Strona główna

Strzałka w prawo

Ogród i otoczenie

Strzałka w prawo

Narzędzia ogrodowe

Strzałka w prawo

Narzędzia do cięcia

Strzałka w prawo

Kosy ręczne

Strzałka w prawo

Kosy ręczne

Kosy ręczne to narzędzia ogrodowe, które stanowią niezbędny element wyposażenia każdego ogrodnika. Mogą być wykorzystywane do różnego rodzaju prac, w tym do koszenia trawy, grabienia liści czy wycinania zbędnych gałęzi i krzewów.

Filtry

Kosy ręczne

Kosy ręczne to narzędzia ogrodowe, które stanowią niezbędny element wyposażenia każdego ogrodnika. Mogą być wykorzystywane do różnego rodzaju prac, w tym do koszenia trawy, grabienia liści czy wycinania zbędnych gałęzi i krzewów.

6 prod.

SortujSortuj

Sortuj

Strzałka wstecz

Zobacz więcej Narzędzia do cięcia

Wyświetlanie 6 z 6 produktów

Kosy ręczne – narzędzia dla każdego ogrodnika

Wraz z rozpoczęciem się sezonu wiosenno-letniego przychodzi w końcu dzień, kiedy musisz zadbać o swój ogród. Do tych czynności z pewnością można zaliczyć koszenie trawy, grabienie liści czy wycinanie zbędnych gałęzi oraz krzewów. Potrzebne Ci więc będzie odpowiednie narzędzie, które ułatwi Ci pracę.

Jednym z nich, które znajdziesz w tym dziale, będzie kosa ręczna. Zaczęto jej używać już na przełomie dziewiętnastego oraz dwudziestego wieku przy cięciu zboża. Co ciekawe, kosy ręczne mają całkiem duże grono sympatyków, a niektóre sytuacje pokazują, że są one wręcz niezbędne.

Wyobraź sobie, że wypoczywasz w swoim ogrodzie w niedzielne popołudnie, a tam sąsiad obok odpala kosiarkę z napędem. Wybierając ciche narzędzie, które równie dobrze poradziłoby sobie z trawą, sprawiłoby, że Twój spokój nie zostałby zakłócony. Aby dowiedzieć się więcej o tym narzędziu, przejrzyj ofertę naszego sklepu.

Kosy ręczne – czy w tych czasach się ich jeszcze używa?

W dzisiejszych czasach takie prace, jak koszenie trawy czy ziół wykonuje się przy pomocy kosiarek lub nowoczesnych, dużych maszyn. Nie oznacza to jednak, że kosa ręczna do trawy Ci się nie przyda. Wręcz przeciwnie, kosy ręczne warto mieć w swoim gospodarstwie, bo wbrew pozorom wcale nie wyszły one z użytku.

Może Cię to zaskoczyć, ale w niektórych sytuacjach kosa ręczna przyda się o wiele bardziej niż np. kosiarka. Kosa ręczna do trawy jest rozchwytywana przez osoby, które wykorzystują ją przy koszeniu zakrzywionych oraz asymetrycznych terenów, do których zaliczyć można rowy czy skarpy. Wybierając to narzędzie, możesz być pewny, że kosa ręczna będzie Ci służyć przez długi czas.

Nie musisz się martwić, że jej nóż zniszczy się lub zaklinuje na tego typu terenach. Zanim jednak przejdziesz do zakupu tego narzędzia, zwróć uwagę na trzonek kosy, czyli tak zwane kosisko drewniane. Zwróć też uwagę, jaki jest jego kształt. Jego ukierunkowanie powinno umożliwiać swobodne uchwycenie kosy oraz przestronność ruchu.

Samo ostrze kosy powstaje z wykorzystaniem wysokogatunkowej oraz mocnej stali, którą cechuje odporność na zmienną pogodę oraz zniszczenia mechaniczne. Dzięki temu narzędzie będzie towarzyszyć Ci podczas każdych prac przez bardzo długi czas. Kosisko drewniane jest po to, aby przymocować do niego kosę ręczną. Do jego wykonania użyto liściastego drewna z rączką. Jeśli jesteś wysoką osobą, pamiętaj, żeby ustawić dla siebie większy kąt ścięcia.

Kosy ręczne – jakie są ich zalety?

Kosy ręczne mają cały szereg zalet. Przede wszystkim kosa ręczna sprzyja środowisku. Wykorzystując ją w swoim ogrodzie, możesz w ten sposób zapobiec rozprzestrzenianiu się spalin, o które nietrudno w przypadku nowoczesnych kosiarek. Kosząc tym narzędziem, masz również szansę uratować kilka płazów. Jest to również dobre rozwiązanie, jeśli nie chcesz, aby w Twoim ogrodzie mnożyły się chwasty.

