Jak samodzielnie wykończyć meble?

Wśród bogatej oferty mebli czasem trudno wybrać coś, co nam się podoba. Nowoczesna stylistyka niezupełnie nam odpowiada, a klasyczne, masywne meble też nie są tym, czego szukamy. Na szczęście problem ten został rozwiązany przez producentów, którzy w swoim asortymencie mają także meble z surowego drewna. Dla osób o nieprzeciętnych gustach, znużonych modą i szukających wyposażenia oryginalnego, produkty takie wydają się być idealnym wyjściem.

Spis treści:

  • Zalety surowego drewna
  • Jak samodzielnie wykończyć meble
  • Lakierowanie i bejcowanie
  • Malowanie
  • Oklejanie
  • Decoupage

Zalety surowego drewna

Meble z surowego drewna charakteryzują się brakiem jakichkolwiek wykończeń i warstw ozdobnych. Na rynku znajdziemy je wykonane z sosy, modrzewia, brzozy, dębu oraz olchy. Różnorodne odcienie pozwalają na dostosowanie ich do naszych potrzeb, ale zdecydowanie największą ich zaletą jest fakt, że dają nieograniczone możliwości wykończenia. Surowe, lite blaty czy szuflady możemy udekorować na rozmaite sposoby i wg własnej koncepcji. Tym samym każdy z naszych mebli stanie się niebanalnym dziełem, którego próżno będzie szukać w innych wnętrzach. Dzięki temu mamy szansę uwolnić się od obowiązujących trendów, które nie leżą w naszym guście, lub wykreować meble, które w każdym calu skomponują się z naszym nieprzeciętnie urządzonym wnętrzem.

meblemeblemeblemeble

Jak samodzielnie wykończyć meble

Nie ulega wątpliwości, że meble tego typu zdecydowanie różnią się od tych, które zajmują czołowe miejsca na sklepowych wystawach. Nie oznacza to jednak, że samodzielnie ozdobione powierzchnie nie wkomponują się w modernistyczne aranżacje. W zależności od tego, jaką metodę wykończenia drewna wybierzemy, uzyskamy różny efekt: od klasycznych i prostych mebli w naturalnym kolorze, do projektów bogato zdobionych, awangardowych, wielobarwnych.

Lakierowanie i bejcowanie

Naturalny kolor drewna zachowany na meblach ociepli każdy rodzaj pomieszczenia. Aby jednak zabezpieczyć surowy materiał a jednocześnie nadać mu połysku, należy zdecydować się na lakierowanie. Dzięki niemu nasze meble zostaną zabezpieczone przed ścieraniem, zaimpregnowane, a także będą estetycznie wyglądać. Lakierem możemy pokrywać drewno każdego gatunku.

Innym rozwiązaniem jest wykorzystanie lakierobejcy. Podkreśla ona strukturę drewna i wydobywa rysunek słojów, jednocześnie nadając połysk. Warto dodać, że za pomocą bejcy możemy nadać drewnu inny kolor, produkty te występują bowiem w wielu wersjach kolorystycznych.

malowaniemalowaniemalowaniemalowanie

Malowanie

Nasze meble możemy pomalować także farbą o dowolnym kolorze, nadając im zupełnie niespotykany wyraz. Mamy tutaj nieskończenie wiele możliwości. Jednym z rozwiązań jest pokrycie całego mebla jednolitym kolorem. W uzyskaniu nietypowego efektu pomoże również pomalowanie różnych elementów na inne kolory. Możemy więc użyć innej barwy do blatu, innej do nóg, a jeszcze innej do wysuwanych szuflad.

Bez względu na to, czym pokryjemy powierzchnię mebli, na ich powierzchni możemy wykonać rozmaite ornamenty. Jednym ze sposobów jest użycie szablonów malarskich. Pozostawiony na kilku elementach wyposażenia, sprawi wrażenie ładu i spójnej całości. Do wykonania różnorodnych wzorów warto wykorzystać także taśmę malarską. Dzięki bogatej wyobraźni i podstawowym narzędziom, przemienimy meble w idealne wyposażenie pokoju dziecięcego, salonu bądź sypialni.

oklejanieoklejanieoklejanieoklejanie

Oklejanie

Powierzchnię całych mebli możemy okleić specjalną okleiną. Wiele wariantów kolorystycznych i wzorów pozwala na wykreowanie zupełnie oryginalnych powierzchni, które mogą jednocześnie stać się głównymi dekoracjami poszczególnych pomieszczeń. Okleiny są samoprzylepne, możemy wiec samodzielnie przykleić je do wybranych przedmiotów. Należy jednak robić to bardzo uważnie, by nie pozostawić nieestetycznych bąbelków powietrza pod dekoracją.

Nie musimy od razu decydować się na oklejanie całego kompletu mebli. Dla eleganckiego i ciekawego efektu wystarczy czasem niewielka naklejka, np. zdobiąca drzwiczki szafki. Jeżeli zdecydujemy się na zakup produktu złożonego z wielu elementów, możemy rozmieścić  poszczególne z nich w różnych kompilacjach, na różnej wysokości mebla czy poszczególnych jego fragmentach.

Decoupage

To jedna z ciekawszych metod zdobienia mebli. Polega na przyklejaniu do ich powierzchni papierowych wzorów oraz wielokrotnym pokrywaniu ich lakierem, tak by w efekcie przypominały ręcznie malowane ornamenty. Dzięki tej technice jesteśmy w stanie ozdobić nasze meble nawet w najbardziej wyszukany sposób, uzyskując niepowtarzalne efekty.

Pamiętajmy też, że decydując się na własnoręczne wykończenie mebli, możemy łączyć różne sposoby dekoracji. Papierowe wzory czy gotowe naklejki nakleimy na surowe drewno, jak i na warstwę lakieru czy kolorową farbę. Wybór rozwiązania zależy jedynie od nas, jednak bądźmy ostrożni, by nie przesadzić z nanoszonymi na drewno warstwami, ponieważ zamiast osiągnąć niecodzienny efekt, wprowadzimy do naszych wnętrz nieład oraz niespójność stylistyczną.

Data aktualizacji: 22.05.2024