icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak stworzyć strefę rekreacyjną w małym ogrodzie?

Sprytna aranżacja zielonej przestrzeni za domem pozwala na wydzielenie stref użytkowych. Czym jest strefa rekreacyjna w ogrodzie i jak ją przygotować?

Czym jest strefa rekreacyjna w ogrodzie?

Skuteczne aranżowanie zielonego terenu dookoła domu zakłada jego podział na kilka odrębnych części, czyli stworzenie stref ogrodowych. W dużych ogrodach częściej spotkamy się ze strefą rekreacyjną, w mniejszych zaś z kompaktową strefą rekreacyjno-wypoczynkową.

rekreacja w ogrodzie

Strefy służące rekreacji są w większości pokryte trawą, czasem piaskiem. Musi się tu znajdować znaczna ilość wolnego miejsca, by właściciele ogrodu i goście mogli zrelaksować się, pograć w piłkę czy badmintona, poćwiczyć na świeżym powietrzu. Niekorzystne za to jest sadzenie rabat – mogą łatwo ulec zniszczeniu.

W małych ogrodach strefa rekreacyjno-wypoczynkowa jest tą, w której urządzamy przyjęcia i organizujemy grille. Tu także wychodzimy wieczorem, by z kubkiem herbaty posiedzieć na ławce ogrodowej i odetchnąć świeżym powietrzem. W większych ogrodach funkcję tę przejmuje położona nieopodal rekreacyjnej strefa wypoczynkowa.

Jaką trawę siać w strefie rekreacyjnej?

trawa

Jeśli wydzieliliśmy w ogrodzie strefę, która będzie służyć rekreacji, warto zadbać o odpowiedni trawnik. Nic nie sprawdzi się tak dobrze, jak trawa przeznaczona do wysiewu na boiskach. Musimy jednak pamiętać, że wymaga dokładniejszej i częstszej pielęgnacji niż trawa znajdująca się w pozostałej części ogrodu lub przed domem.

Trawa, której użyjemy do wysiania na boisku, musi charakteryzować się odpornością na częste i znaczne przycinanie, a także ciągłe deptanie. Tym wymogom świetnie odpowiadają gatunki:

- życica trwała,

- wiechlina łąkowa.

Na profesjonalnych boiskach powyższe gatunki traw zajmują 100% przestrzeni. W strefie rekreacyjnej nie musimy spełniać tak rygorystycznych wymagań. Wystarczy poddać istniejący już trawnik wertykulacji, pozbyć się martwych fragmentów trawy, spulchnić glebę i posiać gotową mieszankę traw: trawę sportową, życicę trwałą lub wiechlinę łąkową między zastaną trawą uniwersalną. Ostatnim krokiem jest przysypanie całości piaskiem, zwałowanie i podlanie.

Porada eksperta

Należy pamiętać, że nawet trawy odporne na deptanie nie są wieczne. Jeśli planujemy mocno eksploatować zielone boisko – przez weekend czy cały tydzień – zadbajmy o to, by przed i po tym okresie trawa miała czas na regenerację. Jej żywotność poprawią właściwa pielęgnacja i odpowiednie nawożenie.

Plac zabaw dla dzieci w strefie rekreacyjnej

Jeśli w strefie rekreacyjnej mają się znaleźć atrakcje dla dzieci, np. plac zabaw, musimy wydzielić przestrzeń usytuowaną blisko domu. To kwestia wygody, ale również bezpieczeństwa. Im bliżej domu znajduje się miejsce zabaw dzieci, tym łatwiej mieć na nie baczność z okna czy tarasu.

Przydomowy plac zabaw w ogrodzie możemy wyposażyć np. w:

strefa rejreacji w ogrodzie

piaskownicę, którą zakupimy lub wybudujemy sami. Aby uniknąć częstych wymian piasku, warto postawić nad nią zadaszenie. Dobrze też znać różnorodne rodzaje piaskownic, by wiedzieć, jakie ma się możliwości,

- domek na ziemi lub drzewie, przy czym ten na wysokości będzie wymagał większych i uważniejszych przygotowań. Nie na każdym drzewie sprawdzi się równie dobrze,

- huśtawka, możliwa do zakupienia lub powieszona na mocnej i stabilnej gałęzi. Możemy zdecydować się na klasyczne siedzisko lub oponę.

Wydzielając miejsce na plac zabaw dla dzieci, należy pamiętać, by zapewnić odpowiednią ilość miejsca dla aktywności osób dorosłych. Po rozmontowaniu atrakcji wystarczy ponownie zasiać trawę na wybranych obszarach, by przywrócić jednolitość. Najlepiej stosować tu trawę uniwersalną, która lepiej zamortyzuje upadek.

Data publikacji: 17.04.2018