Jak wybrać siedzisko prysznicowe?

Siedzisko prysznicowe to funkcjonalny element w łazience osób starszych bądź niepełnosprawnych. Ale nie tylko! Może ono znacznie ułatwić i przyspieszyć wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych również osobom młodym i zdrowym. Jak wybrać odpowiednie?

Trwałe siedzisko prysznicowe – jakie wybrać?

siedzisko w łazience

Pod względem montowania siedziska w kabinie prysznicowej do wyboru mamy trzy podstawowe warianty.

1. Jeśli zależy nam na trwałości konstrukcji i chcemy korzystać z niej przez wiele lat, możemy wybrać siedzisko stałe. To odpowiednie rozwiązanie do domów, w których mieszkają osoby starsze lub niepełnosprawne. Urządzenie cechują: odporność na uszkodzenia mechaniczne i długotrwały kontakt z wilgocią oraz wodą. Utrzymuje duży ciężar, jednak wymaga większego miejsca na zamontowanie – sprawdzi się tylko w dużej kabinie.

2. Nieco mniej trwałe – łatwiejsze do uszkodzenia mechanicznego – jest siedzisko uchylne. Sprawdza się w łazienkach, z których korzystają zarówno osoby starsze, jak i w pełni sił. Montuje się je na ścianie, ale rozkłada tylko w razie potrzeby. Składa się je automatycznie, dzięki sprężynie, lub manualnie. Nie wymaga tyle przestrzeni, co siedzisko stałe, więc pasuje do małych łazienek.

3. Siedzisko składane to alternatywa dla uchylnego. Podczas gdy tamto składa się do góry, to opada i przylega do ściany poniżej zawiasów. Sprawdza się w łazienkach, z których korzysta więcej osób, a także w małych – pozwala zaoszczędzić przestrzeń. Mechanizm opiera się na wspornikach, co czyni siedzisko wytrzymałym i stabilnym.

Krzesełko kabinowe

Charakterystyka siedzisk prysznicowych

W mocnych siedziskach stelaż może być wykonany:

- ze stali bądź aluminium, wówczas ma chromowaną powierzchnię,

- stali węglowej i jest malowany proszkowo,

- stali nierdzewnej,

- tworzywa sztucznego ABS – wzmacnianego.

Samo siedzisko z kolei może być wykonane z tworzywa sztucznego. Podczas projektowania łazienki dla osób niepełnosprawnych ważna jest funkcjonalność, ale i wygoda użytkowania. Siodełko powinno być łatwe w utrzymaniu w czystości, odporne na wilgoć i spójne ze stylistyką łazienki. Należy zwracać uwagę, jaki ciężar utrzymuje dany model.

Rozwiązanie alternatywne – taborety prysznicowe

Nie mniej popularne od foteli są taborety prysznicowe. Sprawdzają się tam, gdzie nie ma możliwości zamocować fotela, a także w łazienkach, z których korzystają całe rodziny. Taborety mogą mieć regulowane długości nóżek, a także być wyposażone w oparcie. Nóżki zabezpieczone są materiałem antypoślizgowym, co zapewnia bezpieczeństwo podczas brania prysznica – należy zwracać na to uwagę.

Siedziska do wanny

Nie wszystkie starsze czy niepełnosprawne osoby korzystają z prysznica. Dla miłośników kąpieli w wannie przygotowane zostały specjalne siedziska i ławeczki.

Porada eksperta

Jeśli starsza osoba ma trudność z wejściem do wysokiej wanny, pomocą dla niej mogą być niewielkie schodki. Zazwyczaj mają od jednego do dwóch stopni i są wyłożone gumą antypoślizgową zwiększającą bezpieczeństwo podczas korzystania z nich.

siedzisko nawannowe

Najprostsze konstrukcje na czas kąpieli umieszcza się na brzegach wanny. Spoczywając na krawędziach, pozwalają użytkownikowi usiąść wyżej, dzięki czemu łatwiej wydostać mu się z wanny. Zazwyczaj nie mają oparcia, więc nie zapewniają bezpieczeństwa w tym samym stopniu, co fotele prysznicowe. Warto poszukać modeli, które oparcie mają.

Mimo stosowania siedzisk i schodków zaprojektowanych z myślą o osobach, którym trudniej korzystać z wanny czy prysznica, na podłodze warto też umieszczać maty antypoślizgowe.

Data publikacji: 27.07.2018