Promienniki gazowe - zastosowanie i zalety

Pięćdziesięcioprocentowe ograniczenie kosztów zużycia paliwa służącego do ogrzewania to jeden z powodów, dla których z pewnością warto zainteresować się urządzeniami, jakimi są promienniki gazowe. Gdzie jesteśmy w stanie je zastosować i co przemawia za ich wyborem?

Promienniki gazowe - zastosowanie i zalety

Zastosowanie

Promienniki gazowe to urządzenia, które stosuje się najczęściej do ogrzewania budynków o bardzo dużej powierzchni – wysokich oraz wielkokubaturowych, czyli sklasyfikowanych jako strefy zagrożenia życia ludzkiego. Należą do nich przede wszystkim większe hale produkcyjne oraz obiekty magazynowe, a także centra handlowe, dworce kolejowe czy lotniska.

Promienniki gazowe w pomieszczeniach mieszkalnych

Ten typ urządzeń grzewczych może być również stosowany w mieszkaniach, ponieważ sprawdza się świetnie jako źródło ogrzewania miejscowego, szczególnie w okresach niepełnego zapotrzebowania na ogrzewanie. Możemy zastosować je wówczas w tych pomieszczeniach, na których ogrzewaniu najbardziej nam zależy. Dzięki temu jesteśmy w stanie w znaczącym stopniu oszczędzić energię – warunkiem jest jednak posiadanie pomieszczeń o minimalnej wysokości 3,5 metra (powyżej 4 metrów osiąga się największe oszczędności). Taka sytuacja może się najczęściej zdarzyć w budownictwie starego typu.  

„Wysokie” korzyści

Ogrzewanie konkretnych stref budynku przy użyciu promienników gazowych może ograniczyć koszty zużycia paliwa nawet dwukrotnie w stosunku do tradycyjnych systemów grzewczych. Warto wiedzieć o tym, że zastosowanie nawet kilkunastu takich promienników w dużej hali jest tańszą inwestycją niż montaż instalacji grzewczej z kotłem. Urządzenia dostępne na rynku mogą posiadać możliwość regulacji mocy. Do sterowania promiennikami gazowymi jesteśmy w stanie używać specjalnie programowanych regulatorów temperatury, które dodatkowo wpływają na obniżenie kosztów eksploatacji budynków. Za użyciem tych urządzeń przemawia w dużej mierze to, że ciepło wytwarzane przez promieniowanie podczerwone lub też nadfioletowe (które funkcjonuje w promiennikach gazowych) ogrzewa przede wszystkim niskie warstwy pomieszczeń. Jest to rozwiązanie bardzo praktyczne, ponieważ energia nie jest niepotrzebnie wytracana na ogrzewanie górnych warstw.

Promienniki gazowe - zastosowanie i zalety

Rodzaje promienników gazowych

Promienniki gazowe możemy podzielić na urządzenia ceramiczne (jasne) oraz rurowe (ciemne lub o niskiej intensywności). Promienniki ceramiczne posiadają otwartą komorę spalania – powietrze jest wówczas pobierane z pomieszczenia ogrzewanego, a spaliny są do niego odprowadzane.  Dlatego aby móc zastosować taki promiennik, wymiana powietrza w budynku musi osiągać wysoki poziom. Większość modeli ceramicznych posiada specjalny zawór termoelektromagnetyczny, który pełni rolę zabezpieczenia przeciwwypływowego. Promienniki rurowe wyposażone są zaś w rurę, która promieniuje ciepło. W tego rodzaju urządzeniach wytwarzana jest optymalna mieszanka gazu i powietrza, a także możliwe jest podtrzymanie płomienia ogrzewającego rurę od wewnątrz. Obieg płomienia i ciepłego powietrza wymuszony przez podciśnienie gwarantuje osiągnięcie wysokiej sprawności cieplnej.