Osprzęt do kosiarek spalinowych i elektrycznych

Perfekcyjnie utrzymany trawnik, szczególnie na dużym terenie, wymaga pracy odpowiednio wybranej kosiarki. Czy będzie to standardowe urządzenie, czy podkaszarka - szczególnie pomocna na terenie o dużym spadku lub z dużą ilością drzew i miejsc trudno dostępnych – osprzęt do tego typu urządzeń pozwoli nam na efektywną pracę przez długie lata. Na co zwrócić szczególną uwagę?

Osprzęt do kosiarek spalinowych i elektrycznych

W przypadku kos spalinowych i elektrycznych wybór osprzętu jest odpowiednio większy niż w przypadku kosiarek. Dlaczego? Te ostatnie są wyspecjalizowane w swoich zadaniach i nie ma takiej możliwości zmiany ich funkcji, jak to się dzieje w przypadku zmechanizowanych kos. Aby należycie przygotować kosiarkę do pracy w nowym sezonie, możemy zadbać o prawidłowe działanie urządzenia i sprawdzić stan ostrza tnącego. Powinno ono być ostrzone przynajmniej jeden raz w roku. Jeśli jego kondycja nie jest zadowalająca i mamy powody sądzić, że w nowym roku prace ogrodowe z jego udziałem będą trwały dłużej, możemy albo je naostrzyć, albo zakupić nowe. W przeciwnym razie nasz trawnik nie będzie przycięty, a postrzępiony.

Więcej swobody mamy w przypadku kosza na trawę – jego wymiana, a wraz z nim pokrywy i ramy, nie będzie stanowić żadnego problemu. Po zakończeniu sezonu w naszym ogrodzie należy odpowiednio zadbać o silnik urządzenia. Jeśli tego nie zrobimy, co prawda praca w przyszłym roku będzie możliwa, ale grozi nam awaria silnika. W tym wypadku zakup właściwego oleju jest koniecznością. Warto naszą uwagę skierować również na koła urządzenia – łożyska mogą być zatarte, a wtedy należy je oczyścić i nasmarować. Wymiany mogą potrzebować również mulczery.

Kosy spalinowe i elektryczne dają więcej możliwości zakupu dodatkowego osprzętu i wymiany podzespołów. Jeśli już teraz planujemy zmianę aranżacji naszego ogrodu w przyszłym roku, możemy się do niej przygotować w tym momencie, zawczasu zakupując odpowiednie tarcze tnące. W zależności od rodzaju roślinności, którą będziemy ciąć, przyda się dedykowane jej ostrze – czy będzie to twarda trawa, gąszcz, dziko rosnąca roślinność i krzaki – producenci oferują całą gamę właściwych do ich pielęgnacji tarcz i noży tnących. Jeśli planujemy nasadzić żywopłot, przytniemy go kosą z pomocą końcówki nożycowej.

Dowiedz się: Jak działają filtry powietrza?

Osprzęt do kosiarek spalinowych i elektrycznych

Tak jak w przypadku kosiarek, również silniki kos potrzebują odpowiedniej konserwacji. Przyda się więc właściwy olej (do silników 4-suwowych i 2-suwowych). Wszelkiego rodzaju klucze, w jakie wyposażony był świeżo kupiony sprzęt, mogły zostać wykorzystane i pozostawione do innych prac niż konserwacja i drobne naprawy kosy. W tym przypadku dobrze jest skompletować klucze imbusowe, montażowe oraz świece, aby w przyszłym sezonie bez obaw ruszyć do pracy. O ile wygoda w przypadku użytkowania kosiarek opiera się na mechanizmie na kołach, kosy nosi się na specjalnej uprzęży. Jeśli w naszym przypadku jest ona  niekomfortowa i odczuwalna, możemy ją wymienić na taką, z którą nawet długotrwała praca będzie bardziej przyjemna – na przykład z dodatkową warstwą gąbki pod naszymi barkami.

Przeczytaj także: Jak wybrać wertykulator?

Na specjalną uwagę zasługuje żyłka tnąca. Powinna być odporna na zerwanie, strzępienie i rozciąganie. Warto wiedzieć, że od jej jakości zależy subiektywne odczucie hałasu, jaki towarzyszy nam w trakcie pracy z kosą. W zależności od przekroju żyłki (kwadratowa, okrągła) i jej średnicy, właściwych dla naszego urządzenia, powinniśmy zaopatrzyć się w dodatkową szpulę. Takie wyposażenie tnącego sprzętu sprawi, że w przyszłym sezonie od razu rozpoczniemy pracę we właściwym czasie z urządzeniem, które nie sprawi nam zawodu nagłą awarią spowodowaną naszym zaniedbaniem.