Produkty

Lekkie pokrycia dachowe - czym się od siebie różnią?

Lekkie pokrycia dachowe - czym się od siebie różnią?

Jednym z najczęściej spotykanych pokryć dachowych jest blacha lub gont bitumiczny. Oprócz nich mamy jeszcze inne mniej znane, równie lekkie pokrycia dachowe – czym się od siebie różnią? Oto małe podsumowanie.

gont heksagonalnyZ reguły nie zastanawiamy się zbyt długo. Dach pokrywamy blachodachówką lub nieco cięższą i droższą dachówką. A tymczasem mamy wiele materiałów alternatywnych, dużo bardziej ekonomicznych.

Z estetycznego punktu widzenia

Dach ma ogromny wpływ na to, jak odbieramy nasz dom. Jeśli ma wyglądać dobrze, powinien komponować się z elewacją i nie odbiegać od całego założenia budowlanego. Jeśli budujemy dom w  stylu nowoczesnym, dobierzmy do niego materiały, które będą dalekie od klasycznych.

Czym pokryć dach – czyli ciekawe alternatywne rozwiązania

Gonty bitumiczne – ciekawy i bardzo wdzięczny materiał, który może pokryć każdy dach. Najlepiej prezentują się na budynkach klasycznych zbudowanych z drewna. Są lekkie, bo ich waga nie przekracza 7 kg/m².

Gonty wytwarza się z drewna świerkowego, jodłowego, dębowego oraz modrzewia i cedru czerwonego – tylko te gatunki drewna są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Montaż gontów jest bardzo łatwy, przybijamy je do poszycia  z desek za pomocą gwoździ z płaskimi łebkami.

Płyty bitumiczne faliste – produkowane z włókno-cementu albo z włókien celulozowych. Jak mówi nazwa, mają one kształt fali – nieco na wzór eternitu, który nie ma jednak z płytami bitumicznymi nic więcej wspólnego. Są całkowicie bezpieczne dla człowieka, nie wydzielają szkodliwych substancji rakotwórczych.pokrycie dachowe aluminiowe

Dachówki i blachy aluminiowe – odporne na warunki atmosferyczne, nawet te najbardziej ekstremalne, oraz na korozję, nie wymagają żadnej konserwacji ani malowania. Pokrycie wykonane z tego metalu jest jednocześnie bardzo lekkie – 1 m² waży około 3 kg.

Płyty z tworzyw sztucznych – są to pokrycia z materiałów takich, jak poliwęglany, żywice syntetyczne, PVC, poliestry i akryle. Są odporne na działanie trudnych warunków atmosferycznych oraz dobrze przepuszczają światło słoneczne, dlatego idealnie nadają się do pokryć ogrodów zimowych, basenów, tarasów oraz altan. Pokrycia z tworzyw sztucznych mogą mieć różne profile – od zupełnie płaskich i gładkich po formowane na kształt fali. 

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Jak wykonać remont poddasza?

Jak wykonać remont poddasza?
Remont poddasza to prawdziwe wyzwanie. Podczas tego typu przedsięwzięcia należy mieć na uwadze wiele istotnych aspektów, takich jak doprowadzenie inst...
Czytaj więcej

Remont dachu – niezbędna wiedza

Remont dachu – niezbędna wiedza
Na gruntowny remont dachu decydujemy się, kiedy stare pokrycie jest zniszczone i użytkowanie budynku staje się tym samym niebezpieczne. Na względzie m...
Czytaj więcej

Uszczelnianie membran i folii dachowych

Uszczelnianie membran i folii dachowych
Pokrycie dachowe to bez wątpienia jeden z najważniejszych i zarazem najbardziej newralgicznych elementów całego budynku. Często zapominamy jednak o ty...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Lekkie pokrycia dachowe - czym się od siebie różnią?