Produkty

Jakie elementy pompy ciepła mogą ulec awarii?

Jakie elementy pompy ciepła mogą ulec awarii?

Pompy ciepła uznawane są za jedne z tych urządzeń grzewczych, które psują się bardzo rzadko. A jednak bywa i tak, że ich niezawodność zostaje nadszarpnięta przez większą lub mniejszą awarię. Jakie są najczęstsze przyczyny tego, że nasza pompa się psuje? Oto kilka najważniejszych informacji.

miernik przy pompie ciepłaBez kontroli nie ma sprawności

Pompa to przede wszystkim dosyć skomplikowane urządzenie. Składa się na nie stosunkowo rozbudowany system, w którym może szwankować kilka elementów. Dlatego niezbędna jest regularna kontrola zwłaszcza tych podstawowych podzespołów, które działają bardzo intensywnie. Ta, nie wymaga od nas wcale zbyt dużej wiedzy oraz poświęcanego czasu.

Zresztą systematyczne monitorowanie ma także inne zalety. Dzięki niemu upewniamy się o kosztach eksploatacyjnych naszego urządzenia – czy są prawidłowe czy zbyt wysokie. W razie zbyt wysokich możemy w porę uchronić się przed dużymi kosztami.

Co warto sprawdzać?

Przede wszystkim to, ile energii elektrycznej zużyło nasze urządzenie. Mierzymy przy tym nie tylko samą pompę, ale również pompy obiegowe dolnego oraz górnego źródła. Posłuży nam do tego nawet najprostszy licznik z wtykiem do gniazdka.

Jeśli zależy nam na miarodajnym zestawie, to dołączmy do woltomierza także ciepłomierz, a także czujnik temperatury zewnętrznej i wewnętrznej.

Jakie komunikaty powinny nas zainteresować?

Niepokojące powinny być dla nas wszystkie stany awaryjne. Jak je rozpoznać? Najłatwiej po tym, kiedy nasza pompa po prostu się wyłączy. W innym przypadku na jej ekranie może się też pojawić niepokojący komunikat.

Na pewno nie powinniśmy lekceważyć takich sygnałów. Szczególnie, jeśli nasza pompa po jakimś czasie zacznie działać ponownie.

Wiele osób popełnia jeszcze jeden błąd. Resetuje sterownik, odcinając na chwilę zasilanie. Oczywiście jest to niedopuszczalne.

Wspomniane elementy pompy ciepła mogą ulec awarii z różnych przyczyn do najczęstszych należą:ogrzewacz ariston nuos evo castorama

- zbyt niskie ciśnienie czynnika roboczego,

- zbyt wysokie ciśnienie czynnika roboczego

- zbyt niskie ciśnienie w obiegu dolnego lub górnego źródła ciepła.

Data publikacji: 03.12.2014
Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Ogrzewanie hybrydowe zimą i… latem

Ogrzewanie hybrydowe zimą i… latem
Ogrzewanie hybrydowe, jak wskazuje jego nazwa, jest połączeniem co najmniej dwóch typów instalacji służących do ocieplenia pomieszczeń i przygotowania...
Czytaj więcej

Czym jest ogrzewanie cyrkulacyjne wody

Czym jest ogrzewanie cyrkulacyjne wody
Zastosowanie w instalacji ciepłej wody użytkowej dodatkowych przewodów wraz z niewielką pompą sprawi, że nie będziemy oczekiwać na popłynięcie z kranu...
Czytaj więcej

Dotacje na kolektory i ekologiczne ogrzewanie

Dotacje na kolektory i ekologiczne ogrzewanie
Odnawialne źródła energii stają się jednym z priorytetów strategii ciepłowniczej na terenie całej Unii Europejskiej. Trudno się dziwić – paliw k...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jakie elementy pompy ciepła mogą ulec awarii?