturalny sposób na rybiki łazienkowe

Naturalnymi wrogami rybików są popularne szczypawki oraz pająki. Jednak ich obecność z pewnością nie stanowi dobrego rozwiązania problemu. Naszym sprzymierzeńcem w walce ze srebrzykami może być również kot, który skutecznie wytropi poruszające się po podłodze owady. Podobnie jak z myszami pobawi się nimi, a w końcu je unieszkodliwi.

jak zwalczyć rybiki cukrowe w domu - naturalne sposoby

Chemiczne preparaty na rybiki cukrowe – ostateczna broń

Na rynku dostępne są rozmaite środki przeznaczone do walki z koloniami owadów atakującymi mieszkania. Można skorzystać ze sprayów bądź gotowych pudełeczek, które zwabiają rybiki i zatrzymują w środku. Lepiej wybierać preparaty oparte na roztworach wodnych, które są gotowe do użycia. Nie posiadają one zapachu i długo utrzymują się na powierzchni. Lepiej spełnią swoją funkcję niż preparaty w aerozolu, które bardzo szybko znikają. Ponadto istnieje duże ryzyko zatrucia takim preparatem.

Gotowe preparaty można także zastąpić mieszanką cukru pudru z boraksem, który jest dostępny w aptece. Składniki zmieszane w proporcjach 1:1 tworzą kompozycję zabójczą dla rybików. W krótkim czasie pomoże zupełnie je wyeliminować. Pamiętaj jednak, że kwas borowy jest także trujący dla człowieka i zwierząt. Nie stosuj tej metody, jeśli posiadasz psa czy kota.  

Podsumowanie

Teraz już wiesz, jak zwalczyć rybiki w domu. Najlepszym jednak rozwiązaniem jest, także w tym przypadku, zapobieganie. Pilnuj porządku w swoim domu i szybko wykonuj niewielkie naprawy. Nie dopuść także do tego, aby w pomieszczeniach wzrosła wilgotność powietrza. To nie tylko pozwoli uniknąć problemu z rybikami, ale także nie dopuści do rozwoju grzybów i pleśni. Obecnie plastikowe, szczelne okna są podstawowym wyposażeniem mieszkań. Jak wszystko także i one mają jednak swoje wady. Pamiętaj, aby regularnie wietrzyć mieszkanie. Wszystkie te czynności pozwolą Ci uniknąć problemu z insektami. Jeśli jednak zauważysz rozrastającą się kolonię w swojej łazience lub kuchni – sięgnij po wymienione wyżej metody. Ostatecznym rozwiązaniem przy zbyt długo trwającej walce z infekcjami jest pomoc specjalistów. Używając mocnych środków owadobójczych, pozbędą się rybików. Jednak, jeśli warunki w mieszkaniu nie ulegną poprawie, szybko przywitasz je z powrotem.