Ogrzewanie na podczerwień — jak to działa?

Ogrzewanie na podczerwień jest jednym z wielu sposobów ogrzewania pomieszczeń. W tym rozwiązaniu źródłem ciepła jest światło podczerwone. Co to jest podczerwień i gdzie znajduje zastosowanie? Odpowiedzi szukaj w artykule poniżej. Znajdziesz tu także informacje o tym, czym jest ogrzewanie na podczerwień, jak to działa oraz jakie ma wady i zalety!

Co to jest podczerwień? Światło podczerwone – zastosowanie

W artykule znajdziesz wszystkie niezbędne informacje na temat tego, czym jest ogrzewanie na podczerwień. Zasada działania promienników może wielu osobom przypaść do gustu. Jest to z pewnością niezwykle ekologiczny sposób ogrzewania mieszkań. Aby przekonać się, czy warto zainwestować w to urządzenie, dowiedz się więcej o rozwiązaniu, jakim jest ogrzewanie na podczerwień. Wady i zalety tego sposobu ogrzewania znajdziesz opisane w artykule poniżej. Dowiesz się także, czym jest światło podczerwone. Zastosowanie tego zjawiska jest bardzo szerokie!

Co to jest podczerwień? Światło podczerwone – zastosowanie

Aby wiedzieć, czym jest ogrzewanie na podczerwień, jak działa i czy warto w nie zainwestować, najpierw należy dowiedzieć się, co to jest podczerwień. To w końcu fale podczerwone są źródłem ciepła emitowanego przez promienniki.

Jak wiadomo, światło ma naturę falowo-kompuskularną. Wykazuje jednocześnie cechy fal i strumienia cząsteczek. Światło dzielimy na widzialne dla ludzkiego oka i niewidzialne. Decyduje o tym zakres długości fal. Zakres fal widzialnych decyduje między innymi o tym, że człowiek może rozróżniać kolory. Podczerwień to fragment fal elektromagnetycznych, który znajduje się poza zasięgiem ludzkiego oka i jest dla człowieka niewidzialny.

Fale światła podczerwonego są długie – nie odbijają się od obiektów, na które padają, ale przez nie przenikają. Podczerwień stanowi około 40% promieniowania słonecznego. Inaczej nazywane jest promieniowaniem cieplnym. Jest bezpieczne dla człowieka, a jego właściwości znalazły zastosowanie nawet w lecznictwie.

Źródłem podczerwieni są wszystkie ciała. Jego ilość zależy od temperatury, którą ma dany obiekt. Im ciało jest cieplejsze, tym więcej wytwarza promieniowania podczerwonego. Przykładowym źródłem podczerwieni jest słońce lub żarówka starego typu, która nagrzewając się, wytwarza światło i ciepło.

Światło podczerwone zastosowanie znajduje w wielu gałęziach przemysłu, a nawet lecznictwie. Jego obecność jest wykorzystywana między innymi w noktowizorach. Stosowane jest również do przesyłania danych w światłowodzie czy powietrzu. Możesz zaobserwować działanie podczerwieni, gdy naciśniesz guzik na pilocie od telewizora. Fala podczerwieni przesyła w powietrzu dane, które trafiają do odbiornika. Promienniki podczerwieni wykorzystywane są w niektórych rodzajach saun, a także do ogrzewania mieszkań, domów i hal.

Fale podczerwone znajdują także szereg zastosowań w nauce – są wykorzystywane m.in. do obserwacji kosmosu czy badań historii dzieł malarzy z różnych epok. Dzięki nim widoczne są różne warstwy farby, domalowywania czy wcześniejsze szkice.

Przeczytaj także: Jaki piec gazowy do łazienki? Podpowiadamy, czym kierować się przy wyborze

Co to jest podczerwień? Światło podczerwone – zastosowanie

Ogrzewanie na podczerwień – jak to działa?

W jaki jednak sposób fale podczerwone wykorzystywane są przez ogrzewanie na podczerwień? Zasada działania urządzeń zwanych promiennikami podczerwonymi jest podobna do działania żarówek starego typu. Różnicą jest jednak to, że głównym zadaniem żarówek było oświetlenie pomieszczeń. W tym czasie wnętrze zaczęło się również nagrzewać, co było skutkiem ubocznym działania żarówki. Z kolei ogrzewanie na podczerwień ma za zadanie ogrzać pomieszczenia, wykorzystując do tego energię elektryczną, do której jest podłączone.