Koszenie nowoczesnym sprzętem mogłoby doprowadzić do rozsiania wielu niepożądanych roślin. Co więcej, dobrej jakości kosa ręczna jest w stanie bardzo szybko ściąć trawę każdej wysokości. 

Kosa ręczna ma zatem dużą przewagę nad nowoczesną kosiarką na kółkach, która tak naprawdę poradzi sobie z trawnikiem nie większym, jak kilkanaście centymetrów powierzchni. Kosa ręczna do trawy doskonale sprawdzi się tam, gdzie teren jest chroniony i znajdują się na nim zwierzęta. Dzięki temu, że cicho pracuje, bez przeszkód pozbędziesz się niechcianej trawy bez obawy, że wystraszysz pasące się tam na przykład konie. Chyba największą zaletą kosy ręcznej oraz sierpa jest ich cena. Nie ulega wątpliwości, że kosy ręczne są znacznie mniejszym wydatkiem niż sprzęt elektryczny czy spalinowy. Ich eksploatacja również nie będzie Cię za dużo kosztować.

Koszenie ręczne pozwala przygotować świeżą trawę do przerobienia jej na prowiant dla zwierząt, takich jak króliki. W tym celu może być przydatny sierp. Jest to poręczne narzędzie niewielkich gabarytów, którym z łatwością zetniesz trawę, zboże czy kwiaty. Dzięki temu, że sierp ma zaostrzone ostrze od wewnątrz, masz możliwość pozbierać pęk roślin już po pierwszym zamachnięciu się. Możesz nim bez problemu manewrować przy płocie, ponieważ doskonale sobie radzi w miejscach, do których trudniej dotrzeć kosiarką napędową.

Sierp cieszy się sławą o wiele dłużej niż kosa ręczna, dlatego chętnie wykorzystywano go podczas sezonu żniwnego. Kosa ręczna do trawy z pewnością szybciej sobie radzi ze ścinaniem wysokich roślin, ale jeśli potrzebujesz ściąć tylko mały fragment trawy z miejsca, do którego ciężko się dostać, to sierp będzie w tym najlepszy.

Warto wspomnieć, że tego typu narzędzie, a zwłaszcza sierp ząbkowany świetnie nadaje się nie tylko do trawy, ale również do cięcia małych gałązek krzewów, a także niektórych drzewek. Sierp ząbkowany jest banalnie prosty w użyciu oraz bardzo dokładny podczas pracy, ale musisz mieć wystarczająco dużo siły, jeśli chcesz skutecznie pozbyć się dowolnej roślinności. Sama kosa bardzo dobrze sprawdza się do usuwania twardych części roślin.

Należy również dodać, że kosa ręczna czy sierp poprawiają kondycję osoby pracującej, ponieważ ich użycie wymaga większego wysiłku mięśni. Tego typu narzędzia są stworzone do radzenia sobie z zarośniętymi terenami. Może Cię to zdziwić, ale są one łatwo dostępne w wielu sklepach. Kosy i sierpy znajdziesz również w ofercie Castoramy.

Kosy ręczne – co z ich użytkowaniem i konserwacją?

Użytkowanie z takich narzędzi, jak kosa czy sierp jest tak naprawdę bardzo proste. Pamiętaj jednak o tym, aby podczas ścinania z ich pomocą dbać o swoje bezpieczeństwo. Kluczowa jest przede wszystkim odpowiednia pozycja, którą przyjmiesz podczas wykonywanych prac.

Zadbaj również o to, żeby nic nie przeszkadzało Ci, gdy będziesz wykonywać szerokie wymachy ręczną kosą. Kiedy jednak zaczniesz koszenie, każdy ruch przed siebie wykonuj powoli.

Jeśli masz całkiem spore doświadczenie w koszeniu tego typu narzędziem, możesz nieco zwiększyć tempo pracy. Jeśli chcesz, aby Twoja kosa ręczna dobrze sprawdzała się podczas każdego ścinania, powinieneś dopilnować tego, aby zawsze była wystarczająco zaostrzona. Użycie osełka powinno załatwić sprawę.

Na szczęście nie będziesz musiał w tym celu wydawać zbyt wiele pieniędzy, a z pewnością raz kupiony będzie spełniał swoje zadanie przez wiele lat. Pamiętaj również o tym, że w końcu po kilku rundach koszenia należałoby zadbać o klepanie kosy. To natomiast z pewnością pomoże w utwardzeniu krawędzi jej ostrza. Wymaga to jednak odpowiedniej wprawy.

Co najważniejsze – jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z koszeniem piłą ręczną czy sierpem, przejrzyj koniecznie ofertę znanych marek, takich jak Castorama, które mają w swojej ofercie produkty wysokiej jakości. Zapoznaj się również z opiniami osób kupujących. Dzięki temu dowiesz się, czy wybrane przez Ciebie narzędzie jest warte uwagi.