Gdzie suszyć pranie

Pytanie zdawałoby się prozaiczne, jednak wbrew pozorom odpowiedź na nie może sprawić problemy podczas aranżacji wnętrz. Dodatkowych trudności przysporzyć może fakt, że mieszkamy w różnych warunkach, co sprawia, że możliwości suszenia prania bywają bardzo ograniczone.

gdzie suszyć pranie

Pytanie zdawałoby się prozaiczne, jednak wbrew pozorom odpowiedź na nie może sprawić problemy podczas aranżacji wnętrz. Dodatkowych trudności przysporzyć może fakt, że mieszkamy w różnych warunkach, co sprawia, że możliwości suszenia prania bywają bardzo ograniczone.

Świeże powietrze

Najlepszym i najszybszym sposobem na skuteczne wysuszenie ubrań i pościeli to wystawienie ich na światło słoneczne oraz przewiew. Równo rozłożone pranie na świeżym powietrzu wyschnie szybko i pozbędzie się zapachu proszku do prania. Posiadacze ogrodów będą mogli z łatwością skorzystać z tego sposobu, wystarczy okręcić nylonowy sznurek wokół solidnego pnia. Jeśli w naszym zielonym kącie nie uświadczymy drzew, możemy zainwestować w stojaki lub wbić w ziemię pręty. Jeżeli zamierzamy suszyć pościel lub ciężkie pranie, taką podstawę musimy osadzić w gruncie za pomocą betonu. Właśnie wiatr będzie naszym największym wrogiem, dlatego wieszane w ogrodzie ubrania należy przypiąć do sznurków klamerkami. Drugim zagrożeniem będą zmieniające się warunki pogodowe: w przypadku deszczu znacznie zwiększymy szybkość ściągania prania, jeśli zostawimy miskę pod sznurami.

Jeżeli nie mamy otwartej zielonej przestrzeni, udanie zastąpi ją balkon. Zamontowanie sznurów na bieliznę nie przysporzy nam problemu, możemy użyć haków. Wkręcone za pomocą rozporowych kołków mocowania pozwolą nam zawiesić nawet kołdry, narzuty i dywany. Jeżeli nie chcemy wiercić dziur, możemy skorzystać z barierki, pamiętajmy tylko, by sprawdzić, czy jest czysta (ptaki mają tendencję do zostawiania „pamiątek”). Jeżeli nie mamy tak dużych potrzeb, albo dysponujemy tylko niewielkim oknem, użyjmy mocowanej na zawieszkach, rozkładanej suszarki. Można powiesić na niej bieliznę oraz lżejsze ubrania, a po podniesieniu nie zajmuje dużo miejsca.

Pamiętajmy, żeby ściągać suche ubrania możliwie szybko, ponieważ odzież (w szczególności w ciemnych kolorach) wystawiona na bezpośrednie działanie słońca błyskawicznie płowieje.

Strych

Zwłaszcza w starszym budownictwie to nadal popularna metoda suszenia ubrań. Ciepłe powietrze ucieka do góry, na temperaturę strychu wpływa także rozgrzany dach, zwłaszcza jeśli jest wykonany z blachy. W efekcie strych może być nawet szybszą metodą na wysuszenie prania niż wystawienie na zewnątrz. Niestety, dachy nie zapewniają najlepszej wentylacji, stąd możliwość występowania wilgotności i zaduchu. Niewątpliwym plusem suszenia w tym miejscu będzie łatwość w zamontowaniu sznurów, zwłaszcza jeśli więźba jest wykonana z drewna. Minusem będzie odległość, która dzieli nas od najwyższej sekcji domu, a także zapach, jaki wydzielają ubrania po zbyt długim przebywaniu w zakurzonym pomieszczeniu.

Suszenie w domu

Im mniejszą przestrzenią dysponujemy, tym bardziej karkołomnym wyzwaniem staje się szybkie i skuteczne wysuszenie ubrań. Popularnym rozwiązaniem, choć niezbyt estetycznym, będzie rozkładana suszarka wolnostojąca. Można ją umieścić w przedpokoju lub salonie na noc, pamiętajmy jednak, by wybierać modele, które nie wygną się pod wpływem ciężaru. Zadbajmy, by metal nie był podatny na rdzę - brunatne plamy na ubraniach są nie do odczyszczenia. Niezalecane jest także stawianie suszarek w pokoju dziecięcym - nie są to stabilne konstrukcje i ciekawski maluch może je wywrócić. Suszenie w pomieszczeniach powoduje wzrost wilgotności, dlatego starajmy się nie robić tego w miejscach, w których spędzamy najwięcej czasu.

Suszyć możemy także w łazience, choć i tu musimy zadbać o odpowiednią wentylację. Jeżeli znajduje się tam okno, powinno być otwarte, a jeśli korzystamy z wentylatora, powinniśmy go włączyć. Suszarkę możemy zamontować pod sufitem, nie brakuje też stojaków i wieszaków do zawieszenia na kaloryferze, w kabinie prysznicowej, a nawet wannie. Na rurę z ciepła wodą możemy nałożyć specjalną suszarkę na ręczniki.

Metody mechaniczne

Oczywiście najszybszym sposobem będzie skorzystanie z suszarki lub pralki z opcją suszenia. Zazwyczaj wyciągnięte z takiej maszyny pranie wymaga przeprasowania, pojawiły się jednak specjalne urządzenia do równego suszenia koszul i bluzek. Pamiętajmy jednak, że to dodatkowy pobór prądu, a intensywnie podgrzewane i obracane w bębnie ubrania mają tendencję do szybkiego zużywania. Jeśli jednak zależy nam na czasie, będzie to rozwiązanie idealne.

Data publikacji: 12.08.2015