Zyskaj do 200 zł rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Rodzaje uchwytów w szafkach kuchennych

Meble kuchenne w dużej mierze decydują o ostatecznym wizerunku naszej kuchni. Aby osiągnąć zamierzony efekt, musimy nie tylko podjąć decyzję co do odpowiednich frontów szafek, ale także ich uchwytów. Tych ostatnich jest na tyle dużo, że warto zapoznać się z dostępnymi na rynku modelami.

uchwyty szuflad w kuchniuchwyty szuflad w kuchniuchwyty szuflad w kuchniuchwyty szuflad w kuchni

Uchwyty do szafek kuchennych można podzielić na grupy, biorąc pod uwagę różne kryteria. Różnorodność akcesoriów tego typu jest tak duża, że umożliwia odpasowanie ich do każdego stylu aranżacyjnego kuchni. Co więcej, same uchwyty meblowe nierzadko pełnią niebagatelną rolę, jeśli chodzi o kreowanie wystroju tego wnętrza. Na jakie produkty z tej kategorii możemy się więc zdecydować?

Uchwyty ze względu na użyte tworzywo i stylistykę wykonania

Na rynku znajdziemy akcesoria wykonane z różnych surowców. Należą do nich m.in. mosiądz, stal, aluminium czy drewno. Materiały te stosowane są najczęściej, co nie oznacza, że na nich kończą się nasze możliwości wyboru ciekawych uchwytów. Wykorzystywany jest także plastik, a nawet korki po butelkach – te jednak stosowane są jako proekologiczna i tania alternatywna dla produkowanych masowo wyborów dostępnych w sklepach.

Od materiału wykonania nierzadko zależy też styl, jakim odznaczają się poszczególne produkty. Niektóre z nich, np. aluminiowe, doskonale pasują więc do kuchni minimalistycznej i nowoczesnej, natomiast drewniane sprawdzą się we wnętrzach rustykalnych. Ma tu jednak znaczenie nie tylko samo tworzywo, ale również forma, jaką nadano uchwytom – również od niej zależeć będzie charakter, jaki wprowadzą one do aranżacji kuchni.

Uchwyty ze względy na kształt i formę

Oceniając uchwyty do szafek kuchennych pod tym kątem, wyróżnić należy 2 główne ich rodzaje: uchwyty klasyczne i zintegrowane.

Uchwyty klasyczne charakteryzują się największą różnorodnością wzorów, form i stylów. Cechuje je także możliwość montowania na różnej wysokości, zarówno w poziomie, jak i w pionie. Do powierzchni frontów przytwierdza się je za pomocą śrub, które mogą jednak z czasem ulegać poluzowaniu i wymagać dokręcenia. Poza tym zaletą tego typu uchwytów jest możliwość łatwej i szybkiej wymiany ich na inne, co wypływa także na rozliczne możliwości zmiany wystroju kuchni.

Wśród uchwytów klasycznych znajdziemy kształty gałek, klamek oraz relingów. Gałki przypominają formą te, które często spotkamy w drzwiach zamiast klamki. Relingi to natomiast podłużne rurki, których krawędzie przymocowane są do frontu śrubkami i które różnią się długością oraz sposobem wykończenia brzegów. Klamki natomiast to niewielkie, swobodnie zwisające i przymocowane za pomocą śrub kołatki.

Uchwyty zintegrowane, zwane inaczej listwowymi, mocuje się na stałe najczęściej na górnej krawędzi frontu szafki na całej jej długości. Mają postać profili, które wpuszcza się w specjalnie do tego przygotowane frezy. Komponują się z powierzchnią frontów i nie zaburzają ich gładkiej płaszczyzny.

okrągłe uchwyty do szafek kuchennychokrągłe uchwyty do szafek kuchennychokrągłe uchwyty do szafek kuchennychokrągłe uchwyty do szafek kuchennych

Warto w tym miejscu wspomnieć również o uchwytach wpuszczanych, które także wtapiają się w lico frontu, jednak są znacznie mniejsze od profili. Przybierają różne formy – prostokątów, kwadratów czy okręgów, które mocuje się w specjalnie wyżłobionych w tym celu otworach.

Nie wolno zapomnieć, że do wyboru mamy także szafki bezuchwytowe – ich otwieranie następuje przez dotknięcie i przyciśnięcie powierzchni frontu.

Data publikacji: 17.07.2015