Jakie narzędzia do uprawy trawnika wybrać?

Zadbany, jednolicie porośnięty trawnik jest marzeniem niejednego ogrodnika. O tym, że dbałość o trawę wymaga nie tylko systematyczności i cierpliwości, ale i odpowiednich do przeprowadzenia różnych czynności pielęgnacyjnych narzędzi, wie każdy, którego zadaniem była opieka nad terenem zielonym. Ułatwimy sobie tego typu starania, zawczasu zaopatrując się w odpowiednie narzędzia – które z nich będą nam niezbędne?

kosiarkakosiarkakosiarkakosiarka

Perfekcyjna Pielęgnacja i Estetyka Trawników w Przestrzeniach Zielonych

Tereny zielone szczycą się swoją dumną nazwą nie tylko ze względu na jakość roślin ozdobnych, ale również ich tła, jakim jest soczysta, świeża i gęsta trawa. Zdobne w kolorowe okazy rabaty kwiatowe z pewnością nie cieszyłyby naszych oczu, jeśli towarzyszyłyby im zaniedbane trawniki z niestrzyżonymi, pożółkłymi źdźbłami poprzetykanymi nieusuniętymi chwastami. Trawa wymaga wielu starań, by przez cały sezon zachowywała należytą kondycję – umożliwimy jej to dzięki wszelkim zabiegom związanym z przygotowaniem trawnika, wyborem odpowiedniej gleby, umiejętnym wysiewem nasion i dbałością o równomierny, prawidłowy wzrost zielonych roślin.

Im większy jest teren, który przeznaczymy na trawnik, tym więcej narzędzi zasilanych elektrycznie lub spalinowo będziemy musieli zgromadzić, aby podołać niełatwemu zadaniu, jakim jest dbałość o zieloną murawę. Najwięcej starań trzeba włożyć w utrzymanie terenu, który w całości porośnięty jest trawą o specjalnym przeznaczeniu. Przykładem niech będą obszary przeznaczone do uprawiania sportu – specjalne mieszanki zawierające nasiona szczególnie wytrzymałych i szybko regenerujących się gatunków traw są rozsiewane na rozległej przestrzeni, którą wyznaczają bramki boiska do piłki nożnej lub granice pola golfowego – w tym drugim przypadku to właśnie jakość trawy gwarantuje satysfakcję z gry i treningów. Aby ją poczuć, wyhodowaną roślinność przycina się kosiarką częściej niż raz w tygodniu – wysokość źdźbeł na polu golfowym nie przekracza 2 cm, by w części przeznaczonej na green, czyli w miejscu usytuowania dołków, osiągać najwyżej 6 mm. Utrzymanie tego typu terenu zielonego jest dużym wyzwaniem dla każdego ogrodnika – pamiętajmy, że jest on odkryty, a więc narażony na działanie słońca przez cały dzień, dlatego oprócz koszenia niezbędne jest również sukcesywne zasilanie w wodę.

kosiarkakosiarkakosiarkakosiarka

Przygotowania do założenia trawnika

Aby trawa wyrosła i rozkrzewiła się w imponujący sposób, przed założeniem trawnika należy przygotować odpowiedni do tego grunt. Niestety, najczęściej gleba, która zalega na terenach ogrodów, nie jest właściwa dla mieszanek traw, dlatego wierzchnią jej warstwę usuwa się na głębokość do 30 cm – można jej użyć w innych częściach naszej posesji – lub rozrzedza piaskiem (ziemię gliniastą) i wzbogaca zawartością ziemi kompostowej i nawozu wieloskładnikowego. Można też użyć gotowego podłoża do trawników, które ma odpowiedni poziom pH – 5,5 do 6,5. To zarazem najlepszy czas na zbudowanie automatycznego systemu nawadniania, na który składają się złączki, rury doprowadzające wodę, czujniki wilgotności podłoża i deszczu, a także zraszacze. Znacznie ułatwimy sobie późniejsze koszenie, jeśli instalację wyposażymy w zraszacze wynurzalne. Wzbogaconą warstwę gleby następnie się ubija. Tak przygotowane podłoże jest gotowe do wysiewu nasion, który przeprowadzić możemy ręcznie, a na większych terenach – posiłkując się siewnikiem.

