icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Koszenie trawnika - top 6 maszyn do koszenia trawy

Koszenie trawnika należy do podstawowych obowiązków związanych z pielęgnacją posesji. W Castoramie wiemy, że tego typu czynności powinny przebiegać szybko i skutecznie. Dlatego prezentujemy Ci krótkie zestawienie różnego rodzaju sprzętów, które usprawnią cykliczne koszenie murawy.

Koszenie trawnika – podstawowe informacje

Koszenie trawnika to praca, którą wykonujesz cyklicznie. Częstotliwość jest zależna od pogody, tempa wzrostu darni oraz pożądanej wysokości murawy. Zadbany trawnik nie tylko stanowi wizytówkę domu, ale również umożliwia wykonywanie innych czynności na podwórzu w celach praktycznych lub rekreacyjnych.

Obowiązek pielęgnacji trawnika spoczywa na każdym z domowników. Dlatego coraz częściej producenci sprzętów ogrodowych wychodzą naprzeciw oczekiwaniom użytkowników, konstruując proste w obsłudze urządzenia, z których może skorzystać każdy pełnoletni mieszkaniec posesji. Wszelkiego rodzaju traktorki, kosiarki oraz podkaszarki sprawiają, że regulacja poziomu murawy jest dużo prostsza i przyjemniejsza niż przedtem. A co za tym idzie – szybko wywiążesz się ze swoich obowiązków i skupisz na ciekawszych zajęciach.

Aby koszenie trawnika było jednocześnie skuteczne, przyjemne i proste, warto dobrać odpowiedni rodzaj maszyny. Należy mieć na względzie nie tylko osobiste preferencje, ale również inne czynniki. Należy do nich między innymi powierzchnia murawy, którą chcesz obsłużyć. Niektóre sprzęty doskonale radzą sobie na niewielkich posesjach, jednak podczas wielogodzinnej pracy mogą się przegrzać. Wyższe możliwości urządzeń zwykle idą w parze z ceną, jednak warto zainwestować w maszynę, która Cię nie zawiedzie.

Wybierając sprzęt do koszenia trawy, zwróć uwagę również na rodzaj terenu – zwłaszcza jego nierówności. Jeżeli planujesz zakup maszyny zasilanej elektrycznie, przeanalizuj dostęp do źródła zasilania na całej posesji i w razie potrzeby zaopatrz się w przedłużacz o odpowiedniej długości. Ze względu na hałas wydzielany przez niektóre z omawianych urządzeń, warto przemyśleć zakup słuchawek wygłuszających.

Ze względu na różnorodność maszyn do koszenie trawy, stworzenie klasycznego rankingu mijałoby się z celem. Każdy rodzaj sprzętu ma inną specyfikę, którą przedstawimy w tym zestawieniu, jednocześnie proponując jeden ze sprawdzonych produktów.

1. Kosiarka ręczna

Kosiarki ręczne – czyli inaczej bębnowe – to proste w obsłudze urządzenie napędzane siłą ludzkich mięśni. Dzięki temu jest mobilne i możesz go używać w każdym miejscu – nawet tam, gdzie nie ma dostępu do elektryczności.

kosiarka-reczna-MacAllister-z-koszemkosiarka-reczna-MacAllister-z-koszemkosiarka-reczna-MacAllister-z-koszemkosiarka-reczna-MacAllister-z-koszem

W naszej ofercie znajdziesz między innymi kosiarkę ręczną MacAllister z koszem, która zapewni Ci komfort pracy. Jej ergonomiczny uchwyt sprawia, że jest wyjątkowo łatwa w prowadzeniu, zaś Twoja siła jest optymalnie rozłożona i sprzyja skutecznemu koszeniu. Dzięki pojemnemu koszowi nie musisz grabić ściętej trawy. Po zakończeniu pracy ten stosunkowo lekki i niewielki model bez problemu przechowasz w komórce, piwnicy lub budynku gospodarczym. To ekonomiczne narzędzie, które sprawdzi się na niewielkich powierzchniach, na przykład na małym podwórku lub działce rekreacyjnej.

2. Kosiarka elektryczna

Twoja posesja jest dość duża, więc potrzebujesz maszyny, która wykona część pracy za Ciebie? Kosiarka elektryczna Bosch Rotak 1400 W 37 cm sprawi, że męczące koszenie trawnika odejdzie w zapomnienie.

kosiarka-elektryczna-bosh-rotakkosiarka-elektryczna-bosh-rotakkosiarka-elektryczna-bosh-rotakkosiarka-elektryczna-bosh-rotak

Dzięki niej wyrównasz murawę nawet na zakrzywionych terenach. Elektryczne zasilanie pozwoli Ci odpocząć podczas obowiązkowej pielęgnacji trawnika. Podobnie jak w przypadku kosiarki ręcznej, nie musisz martwić się o bałagan pozostawiony po koszeniu. Wszystkie odpady trafią prosto do kosza o pojemności 40 l. Bez problemu stworzysz idealny trawnik o pożądanej wysokości dzięki pięciostopniowej regulacji noża. Zwróć uwagę również na niewielki pobór energii elektrycznej – regularne prace ogrodowe nie wpłyną znacząco na Twoje rachunki eksploatacyjne.

3. Kosiarka spalinowa z napędem

Twoja posesja jest na tyle duża, że żaden przedłużacz do kosiarki elektrycznej nie zapewni Ci odpowiedniej swobody ruchu? Kosiarka spalinowa z napędem MacAllister Honda GCV 170 51 cm to rozwiązanie dla Ciebie. Maszynę wyposażono w mocny silnik o łatwym rozruchu, dzięki czemu koszenie trawnika przebiegnie wyjątkowo sprawnie i bezproblemowo. Specjalny wskaźnik poinformuje Cię, gdy torba na skoszoną trawę się wypełni.

