Ondulina na dach – co to jest i jak pokryć dach onduliną?

Ondulina na dach, nazywana również płytą bitumiczną jest ekologicznym i tanim pokryciem dachowym, które może zrewolucjonizować budownictwo. Nic więc dziwnego, że sięga po niego coraz więcej inwestorów. Dowiedz się, czym jest ondulina dachowa, jak pokryć nią dach i jakie są zalety jej stosowania.

Ondulina na dach, nazywana również płytą bitumiczną jest ekologicznym i tanim pokryciem dachowym, które może zrewolucjonizować budownictwo. Nic więc dziwnego, że sięga po niego coraz więcej inwestorów. Dowiedz się, czym jest ondulina dachowa, jak pokryć nią dach i jakie są zalety jej stosowania.

Przejdź do następnych akapitów:

  • Ondulina na dach – czym jest to pokrycie dachu?

  • Ondulina na dach – jak pokryć nią dach? Instrukcja krok po kroku

  • Ondulina na dach – zalety jej stosowania

pokrycie dachowepokrycie dachowepokrycie dachowepokrycie dachowe

Ondulina na dach – czym jest to pokrycie dachu?

Spośród dobrej jakości, ekologicznych i tanich pokryć dachowych, na prowadzenie z pewnością wysuwa się rozwiązanie, jakim jest coraz popularniejsza ondulina dachowa. Może ona być świetnym rozwiązaniem dla każdego rodzaju budowy, dzięki wielu zaletom. To rozwiązanie coraz częściej przykuwa uwagę wielu inwestorów, którzy cenią sobie niedrogie i trwałe rozwiązania. A takim jest z pewnością ondulina na dach. 

Czym właściwie jest ondulina? Pokrycie dachowe zwane onduliną jest produkowane z włókien organicznych utwardzanych przy pomocy bitumu. Jest on produktem ubocznym pozyskiwanym w procesie rafinacji oleju. To czyni ondulinę materiałem budowlanym w pełni ekologicznym, powstającym w drodze recyklingu. Ondulina dachowa jest również niezwykle trwała i odporna na większość niekorzystnych czynników, takich jak wysokie i niskie temperatury czy wysoka wilgotność. Nie poddaje się również procesom korozji, jest odporna na chemikalia czy grzyby. 

Oprócz niewątpliwej wytrzymałości jest jeszcze jedna zaleta, jaką posiada ondulina dachowa – cena. To zdecydowanie zachęca do podjęcia decyzji o takim właśnie pokryciu dachu. To również powód, dla którego ondulina znajduje szerokie zastosowanie w różnego rodzaju budownictwie. Płyty bitumiczne pokrywają więc dachy hal sportowych, domów jednorodzinnych, szpitali, szkół czy budynków gospodarczych. 

pokrycie dachowepokrycie dachowepokrycie dachowepokrycie dachowe

Ondulina na dach – jak pokryć nią dach? Instrukcja krok po kroku

Ondulina jest materiałem, dzięki któremu w prosty i szybki sposób możesz wymienić pokrycie dachowe na budynku. Z łatwością możesz cieszyć się również świeżością koloru i estetycznym wyglądem – ondulina dostępna jest bowiem w różnych kolorach od soczystej czerwieni, przez brąz i naturalną zieleń, aż po klasyczną czerń. Jej montaż również nie należy do najtrudniejszych, o czym przekonasz się z naszej instrukcji. Krok po kroku dowiesz się, jak to zrobić samodzielnie. 

Krok pierwszy – przygotowanie podłoża

Przed przystąpieniem do pokrycia, konieczne jest przygotowanie podłoża. W zależności od tego, jak nachylona jest połać dachowa, jako podkład możesz zastosować pełne deskowanie z płyty, sklejki wodoodpornej lub drewnianych łat. Ważne jednak, by łaty były ułożone równo. W tym celu należy się więc posłużyć rozpórkami równej długości. 

Krok drugi – cięcie 

Następnie dobierz żądany wymiar płyty, a po jego zaznaczeniu, arkusz przycinaj piłą ręczną lub mechaniczną do drewna. Jeśli wybierasz piłę ręczną, to jej ostrze posmaruj olejem. W ten sposób unikniesz nierównych powierzchni cięcia.

