Środki pleśniobójcze do łazienki – jak je stosować bezpiecznie?

Kiedy w łazience pojawia się pleśń, zwykle środki czyszczące mogą nie wystarczyć. Wówczas musimy zaopatrzyć się w preparaty pleśniobójcze, które pozwalają w szybki sposób uporać się z problemem. Stosując je, należy zachować środki bezpieczeństwa.

czarna pleśń w łazience

Czarne ślady i pleśń najczęściej tworzą się w zagłębieniach spoin – wokół armatury, przy fugach, w narożach brodzików  prysznicowych lub w okolicach wanny. Pleśń może pojawić się nawet w bardzo zadbanej łazience, ponieważ jest konsekwencją eksploatacji materiałów wykończeniowych w wilgotnym pomieszczeniu, również tych o podwyższonej odporności na powstawanie zmian biologicznych.

Środki do czyszczenia pleśni i czarnych śladów w łazience

Wśród środków czyszczących do domowego zastosowania znajdziemy preparaty pleśniobójcze i bakteriobójcze, które możemy stosować m. in. do mycia fug, spoin silikonowych, ścian, płytek ceramicznych i zasłon prysznicowych. Dostępne są też preparaty do ścierania ścian i podłóg z materiałów mineralnych. Środki możemy nabyć w postaci koncentratów, sprejów i pianek. Oprócz preparatów chemicznych, w ofercie znajdziemy również produkty bez chloru, które zawierają jedynie naturalne składniki, takie jak kwasy, sole, woski i oleje.

Ochrona ciała podczas sprzątania

Zanim zaczniemy usuwać pleśń, zaopatrzmy się w rękawiczki z grubej gumy, okulary ochronne i maseczkę na twarz – środki chemiczne nie tylko nieprzyjemnie pachną; ich opary mogą być niebezpieczne dla zdrowia.

Przed zastosowaniem środka pleśniobójczego

Najpierw sprawdźmy, czy preparat nadaje się do mytej powierzchni. Nie wszystkie środki można bezpiecznie stosować na powierzchniach akrylowych lub kauczukowych – zapoznajmy się ze środkami ostrożności określonymi na opakowaniu produktu. Przed aplikacją możemy przeprowadzić próbę na niewielkim, najlepiej ukrytym przed wzrokiem fragmencie podłoża, by zyskać pewność, że środek nie odbarwi i nie zniszczy czyszczonej powierzchni. Próbę reakcji podłoża zaleca się stosować w szczególności na materiałach kolorowych.

środek na pleśń

Jak usunąć pleśń?

Po pierwszej aplikacji kontrolujmy działanie preparatu. Gdyby podłoże zaczęło się odbarwiać, szybko spłuczmy je wodą. Jeśli powierzchni nic nie zagraża, zostawmy płyn na zabrudzonym miejscu na klika minut (stosując się do zaleceń producenta). Niektóre naturalne środki zaleca się pozostawić na całą noc – czas zawsze jest określony na opakowaniu. Zaplamione miejsca przecieramy gąbką lub szczotką i w razie konieczności zabieg powtarzamy.

Preparaty zapobiegające pleśni

Istnieją również środki do zapobiegania powstawaniu pleśni i grzyba. Aplikację takich preparatów wykonuje się zwykle przy pomocy pistoletu rozpylającego, pędzla lub wałka około 1 m wokół miejsc najbardziej narażonych na trwałe zabrudzenia, np. na podłodze wokół brodzika.

Jeśli powyższe sposoby nie działają, należy usunąć pokrytą pleśnią spoinę, miejsce pokryć preparatem grzybobójczym i zagruntować środkiem redukującym chłonność podłoża. Po wypełnieniu szczeliny świeżą fugą można ją dodatkowo zabezpieczyć preparatem zapobiegającym pleśni. Procedura wymaga wysiłku, ale pozwoli pozbyć się uporczywych plam na stałe.

 

Data publikacji: 01.12.2016