Produkty

Rodzaje uchwytów w szafkach kuchennych

Rodzaje uchwytów w szafkach kuchennych

Meble kuchenne w dużej mierze decydują o ostatecznym wizerunku naszej kuchni. Aby osiągnąć zamierzony efekt, musimy nie tylko podjąć decyzję co do odpowiednich frontów szafek, ale także ich uchwytów. Tych ostatnich jest na tyle dużo, że warto zapoznać się z dostępnymi na rynku modelami.

uchwyty szuflad w kuchniUchwyty do szafek kuchennych można podzielić na grupy, biorąc pod uwagę różne kryteria. Różnorodność akcesoriów tego typu jest tak duża, że umożliwia odpasowanie ich do każdego stylu aranżacyjnego kuchni. Co więcej, same uchwyty meblowe nierzadko pełnią niebagatelną rolę, jeśli chodzi o kreowanie wystroju tego wnętrza. Na jakie produkty z tej kategorii możemy się więc zdecydować?

Uchwyty ze względu na użyte tworzywo i stylistykę wykonania

Na rynku znajdziemy akcesoria wykonane z różnych surowców. Należą do nich m.in. mosiądz, stal, aluminium czy drewno. Materiały te stosowane są najczęściej, co nie oznacza, że na nich kończą się nasze możliwości wyboru ciekawych uchwytów. Wykorzystywany jest także plastik, a nawet korki po butelkach – te jednak stosowane są jako proekologiczna i tania alternatywna dla produkowanych masowo wyborów dostępnych w sklepach.

Od materiału wykonania nierzadko zależy też styl, jakim odznaczają się poszczególne produkty. Niektóre z nich, np. aluminiowe, doskonale pasują więc do kuchni minimalistycznej i nowoczesnej, natomiast drewniane sprawdzą się we wnętrzach rustykalnych. Ma tu jednak znaczenie nie tylko samo tworzywo, ale również forma, jaką nadano uchwytom – również od niej zależeć będzie charakter, jaki wprowadzą one do aranżacji kuchni.

Uchwyty ze względy na kształt i formę

Oceniając uchwyty do szafek kuchennych pod tym kątem, wyróżnić należy 2 główne ich rodzaje: uchwyty klasyczne i zintegrowane.

Uchwyty klasyczne charakteryzują się największą różnorodnością wzorów, form i stylów. Cechuje je także możliwość montowania na różnej wysokości, zarówno w poziomie, jak i w pionie. Do powierzchni frontów przytwierdza się je za pomocą śrub, które mogą jednak z czasem ulegać poluzowaniu i wymagać dokręcenia. Poza tym zaletą tego typu uchwytów jest możliwość łatwej i szybkiej wymiany ich na inne, co wypływa także na rozliczne możliwości zmiany wystroju kuchni.

Wśród uchwytów klasycznych znajdziemy kształty gałek, klamek oraz relingów. Gałki przypominają formą te, które często spotkamy w drzwiach zamiast klamki. Relingi to natomiast podłużne rurki, których krawędzie przymocowane są do frontu śrubkami i które różnią się długością oraz sposobem wykończenia brzegów. Klamki natomiast to niewielkie, swobodnie zwisające i przymocowane za pomocą śrub kołatki.

Uchwyty zintegrowane, zwane inaczej listwowymi, mocuje się na stałe najczęściej na górnej krawędzi frontu szafki na całej jej długości. Mają postać profili, które wpuszcza się w specjalnie do tego przygotowane frezy. Komponują się z powierzchnią frontów i nie zaburzają ich gładkiej płaszczyzny.

Warto w tym miejscu wspomnieć również o uchwytach wpuszczanych, które także wtapiają się w lico frontu, jednak są znacznie mniejsze od profili. Przybierają różne okrągłe uchwyty do szafek kuchennychformy – prostokątów, kwadratów czy okręgów, które mocuje się w specjalnie wyżłobionych w tym celu otworach.

Nie wolno zapomnieć, że do wyboru mamy także szafki bezuchwytowe – ich otwieranie następuje przez dotknięcie i przyciśnięcie powierzchni frontu.

Data publikacji: 17.07.2015
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Uchwyty kuchenne – ciekawe pomysły

Uchwyty kuchenne – ciekawe pomysły
Idealna kuchnia powinna być z jednej strony funkcjonalna, z drugiej ładnie urządzona. Aspekt wygody oraz wystroju można ze sobą umiejętnie połączyć. T...
Czytaj więcej

Uchwyty do szafek – z czego je wykonać

Uchwyty do szafek – z czego je wykonać
Wiele z naszych szafek wyposażonych jest w tradycyjne uchwyty. W sklepach dostępna jest cała gama różnorodnych produktów tego typu utrzymanych w odmie...
Czytaj więcej

Miedziane dodatki w aranżacji wnętrz

Miedziane dodatki w aranżacji wnętrz
Miedziane elementy dekoracji coraz śmielej wkraczają do naszych wnętrz. Z pewnością kluczową kwestią jest w tym zakresie wciąż obecny styl industrialn...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Rodzaje uchwytów w szafkach kuchennych