Zatem, jeśli chcesz mieć alternatywne źródło ciepła w swoim domu, możesz wybrać ogrzewanie na podczerwień. Jak to działa i jak można zastosować je w domu?

Promienniki podczerwieni mogą mieć budowę żyrandoli lub podłużnych grzałek. Dostępne są także estetycznie wyglądające panele, które możesz dyskretnie zawiesić na ścianie, czy umieścić na suficie. Ich montaż jest niezwykle prosty. Musisz jednak pamiętać, że każdy panel musi mieć dostęp do sieci elektrycznej.

Możliwy jest też montaż ogrzewania na podczerwień na podłodze. Do tego będziesz potrzebować specjalnej maty. Ogrzewanie możesz umieścić pod każdym rodzajem podłogi, także pod drewnianymi panelami. Tego rodzaju ogrzewanie podłogowe doskonale sprawdza się także w łazienkach. Zwróć jednak uwagę na przewodnictwo cieplne materiału pokrywającego podłogę. W ten sposób będziesz mieć pewność, że minimalizujesz związane z tym straty ciepła.  

Ogrzewanie na podczerwień, najprościej rzecz ujmując, opiera się na przemieszczaniu fal elektromagnetycznych. Ich działanie można porównać z odczuciem ciepła, jakie wywołuje w nas promieniowanie słoneczne. W ogrzewaniu tego typu wykorzystuje się zdolność odbicia podczerwieni oraz jej załamywania, pochłaniania i skupienia. Podstawową różnicą między ogrzewaniem promiennikami podczerwieni a tradycyjnym ogrzewaniem konwektorowym jest nośnik ciepła.

W przypadku kaloryferów jest nim powietrze, natomiast w ogrzewaniu na podczerwień podstawą są powierzchnie graniczne w pokoju, czyli ściany, podłogi i sufity oraz elementy, które się w nim znajdują – nie tylko meble, ale również ludzie. Promienniki nie ogrzewają zatem powietrza, a działają bezpośrednio na człowieka i przedmioty, które znajdują się w zasięgu ich promieniowania.

Promiennik z jednej strony ogrzewa bezpośrednio osoby znajdujące się w pomieszczeniu, a z drugiej ściany i meble. To temperatura przedmiotów w końcu decyduje o komforcie cieplnym, jaki będziesz odczuwać w danym wnętrzu.

Zobacz również: Promienniki gazowe - zastosowanie i zalety

Co to jest podczerwień? Światło podczerwone – zastosowanie

Ogrzewanie na podczerwień – wady i zalety

Każdy rodzaj ogrzewania pomieszczeń ma słabe punkty. Ma je także ogrzewanie na podczerwień. Wady i zalety tego rozwiązania znajdziesz poniżej. Najlepiej porównać działanie ogrzewania na podczerwień z tradycyjnym grzejnikiem

W mieszkaniach i domach najczęściej spotykane są tradycyjne kaloryfery, które ogrzewają wszystkie pomieszczenia. Kaloryfery jednak działają na zasadzie konwekcji. Ogrzewają powietrze znajdujące się w ich pobliżu, które z kolei miesza się z tym zimnym, zalegającym w pomieszczeniu. Od ciepłego powietrza dopiero ogrzewają się ściany i przedmioty, które wpływają na ogólny komfort cieplny.

Ogrzewanie na podczerwień nie traci energii na podgrzanie powietrza, a przekazuje ciepło bezpośrednio na osoby i przedmioty znajdujące się w pomieszczeniu.

Warto również podkreślić fakt, że dzięki takiemu działaniu nie dochodzi do gwałtownej cyrkulacji powietrza, która powoduje znaczne różnice temperatur. Ogrzewanie na podczerwień gwarantuje różnicę 2-3°C między warstwami. Przy tradycyjnych grzejnikach różnica ta może wynosić nawet 10°C.