Kosiarka-spalinowa-z-nap_dem-MacAllister-Honda-GCV-17051Kosiarka-spalinowa-z-nap_dem-MacAllister-Honda-GCV-17051Kosiarka-spalinowa-z-nap_dem-MacAllister-Honda-GCV-17051Kosiarka-spalinowa-z-nap_dem-MacAllister-Honda-GCV-17051

Kosiarka została wykonana tak, by zapewnić Ci komfort pracy przez długie lata – jest wygodna w użytkowaniu i trwała. Ten sprzęt nie tylko pomoże Ci skosić trawę, ale również posiada dodatkowe funkcje, które ułatwią Ci prace ogrodowe. Należy do nich zbieranie, mulczowanie oraz boczny wyrzut trawy. Przy każdym odpaleniu maszyny sam zdecydujesz, z której opcji chcesz skorzystać tym razem.

4. Traktorki koszące

Profesjonalne koszenie trawników o olbrzymiej powierzchni to zadanie specjalne, któremu może nie sprostać nawet najlepsza kosiarka spalinowa. Z myślą o właśnie takich przestrzeniach powstały traktorki koszące – czyli maszyny o dużej mocy zdolne do wielogodzinnej pracy.

traktorek-McCulloch-M200-107-TC-Powerdrive-z-koszemtraktorek-McCulloch-M200-107-TC-Powerdrive-z-koszemtraktorek-McCulloch-M200-107-TC-Powerdrive-z-koszemtraktorek-McCulloch-M200-107-TC-Powerdrive-z-koszem

Do takich należy traktorek McCulloch M200-107 TC Powerdrive z koszem, który stanowi połączenie wysokiej jakości oraz komfortu pracy. Regulowany fotel optymalnie dostosuje się do Twojej sylwetki, zaś ergonomiczna kierownica zapewni Ci łatwe skuteczne sterowanie nawet na nierównym terenie. Traktorek został wyposażony w kosz na ściętą trawę, dzięki czemu po skróceniu murawy dodatkowe grabienie nie będzie potrzebne. Pojemny zbiornik pomieści aż 320 l, więc nie musisz co chwilę przerywać pracy, by go opróżnić. Sprzęt posiada również dodatkowe funkcje, które wpływają na bezpieczeństwo użytkowania. Kiedy zaczniesz wycofywać, tarcze tnące zostaną automatycznie odłączone, a kiedy opuścisz fotel – czujnik prześle sygnał, który zatrzyma silnik i ostrza.

5. Podkaszarka spalinowa

Chcesz dopieścić swój trawnik, lecz na posesji znajduje się wiele wąskich i trudno dostępnych miejsc? Podkaszarka spalinowa to sprzęt, dzięki któremu z łatwością dotrzesz w nawet najwęższe zaułki. Przestrzenie, na których nie mogłeś operować tradycyjną kosiarką, wreszcie staną przed Tobą otworem. Precyzyjne docięcie wystających kępek trawi chwastów sprawi, że idealnie gładka murawa będzie wizytówką Twojego domu.

podkaszarka-spalinowa-MacAllister-25-cm3-38_cmpodkaszarka-spalinowa-MacAllister-25-cm3-38_cmpodkaszarka-spalinowa-MacAllister-25-cm3-38_cmpodkaszarka-spalinowa-MacAllister-25-cm3-38_cm

Maszyna taka jak podkaszarka spalinowa MacAllister 25 cm3 38 cm zapewni Ci łatwy dostęp do przestrzeni, które do tej pory były poza Twoim zasięgiem. Przy jej pomocy precyzyjnie przytniesz trawę, która rośnie pod ścianą budynku, płotem lub drzewem, jednocześnie nie powodując uszkodzeń obiektu. Lekki sprzęt wyposażono w ergonomiczną rękojeść, która wygodnie ułoży się w Twojej dłoni i pozwoli na szybką i przyjemną pracę. Element tnący to niezwykle ostra żyłka, która obsługuje szerokość aż 38 cm, dzięki czemu koszenie trawy przebiegnie dużo szybciej niż w przypadku węższych modeli.

6. Podkaszarka elektryczna

Podoba Ci się podkaszarka spalinowa, lecz potrzebujesz bardziej poręcznej wersji do pielęgnacji przydomowej przestrzeni? Wypróbuj wariant elektryczny. Kabel pozwala na operowanie maszyną w promieniu 10 m od źródła zasilania, możesz jednak zwiększyć ten obszar, używając przedłużacza. Podkaszarka elektryczna to sprzęt, który charakteryzuje się lekkością – waży o połowę mniej niż wersja spalinowa. Na uwagę zasługuje również niższy poziom emisji hałasu, dzięki czemu Twoje prace ogrodowe znacznie mniej dadzą się we znaki sąsiadom.

podkaszarkA-elektryczn-Bosch-Art-30podkaszarkA-elektryczn-Bosch-Art-30podkaszarkA-elektryczn-Bosch-Art-30podkaszarkA-elektryczn-Bosch-Art-30

Sprawdź podkaszarkę elektryczną Bosch Art 30, a z pewnością będziesz usatysfakcjonowany. Nić kosząca obsługuje szerokość 30 cm, zaś na szpuli jest aż 6 m zapasu, dzięki czemu materiał tnący wystarczy Ci na długo. Podkaszarka to wygodne narzędzie, którym usuniesz nieestetyczne trawy i chwasty przy schodach, krawężnikach i ogrodzeniach. Wygodna obsługa urządzenia pozwala na wysoką precyzję cięcia, zaś łatwe sterowanie i niskie obciążenie podnosi komfort użytkowania oraz sprawia, że nie zbraknie Ci sił podczas pracy.

Data publikacji: 08.04.2019