Krok trzeci – układanie płyty 

Następnie ułóż ondulinę w taki sposób, by arkusze się nie zbiegały. Zacznij układanie od dołu dachu, w kierunku przeciwnym do dominującego kierunku wiatru. Wybierz również odpowiednią długość zakładki, która zależna jest od stopnia nachylenia dachu (maksymalnie do 15 cm dla dachów o nachyleniu powyżej 15 stopni). Producent zaleca również przestawne układanie płyt, rozpoczynając co drugi rząd arkuszem, który został przecięty wzdłuż, na połowę (o szerokości ok. 5 fal). 

Krok czwarty – mocowanie płyty

Kolejnym krokiem jest przybicie onduliny za pomocą specjalnych gwoździ. Płyty przybijaj na każdej fali: na dole, na środku oraz na górze, w równej linii. Producent zaleca użycie minimum 20 gwoździ na jedną płytę. Należy wbijać je wyłącznie w górną falę. 

Krok piąty – mocowanie rynny i kalenicy

Ostatnie czynności to mocowanie rynny i kalenicy. Rynny z systemu odwadniającego przybijaj do deski okapowej. Arkusze zastosowanej onduliny powinny tu lekko wystawać, a maksymalny wysięg płyty poza okap, nie powinien przekraczać 7 cm. Elementy kalenicy natomiast należy przymocować do każdej fali. 

Po wykonaniu tych wszystkich czynności ondulina została zamocowana. 

Dowiedz się więcej: Remont dachu – niezbędna wiedza

Ondulina na dach – zalety jej stosowania

Ondulina – pokrycie dachowe, ma swoje zalety oraz wady, przy czym liczba zalet znacząco góruje nad wadami tego pomysłu. Przede wszystkim jest to materiał lekki – nie powoduje dużego obciążenia materiału dachowego, a pracować z nią może już jedna osoba. Jest to materiał wodoodporny, więc ciecz nie wnika w pokrycie dachowe i nie obciążaja go dodatkowo. Ondulinę łatwo i szybko się montuje, a dzięki wytrzymałości – może służyć przez wiele lat (sam producent daje 15-letnią gwarancję). Przy prawidłowym montażu, dach nie będzie jednak wymagał wymiany nawet przez 50 lat. 

Inną istotną zaletą tego rozwiązania jest jego koszt. To jeden z najtańszych materiałów dachowych, który jednocześnie wykazuje doskonałe parametry. Czy stosowanie onduliny jest więc dobrym pomysłem? Zdecydowanie tak – jako materiał pokryciowy, sprawdzi się co najmniej przyzwoicie, więc z powodzeniem możesz zainwestować w to rozwiązanie.

pokrycie dachowepokrycie dachowepokrycie dachowepokrycie dachowe

Podsumowanie

Ondulina dachowa stanowi przełomowe rozwiązanie w dziedzinie pokryć dachowych. Jej ekologiczny charakter, wynikający z wykorzystania recyklingowych materiałów, sprawia, że jest ona coraz chętniej wybierana przez świadomych ekologicznie inwestorów. Przy tym, nie można pominąć jej praktycznych aspektów – łatwość montażu, wytrzymałość na różnorodne warunki atmosferyczne oraz przystępna cena to cechy, które czynią ją atrakcyjną na rynku materiałów budowlanych.

Podczas gdy nowoczesne technologie rozwijają się w szybkim tempie, ondulina pozostaje odpowiedzią na współczesne potrzeby budownictwa. Dzięki swojej uniwersalności, może być z powodzeniem stosowana zarówno w nowych konstrukcjach, jak i przy renowacji starszych obiektów.

Jeśli więc poszukujesz rozwiązania, które łączy w sobie trwałość, estetykę oraz dbałość o środowisko, ondulina może okazać się strzałem w dziesiątkę. To więcej niż tylko pokrycie dachowe – to wyraz nowoczesnego podejścia do budownictwa, które w pełni odpowiada na wyzwania naszych czasów.