Meble na wymiar – kiedy się na nie zdecydować?

Meble projektowane na wymiar stanowią nierzadko jedyną możliwość funkcjonalnego i estetycznego wyposażania kuchni. I chociaż to właśnie kuchnia wymaga najczęściej niestandardowych rozwiązań, meble na wymiar możemy zamówić do każdego innego pomieszczenia w naszym domu. Kiedy warto zdecydować się na takie rozwiązanie?

Kiedy kupić meble na wymiar

Sklepy meblowe oferują całą gamę produktów, które w ramach jednego systemu możemy dowolnie ze sobą zestawiać, wybierając takie elementy, które są nam potrzebne i które najlepiej wpasują się rozmiarami w nasze wnętrze. Gotowe projekty dają więc wiele możliwości zaaranżowania przestrzeni, jednak bardzo rzadko zdarza się, by idealnie się w niej mieściły. Nie zawsze musi stanowić to problem – duże domy jednorodzinne czy przestronne mieszkania pozwalają na równie dużą swobodę w dopasowaniu mebli. Kłopot pojawia się jednak w niewielkich lokalach, gdzie każdy metr kwadratowy jest na wagę złota i nie możemy pozwolić sobie na nieprzemyślany zakup.

Z gotowych projektów mebli nie skorzystają także Ci, których mieszkania są nietypowe – np. ulokowane na poddaszu, pod skosami czy posiadające niecodzienną bryłę. Meble o standardowych wymiarach i klasycznych kształtach rzadko się tu sprawdzą.

W obu wypadkach, a także wtedy, gdy dostępne w sklepach produkty nie spełniają naszych oczekiwań bądź nie wpisują się w nasz gust, rozwiązaniem jest zakup mebli wykonanych na wymiar – idealnie dopasowanych do przestrzeni i warunków panujących w naszym mieszkaniu.

Zalety i wady

O największej korzyści płynącej z zakupu indywidualnie zaprojektowanych mebli już wspomnieliśmy – doskonale wpasują się w dostępną w naszym domu przestrzeń. Nie będziemy musieli maskować nieestetycznych szpar, wynikających z niedostosowania rozmiarów mebli do długości czy szerokości ścian. W naszym domu zapanuje porządek i ład, wynikające m.in. ze spójności stylistycznej poszczególnych elementów wyposażenia. Dodatkowo oferta producentów takich mebli obejmuje liczne wzory, kolory i faktury poszczególnych elementów, co wpływa na niepowtarzalność i indywidualny charakter naszego wnętrza.

Decydując się na taką zabudowę, możemy też optymalnie wykorzystać dostępną w domu przestrzeń. Nasze meble mogą sięgać nawet do samego sufitu, pozwalając na ukrycie wszystkich elementów wyposażania czy garderoby, które nie powinny znajdować się na widoku. Dzięki nim możemy również zaaranżować te miejsca w naszym domu, w których nie sprawdziłoby się żadne z dostępnych na rynku rozwiązań.

Kolejną zaletą mebli na wymiar jest możliwość indywidualnego zaprojektowania ich wnętrza. Decyzja o tym, ile szafek, ile półek, koszy czy wysuwanych wieszaków znajdzie się w naszej zabudowie, należy wyłącznie do nas. Mamy więc pewność, że zakupione meble będą idealnie dostosowane do naszych potrzeb.

Wadą mebli tego typu jest jednak długi czas oczekiwania na nie – firmy trudniące się tego typu zleceniami zaczynają prace od wykonania dokładnych pomiarów, a dopiero później przystępują do realizacji zamówienia. W zawiązku z tym umeblowanie mieszkania w ten sposób trawa znacznie dłużej niż zakup i złożenie gotowych zestawów mebli.

Warto także zauważyć, że mebli wyprodukowanych na wymiar i zamocowanych – zwłaszcza w przypadku masywnych, dużych segmentów – nie przestawimy ani nie przewieziemy tak łatwo, jak produktów dostępnych w sklepach. Wpływa na to również fakt, że są one dostosowanie dokładnie do jednego, konkretnego miejsca, więc w razie przeprowadzki mogą okazać się zupełnie bezużyteczne.

SMALL_wymierzanie_mebliSMALL_wymierzanie_mebliSMALL_wymierzanie_mebliSMALL_wymierzanie_mebli

Meble na wymiar – do jakich pomieszczeń?

Przede wszystkim sprawdzają się w aranżacji kuchni – to zazwyczaj niewielkie pomieszczenia, które są wyjątkowo trudne do funkcjonalnego umeblowania. Meble na wymiar znajdują swoje miejsce również w garderobach czy sypialniach – jako zabudowa wnęk czy duże przesuwne szafy sięgające sufitu i wyposażone w lustro. Aby zachować spójność stylu, możemy również zdecydować się na łóżko i szafki nocne do kompletu.

We wspomnianych miejscach najczęściej pojawiają się meble produkowane na wymiar, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by nasze mieszkanie w całości wyposażone zostało w takie indywidualnie skomponowane zestawy.

SMALL_zestaw_mebli_kuchennych_tokyo_castoramaSMALL_zestaw_mebli_kuchennych_tokyo_castoramaSMALL_zestaw_mebli_kuchennych_tokyo_castoramaSMALL_zestaw_mebli_kuchennych_tokyo_castorama