icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak chronić meble i urządzenia znajdujące się w ogrodzie?

Aby cieszyć się pięknymi meblami ogrodowymi, musimy odpowiednio o nie dbać. Mimo iż są zaprojektowane jako trwalsze od mebli domowych, ich ekspozycja na niekorzystne warunki atmosferyczne – deszcz i wiatr, ale również słońce – skraca ich żywot. Warto wiedzieć, co robić, by meble wytrzymały o kilka sezonów dłużej.

Jak chronić meble i urządzenia znajdujące się w ogrodzie

Jak zaimpregnować drewniane meble ogrodowe?

Trwałość meblom ogrodowym z drewna zapewnia przede wszystkim odpowiednia impregnacja. Bez względu na to, czy dopiero je zakupiliśmy, czy też korzystamy z nich już któryś sezon z rzędu, musimy pamiętać o ich zabezpieczeniu. Jeśli zaniedbamy ten krok, piękne fotele i stoły, na których przyjemnie spożywa się posiłki wiosną i latem, nasiąkną wilgocią lub wypłowieją, przez co będą nieestetyczne, a nawet stracą funkcjonalność.

Do impregnacji mebli ogrodowych z drewna możemy wykorzystać różne środki. Warto je dobierać z uwzględnieniem rodzaju drewna:

- gatunki egzotyczne preferują olejowanie. Przy tym rodzaju mebli impregnacja jest wskazana dla zachowania świeżego koloru, jednak nie wpływa znacząco na trwałość materiału. Drzewa egzotyczne bowiem są najbardziej odporne na niesprzyjające warunki;

- gatunki rodzime możemy wygodnie i szybko zaimpregnować dzięki gotowym środkom impregnującym. Jeśli zostały zaimpregnowane ciśnieniowo przez producenta, po zakupie ten krok możemy pominąć, jednak czynność należy wykonać przed wyciągnięciem zestawu na zewnątrz w kolejnym sezonie.

 

Czy wiesz, że…?

Impregnaty do drewna nie tylko chronią ten surowiec przed wnikaniem wilgoci, ale również zabezpieczają przed powstawaniem pleśni i grzybów czy odbarwianiem się. Przezroczyste preparaty nie zakrywają słojów – podkreślają je. Wygodnie nanosi się je na meble przy użyciu pędzla.

Jak chronić meble i urządzenia znajdujące się w ogrodzie

Jak dbać o meble ogrodowe z drewna, wikliny i rattanu?

Pielęgnację mebli ogrodowych przeprowadzać należy na bieżąco, z uwzględnieniem materiału wykonania. Popularne meble drewniane czyści się wilgotną ściereczką lub gąbką – koniecznie dobrze wyciśniętymi. Do większych zabrudzeń można wykorzystać środki do czyszczenia drewna z olejem lub woskiem w składzie.

Nie mniej popularne w ogrodzie są meble z rattanu i technorattanu. Nie są naturalnie odporne na wilgoć, a więc mogą ulec zniszczeniu od nadmiernego deszczu czy mgły – częściej niż na otwartej przestrzeni ogrodu stosuje się je w altanach, pod dachami lub na tarasie. Do ich mycia potrzebna jest szmatka: sucha lub wilgotna, w zależności od ilości zabrudzeń. Je również, tak jak meble drewniane, warto zaimpregnować przed rozpoczęciem sezonu.

Do umycia mebli wiklinowych możemy wykorzystać ciepłą wodę z sodą oczyszczoną lub solą kuchenną. Z kolei podczas pielęgnacji mebli plastikowych do roztworu dodamy również dowolny detergent: środek do czyszczenia, płyn do mycia naczyń, mydło.

Jak chronić meble i urządzenia znajdujące się w ogrodzie

O trwałość mebli i sprzętów dbamy w dzień i w nocy

W ciągu dnia o meble i sprzęty znajdujące się w ogrodzie dbamy, ustawiając je w odpowiednich miejscach. Stoły i krzesła warto okrywać parasolem – to sprawi, że nie odbarwią się od promieni UV. Stanowisko odpowiednie dla grilla to otwarta wiata – na tyle przewiewna, by dym mógł swobodnie się wydostawać, jednak nie wiatr nie wygasił ognia.

W nocy o meble i sprzęty ogrodowe dbamy albo chowając je do szopy czy garażu, albo oblekając odpowiednio dobranymi do rozmiaru pokrowcami do grilla, stołu czy krzeseł. Możemy też wykorzystać duży pokrowiec na zestaw mebli.

Jeśli wiemy, że nie będzie nas w domu dłużej, bo np. wyjeżdżamy na wakacje, lepiej meble schować. Podobnie postąpimy, znając prognozę pogody i wiedząc, że w najbliższym czasie będzie ciągle padać.