Produkty

Meble z uchwytami i bez – jakie wybrać do domu?

Meble z uchwytami i bez – jakie wybrać do domu?

Czy do domu warto wybierać meble bez uchwytów? To kwestia nie tylko estetyki, ale i wygody. Modne systemy meblowe bez uchwytów sprawdzą się w kuchni, łazience, a nawet salonie. Warto wiedzieć, kiedy się na nie zdecydować i na co zwracać uwagę.

Szafki górne bez uchwytówFronty bez uchwytów w kuchni

Kuchnia to pomieszczenie, w którym przebywamy rzadziej niż w salonie czy łazience, jednak bardziej niż pozostałe kojarzy się z wykonywaniem różnych prac kulinarnych. Użytkowanie kuchni można określić jako intensywne: gotowanie wymaga ciągłego otwierania i zamykania szafek, wyciągamy garnki, akcesoria, produkty spożywcze, przyprawy i inne rzeczy. W takiej sytuacji uchwyty niewątpliwie są przydatne.

Rezygnacja z uchwytów w szafkach kuchennych to rozwiązanie nie tylko eleganckie, ale również stanowiące oszczędność pieniędzy. Dobór uchwytów do mebli kuchennych lub wymiana dołączonych do kompletu szafek na nowe i zgodne z naszym gustem może wynieść nawet kilkaset złotych.

Porada eksperta

Alternatywą dla tradycyjnych uchwytów oraz ich braku są inne rodzaje uchwytów meblowych, m.in. listwowe, krawędziowe i frezowane. Pierwsze wpuszcza się we fronty, drugie to wgłębienia na krawędziach mebli, trzecie zaś umieszcza w głębi bądź na obrzeżu frontów. Uchwyty frezowane stosuje się na meblach drewnianych i lakierowanych.

Szuflady bez uchwytówBrak klamek i uchwytów w meblach łazienkowych

Systemy mebli bezuchwytowych sprawdzają się w łazience, ponieważ pomagają utrzymać to pomieszczenie w czystości. Z uwagi na brak konieczności montowania klamek powierzchnia płyty mebli łazienkowych pozostaje nienaruszona, a więc jest mniejsza szansa, że wniknie w nią wilgoć.

Popularne szafki bez uchwytów do łazienki to modele otwierane mechanicznie. Wystarczy lekko je popchnąć lub nacisnąć. W zależności od modeli meblowych system może się nazywać „tip-on”, „push-to-open”, „klik”. Po naciśnięciu na front mechanizm w szafce odpycha ją i tym samym otwiera. Wadą tego rozwiązania są widoczne ślady palców na – zazwyczaj białych – lakierowanych meblach łazienkowych.

Ciekawym rozwiązaniem do łazienki jest wykorzystanie mebli z uchwytami wpuszczonymi we fronty szafek. To kompromis pomiędzy brakiem uchwytów a modelami tradycyjnymi.

Meble bezuchwytowe stosuje się w małych łazienkach oraz takich, z których korzystają małe dzieci. Brak wystających elementów eliminuje ryzyko zahaczenia się i zrobienia sobie krzywdy. Ponadto dzięki gładkim frontom możemy przemieszczać się po łazience szybciej i sprawniej.

Meble bez uchwytów w salonie minimalistycznym


Gładkie meble pozbawione uchwytów to świetny wybór do pomieszczeń urządzonych w stylu minimalistycznym. Pasują do jasnych kolorów i prostych form. Takie połączenie podkreśla elegancję dużego salonu oraz powiększa optycznie mały pokój dzienny w bloku.

Brak uchwytów na frontach mebli w salonie nie tylko pomaga utrzymać je w czystości, ale również przyczynia się do złagodzenia aranżacji i wprowadza do pomieszczenia harmonię. Najlepiej sprawdzają się tu nowoczesne meble na „klik”. Pozwalają wyeksponować same meble: materiał wykonania, kolor, deseń. Rzadziej stosuje się szafki z uchwytami frezowanymi.

Gładkie meble to dobre rozwiązanie do pomieszczeń ciasnych, gdzie obecność uchwytów może stanowić zagrożenie. Jeśli jednak nie podoba nam się takie rozwiązanie, możemy sięgnąć po tradycyjne uchwyty. Bogata oferta sklepów z częściami do mebli pozwala na dobranie klamek i uchwytów nowoczesnych, klasycznych, eleganckich i w stylu retro. Za ich pomocą można odmienić charakter zestawu szafek, a także odświeżyć stare meble, co pozwoli uniknąć wyrzucenia ich i konieczności zakupu nowych.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Jak zamontować meble kuchenne?

Jak zamontować meble kuchenne?
Samodzielny montaż mebli kuchennych pozwoli Ci zaoszczędzić na wynajęciu fachowca. Zadanie nie jest zbyt trudne – wymaga jedynie odpowiedniego p...
Czytaj więcej

Remont kuchni w bloku – od czego zacząć? Od demontażu!

Remont kuchni w bloku – od czego zacząć? Od demontażu!
Remont kuchni to nie lada wyzwanie. Ograniczać Cię może mała ilość miejsca i problemy z przenoszeniem materiałów. Przy odpowiednim przygotowani...
Czytaj więcej

Szuflady i szafki do kuchni - jakie wybrać?

Szuflady i szafki do kuchni - jakie wybrać?
Dobrze zorganizowana kuchnia to taka, w której szafki i szuflady należycie spełniają swoje zadania. Sprawdź, czym kierować się przy ich wyborze...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Meble z uchwytami i bez – jakie wybrać do domu?