Meble turystyczne – jak je wybrać?

W czasie urlopu dobrze wybrać się w miejsce, które pozwala na wyciszenie, odpoczęcie od codziennego zgiełku i zwolnienie tempa. Spotkanie z naturą ładuje nasze akumulatory. By jednak było komfortowe, niezbędne nam jest podstawowe wyposażenie, w tym meble turystyczne. Jak je wybrać?

Trwałe meble turystyczne – jakie?

Meble turystyczne nie muszą być wyjątkowo piękne, modne ani designerskie. Oczywiście estetyka ma znaczenie, jednak ważniejsza jest praktyczność. Stoły czy krzesła zabierane w podróż powinny cechować: niska waga, poręczność, możliwość szybkiego złożenia, trwałość wykonania. Warto pamiętać, że podczas wypoczynku możemy trafić na różną pogodę, również silne deszcze, w których meble muszą przetrwać.

Porada eksperta

Dobre meble turystyczne można znaleźć w atrakcyjnej cenie, nawet promocyjnej, jednak z reguły nie są tanie. Wykonuje się je ze stopu aluminium i innych materiałów. Mocne blaty stworzone są z wodoodpornego MDF-u bądź płyt aluminiowych, siedziska zaś doposaża się w grubą tkaninę wytrzymującą duży ciężar. Podczas wybierania należy zwrócić uwagę na stabilność elementów, łączenia oraz szwy.

Meble turystyczne – jak je wybrać?

Wybór mebli turystycznych – kryteria

Poza mocnym i odpornym na skrajne warunki atmosferyczne materiałem mebli turystycznych ważne są waga oraz wygoda. Wiele zależy od tego, dokąd się wybieramy. Jeśli jedziemy nad jezioro i do miejsca docelowego dotrzemy autem, możemy pozwolić sobie na komplet cięższy. W górach znaczenie ma każdy gram, zwłaszcza gdy do obozowiska trzeba podejść.

Im dłużej będziemy musieli wędrować, tym mniej mebli zabierzemy. Warto wówczas określić, co jest nam niezbędne, a co stanowi jedynie miły dodatek. Meble turystyczne pierwszej potrzeby to przede wszystkim krzesła z podłokietnikami ze stelażem z aluminium, w rozszerzonej wersji wyposażone w uchwyt do trzymania kubka. Mniejsze znaczenie mają stoły czy leżaki. Łóżko może zastąpić wygodny śpiwór położony na grubej karimacie. Musimy się zatem zastanowić nad odpowiednim przygotowaniem do wyjazdu pod namiot.

Zobacz też: Żagiel cieniujący do ogrodu – dlaczego warto?

Krzesła turystyczne i dodatki

Wybierając krzesła turystyczne, nie zapomnijmy o pokrowcach. To elementy, które pozwalają zachować elementom trwałość i czystość. Łatwiej przewozić je w samochodzie – nie rozłożą się podczas jazdy – sprawiają też mniejszy kłopot podczas niesienia ich na miejsce docelowe. Wybierajmy także takie krzesła, które na pewno uniosą nasz ciężar – przeważnie utrzymają osobę ważącą do 100 kg. Dla cięższych należy kupić krzesła umacniane.

Meble turystyczne dla całej rodziny

Podczas gdy samotny podróżnik lub paczka przyzwyczajonych do ascetycznych wycieczek znajomych świetnie poradzi sobie z minimalną liczbą mebli, rodzina jadąca na kemping raczej wybierze to, co komfortowe i urozmaicone. Na jej potrzeby najlepiej odpowie zestaw meblowy zawierający wszystkie elementy, łącznie z dodatkami. Znajdziemy w nim m.in. kuchnią biwakową z kuchenką turystyczną – warto wiedzieć, jak wybrać najlepszą, oraz z leżakami czy hamakami.

Meble turystyczne – jak je wybrać?

Ważnym elementem zestawu mebli turystycznych dla rodziny jest wygodny stół, przy którym jej członkowie będą jadać posiłki i spędzać czas wieczorami, np. grając w gry. Wybranie go warto zacząć od określenia, ile osób zamierza ze stołu korzystać – przy największych modelach usiądzie rodzina złożona z ośmiu członków. Stoły mogą być składane, wówczas powinny mieć dodatkową parę nóg przy miejscu załamania. Niektóre pozwalają na regulację wysokości, co jest idealnym rozwiązaniem podczas biwakowania z małymi dziećmi.

W zestawie mebli turystycznych może pojawić się łóżko – kanadyjka. To duży element, ale gwarantuje większą wygodę podczas snu niż karimata czy materac. Leżak bądź leżanka są bardziej komfortowe od krzeseł, jednak także zajmują więcej miejsca w samochodzie. Wybór mebli turystycznych na pewno będzie łatwiejszy po ustaleniu naszych potrzeb i ocenieniu wolnego miejsca w aucie.