Podział małego ogródka przy domu na strefy – jak to zrobić?

Podzielenie ogrodu na strefy pozwala lepiej zorganizować przestrzeń i oddzielić miejsce do wypoczynku od miejsc pracy lub aktywnego spędzania czasu. W prosty sposób można tego dokonać również w małym ogrodzie.

Czym są strefy w ogrodzie i po co je wydzielać?

Podział ogrodu przy domu na strefy to rozwiązanie praktyczne i korzystne dla jego właścicieli. W ten sposób sami decydujemy, dokąd poprowadzimy gości, który kawałek ziemi najlepiej nada się do hodowania warzyw, a gdzie zorganizujemy kącik zabaw dla dzieci.

Poszczególne strefy nazywa się wnętrzami ogrodowymi – stanowią odpowiedniki pokojów w mieszkaniu. Strefy w małym ogrodzie można podzielić na:

- przedogródek, czyli strefę reprezentacyjną. Jest ona położona przed wejściem do domu i pełni funkcję wizytówki. Tu sadzi się kwiaty, które kwitną przez cały rok, ozdabiając budynek,

- rekreacyjno-wypoczynkową, usytuowaną z boku lub tyłu domu, w zależności od jego wielkości. W tej strefie znajdują się meble ogrodowe, tu również zapraszamy gości na grilla. Jeśli ogród jest wystarczająco duży, możemy rozdzielić ją na rekreacyjną i wypoczynkową. Wówczas pierwsza służy np. do gry w badmintona, druga do opalania się i grillowania,

- użytkowo-gospodarczą, służącą uprawie ulubionych owoców i warzyw.

Podział małego ogródka przy domu na strefy – jak to zrobić?

Czy wiesz, że...?

W dużych ogrodach i gospodarstwach, zwłaszcza na wsi, stref jest więcej. Rekreacyjna i wypoczynkowa występują osobno, podobnie jak użytkowa i gospodarcza. Poza nimi znajdują się tam strefa komunikacyjna, czyli wszelkie dróżki, podjazdy itd., oraz strefa izolacyjna, która oddziela ogród od terenów zewnętrznych, m.in. lasu lub innych gospodarstw.

Przeczytaj także: Kamienie i galanteria betonowa w ogrodzie – przykłady zastosowań

Jak wydzielić strefy w małym ogrodzie przy domu?

Strefy w ogrodzie wydziela się na trzy sposoby:

- naturalny, który polega na rozdzielaniu wnętrz ogrodowych grządkami roślin, krzewami i żywopłotami, jak również zbiornikami wodnymi, szpalerami, dróżkami,

- sztuczny, czyli poprzez umieszczenie pomiędzy strefami gotowych płotów, np. z drewna lub metalu. Strefę użytkowo-gospodarczą, na której sadzi się warzywa i zioła, często wyznacza się za pomocą palisad i obrzeży lub niskiego płotku w stylu wiejskim,

- mieszany, korzystając z dwóch powyższych rozwiązań. Popularne jest wykorzystywanie płotu do posadzenia pnączy, które szczelnie go obrastają i stają się półnaturalną barierą.

Ogrodzenia w małym ogrodzie – inspiracje

Domowy ogródek z uwagi na mały rozmiar wymaga zastosowania drobnych ogrodzeń. Możemy sięgać zarówno po metody naturalne, jak i sztuczne i mieszane. Między wnętrzami ogrodowymi warto zastosować szereg krzewów iglastych, które ściśle do siebie przylegając, stworzą żywą ścianę. Ponieważ są zielone przez cały rok, posłużą jako trwała ozdoba. Innym pomysłem jest ułożenie wzdłuż stref kamieni i głazów.

Dowiedz się: Jak zrobić świecące kamienie na ścieżki ogrodowe?

Podział małego ogródka przy domu na strefy – jak to zrobić?

Sztuczne sposoby wydzielania przestrzeni w ogrodzie wymagają sięgania po produkty wykonane z materiałów odpornych na wilgoć, zmienne temperatury czy długotrwałe działanie słońca. Nie powinny niszczeć ani się przebarwiać. Palisady z tworzywa sztucznego, niewysokie płotki metalowe oraz bloczki betonowe świetnie w tym przypadku zdadzą egzamin.

Jeśli zamiast bloczków betonowych użyjemy gazonów betonowych, w nich zaś posadzimy rośliny, skorzystamy z mieszanego sposobu wyznaczania stref w ogrodzie. Podobnie się stanie, gdy kamieniom pozwolimy obrosnąć mchem, a płotkom bluszczem.

Sferę rekreacyjno-wypoczynkową można ogradzać wyższymi płotkami. Do użytkowo-gospodarczej idealne będą niższe, bo nie okryją roślin cieniem. Ważne, by aranżacja była spójna i dopasowana do stylu ogrodu.