Na korzyść promienników podczerwieni przemawia także fakt, iż zminimalizowanie cyrkulacji powietrza chroni przed przemieszczającymi się w ten sposób pyłkami – jest to szczególnie ważne dla osób, które cierpią na alergie wziewne. Unika się w ten sposób spalonego kurzu, który osiada na kaloryferach i jest na nich podgrzewany.

Ogrzewanie na podczerwień nie działa na powietrze, więc go nie wysusza. Z pewnością nie raz odczułeś zimą suchość w gardle przy maksymalnie odkręconych kaloryferach. Warto również wspomnieć o leczniczych właściwościach promieni podczerwonych na organizm człowieka i zwierząt. Stosowane są w lecznictwie między innymi do niwelowania bóli reumatologicznych, bóli stawów i mięśni.

Zalety promienników podczerwonych wiążą się także z ich montażem, serwisowaniem i obsługą. Panele grzewcze są niezwykle proste w montażu. Wystarczy zawiesić je w wybranym miejscu. Nie wymagają także zakładania oddzielnej instalacji. Wykorzystują już istniejącą w budynku instalację elektryczną.

Ich sterowanie również należy do niezwykle prostych zadań. Najnowocześniejsze urządzenia pozwalają na regulację mocy w zakresie od 0 do 100%. Działają cicho i są w pełni bezpieczne dla zdrowia mieszkańców. Nie emitują do powietrza szkodliwych substancji. Ponadto nie wymagają cyklicznego serwisowania.

Ogrzewanie na podczerwień — jak to działa?

Zalet ogrzewania na podczerwień można szukać także w ogólnej estetyce wnętrza. Nowoczesne panele na podczerwień nie zajmują dużo miejsca. Ich design doskonale współgra z tradycyjnym, jak i nowoczesnym wystrojem wnętrz. Nie tylko ogrzewają pomieszczenie, ale także oświetlają je i stanowią element dekoracyjny. Na rynku dostępne są panele umieszczone z różnego rodzaju obrazami i grafikami.

Dzięki panelom na podczerwień nawet w mieszkaniu możesz cieszyć się z domowego kominka. Efekt ich ogrzewania jest bardzo podobny.

Ogrzewanie na podczerwień ma również swoje wady, o których warto pamiętać przed zdecydowaniem się na kupno paneli.

Pomimo tego, że rozwiązanie to wydaje się niezwykle ekologiczne, niekoniecznie musi wiązać się z obniżeniem kosztów ogrzewania. Ogrzewanie na podczerwień do prawidłowej pracy potrzebuje podłączenia do sieci elektrycznej. W zależności od stanu izolacji cieplnej budynku może ono pobierać mniej lub więcej energii. Przed instalacją ogrzewania na podczerwień warto zatem dobrze przeanalizować stan izolacji budynku, aby uniknąć wysokich rachunków za prąd.

W związku z poborem energii elektrycznej niektórzy specjaliści zaznaczają, że rozwiązanie to lepiej sprawdzi się dużych halach produkcyjnych, hodowlanych, w namiotach, gdzie ogrzanie powietrza mogłoby wiązać się z naprawdę dużymi kosztami. W tym wypadku ogrzewanie na podczerwień może przynieść pewne obniżenie kosztów ogrzewania.  

W przypadku instalacji ogrzewania na podczerwień w domach jednorodzinnych pamiętaj, że to rozwiązanie nie zapewni Ci ciepłej wody. Wybierając je, musisz zapewnić sobie dodatkowe źródło, które będzie odpowiedzialne za jej ogrzanie.

Kolejną wadą ogrzewania na podczerwień są duże koszty kupna paneli. Przykładowo panel ogrzewający 20 m2 kosztuje ok. 1500 zł. W przeliczeniu na wszystkie pomieszczenia znajdujące się w domu i ich metraż, wybór tego rodzaju ogrzewania może wiązać się ze sporą inwestycją. O tym, czy się ona zwróci, może zależeć wiele czynników, w tym stan izolacji cieplnej budynku.

Ogrzewanie na podczerwień ma swoje wady i zalety. Przed jego założeniem warto je przeanalizować, by podjąć dobrą decyzję i wybrać sposób ogrzewania idealnie dopasowany do Twoich potrzeb.