Wertykulacja i aeracja – niezbędne nie tylko na wiosnę

Już trzyletni trawnik po zimie wymaga regeneracji, ponieważ jeśli mu nie pomożemy, efekty naszych zaniedbań będą szybko widoczne, przybierając postać nierównomiernie porastających kęp trawy poprzetykanych dużą ilością chwastów i innych nieproszonych roślinnych gości. Aby ustrzec się ich obecności, przeprowadzamy dwie czynności, które wykonamy za pomocą wertykulatora i aeratora. Pierwszy z nich, którego używamy wiosną i jesienią, nacina dwucentymetrową warstwę ziemi – filcu – ułatwiając przenikanie do jej wnętrza wody i przecinając płożące się, płytko umiejscowione korzenie chwastów. Drugi ma inne zadanie – wnika w ziemię głęboko, napowietrzając ją i ułatwiając wydostanie się z niej dwutlenku węgla. Na niewielkich trawnikach funkcję aeratora spełnią ostrza wideł, jednak na rozległych przestrzeniach konieczne będzie zastosowanie specjalnego narzędzia o tej nazwie o napędzie elektrycznym lub spalinowym.

kosiarkakosiarkakosiarkakosiarka

Koszenie

Dźwięk pracującej kosiarki jest najbardziej charakterystyczny w naszym ogrodzie spośród emitowanych przez urządzenia mechaniczne. Regularne koszenie nie tylko wpływa na estetyczny wygląd trawnika, ale i działa pozytywnie na kondycję naszego terenu zielonego. Częstotliwość pracy z kosiarką i ustawienie jej ostrzy jest warunkowane aktualną pogodą – nie dokonujemy niskiego cięcia w czasie upałów, ponieważ wzrasta wtedy niebezpieczeństwo wyschnięcia wyeksponowanych na działanie słońca połaci. Moc kosiarki zależy w największej mierze od wielkości naszego terenu przeznaczonego na trawnik.

Równie ważne przy doborze odpowiedniego narzędzia do koszenia jest ukształtowanie terenu – jeśli jest on zróżnicowany i dodatkowo graniczy z drzewami, wygodniejsza w użyciu będzie kosa spalinowa, której ostrzu nie oprą się także mniejsze zarośla w zapuszczonych i rzadko odwiedzanych fragmentach ogrodu. Aby uniemożliwić trawie ekspansję na tereny przeznaczone dla innych roślin, na przykład na granicach grządek lub przy ścieżkach, wystarczy użycie podkaszarki o szerokości roboczej do 30 cm.

Nawadnianie

Trawy są roślinami, które potrzebują sukcesywnego zaopatrywania w wodę. Aby ta skutecznie zasiliła system korzeniowy, musi wniknąć na głębokość około 15 cm, co w przypadku rozległego terenu zielonego oznacza konieczność użycia specjalnych systemów nawadniających. Jeżeli nasz ogród ma dużą powierzchnię, a nie został wyposażony w instalację nawodnieniową działającą automatycznie, użyć należy zraszaczy stacjonarnych. Do wyboru mamy tutaj urządzenia wahadłowe, statyczne i rotacyjne. Ich dużą zaletą jest możliwość kontroli i skierowania strumienia wody do miejsc, które w danej chwili najbardziej potrzebują nawodnienia. Ponieważ trawnik jest wytrzymały i odporny na działania mechaniczne, równie efektywne będzie użycie węża ogrodowego, który przesuwając się po jego powierzchni, nie uszkodzi sprężystych źdźbeł.

Nawożenie

Nawodnienie trawnika jest również niezbędne w momencie, po którym zasililiśmy go nawozem w granulacie. Co ważne – używamy go tylko wtedy, kiedy źdźbła są suche – preparat rozpuszcza się pod wpływem wody i gdyby miał styczność z uprzednio zawilgoconą trawą, zadziałałby na nią niszcząco.

Spośród preparatów przeznaczonych do nawożenia trawnika mamy do wyboru sporo specjalistycznych środków, które uchronią nas przed pojawieniem się kęp mchu i chwastów – te stosujemy miejscowo w punktach, w których trawa poddała się wzrostowi innych, niechcianych przez nas roślin. Natomiast w przypadku nawozów działających wzmacniająco na kondycję traw, do ich aplikowania użyć możemy siewnika. Ponieważ trawa do prawidłowego wzrostu i właściwego przygotowania do zimy potrzebuje różnych substancji (w pierwszym przypadku azotu, w drugim – potasu i fosforu), zbiornik siewnika będzie zapełniany innymi specyfikami podczas nawożeń przeprowadzanych o różnych porach roku.