Produkty

6 najczęstszych przyczyn niesprawnego grzejnika

6 najczęstszych przyczyn niesprawnego grzejnika

Kiedy grzejnik w naszym mieszkaniu oddaje ciepło w zdecydowanie mniejszym stopniu niż powinien bądź też nie oddaje go wcale, to przyczyn może być co najmniej kilka. My wybraliśmy 6, które najczęściej są źródłem takiej sytuacji.

klasyczny grzejnikZapowietrzenie

To zdecydowanie najczęstszy powód, dla którego grzejnik nie funkcjonuje tak, jak powinien. Objawami zapowietrzenia może być wyraźnie słyszalne bulgotanie i przelewanie się wody. Najczęściej kaloryfer grzeje wówczas tylko w połowie. Do jego odpowietrzenia może nam posłużyć specjalnie przeznaczony do tego celu zawór, umieszczony w górnej części kaloryfera, oraz tradycyjny śrubokręt.

 Zanieczyszczona instalacja

Poważny problem może stanowić również zanieczyszczenie instalacji, w której znajdują się różnego rodzaju osady (na przykład z rdzy czy kamienia) bardzo niekorzystnie wpływające na poprawne działanie grzejnika. Wówczas powinniśmy podjąć się próby dokładnego przepłukania grzejnika oraz wymiany wody w danym obiegu. Jeśli to nie ożywi naszego kaloryfera, jedynym wyjściem z sytuacji może być jego wymiana na nowy.

 Błąd montażowy

Kiedy kaloryfer nie działa tak, jak tego oczekujemy, może się okazać, że jest to spowodowane jego nieprawidłowym montażem. Najczęściej okazuje się, że został on odwrotnie podłączony do instalacji. W takiej sytuacji niesprawny grzejnik należy zdemontować i dokonać właściwego podłączenia. Nie zapominajmy o tym, aby uprzednio odciąć dopływ wody.

 Zbyt niska nastawa wstępna grejnik castorama

Kolejnej przyczyny możemy upatrywać w nieprawidłowej nastawie wstępnej na zaworze termostatycznym. Zbyt niska nastawa jest równoznaczna z za małym przepływem wody do naszego grzejnika. Aby pokonać tę niedogodność, należy zwiększyć nastawę wstępną, która znajduje się pod pokrętłem termostatu (w formie wystającego wyraźnie bolca). Nastawę należy optymalnie dokręcić tak, aby nie zmniejszyć siły grzania pozostałych grzejników znajdujących się w mieszkaniu.

 Nieodkręcony zaworek odpływowy

Czasami problem możemy rozwiązać w bardzo prosty sposób. Tak się dzieje, jeśli jest nim nieodkręcony zaworek odpływowy, który znajduje się w dolnej części kaloryfera, obok przyłącza odpływu. Aby go otworzyć, należy zdjąć znajdującą się na nim nakrętkę maskującą i odkręcić zaworek odpowiednio dopasowanym do wypustu kluczem imbusowym.

 Niesprawny zawór termostatyczny

Kiedy nie możemy znaleźć przyczyny niesprawnego grzejnika pośród wyżej wymienionych problemów, powinniśmy dokładnie zweryfikować pracę termostatu, obracając go kilkukrotnie od minimalnej do maksymalnej wartości. Jeśli kaloryfer nie oddaje żadnego ciepła nawet ustawiony na najwyższą z wartości, problem może tkwić w zablokowanej iglicy. Aby ją naprawić, należy wykręcić termostat i spróbować wysunąć iglicę, np. za pomocą tradycyjnych kombinerek.

Data publikacji: 16.05.2015
Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Grzejnik stalowy czy aluminiowy – jaki wybrać? Podpowiadamy

Grzejnik stalowy czy aluminiowy – jaki wybrać? Podpowiadamy
Z wielu opcji dostępnych na rynku techniki grzewczej trudno wybrać najlepszy produkt dopasowany do indywidualnych potrzeb. Dwa najpopularniejsze rodza...
Czytaj więcej

Jaki grzejnik wybrać? Czym się kierować przy wyborze? Podpowiadamy

Jaki grzejnik wybrać? Czym się kierować przy wyborze? Podpowiadamy
Szukasz designerskiego grzejnika, który będzie pasował do stylowego wnętrza? Chociaż wygląd urządzenia jest ważny, jest jeszcze szereg istotnyc...
Czytaj więcej

Najlepszy czas na wymianę grzejników

Najlepszy czas na wymianę grzejników
O wymianie grzejników myślimy zazwyczaj wtedy, gdy wymagają tego walory estetyczne sprzętu. To jednak niewystarczający argument. Kiedy jeszcze ...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

6 najczęstszych przyczyn niesprawnego grzejnika