LOTERIA URODZINOWA! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Lekkie pokrycia dachowe - czym się od siebie różnią?

Jednym z najczęściej spotykanych pokryć dachowych jest blacha lub gont bitumiczny. Oprócz nich mamy jeszcze inne mniej znane, równie lekkie pokrycia dachowe – czym się od siebie różnią? Oto małe podsumowanie.

Lekkie pokrycia dachowe - czym się od siebie różnią?

Z reguły nie zastanawiamy się zbyt długo. Dach pokrywamy blachodachówką lub nieco cięższą i droższą dachówką. A tymczasem mamy wiele materiałów alternatywnych, dużo bardziej ekonomicznych.

Przeczytaj także: Z jakimi innymi materiałami powinniśmy łączyć blachę cynkowo-tytanową?

Z estetycznego punktu widzenia

Dach ma ogromny wpływ na to, jak odbieramy nasz dom. Jeśli ma wyglądać dobrze, powinien komponować się z elewacją i nie odbiegać od całego założenia budowlanego. Jeśli budujemy dom w  stylu nowoczesnym, dobierzmy do niego materiały, które będą dalekie od klasycznych.

Czym pokryć dach – czyli ciekawe alternatywne rozwiązania

Gonty bitumiczne – ciekawy i bardzo wdzięczny materiał, który może pokryć każdy dach. Najlepiej prezentują się na budynkach klasycznych zbudowanych z drewna. Są lekkie, bo ich waga nie przekracza 7 kg/m².

Gonty wytwarza się z drewna świerkowego, jodłowego, dębowego oraz modrzewia i cedru czerwonego – tylko te gatunki drewna są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Montaż gontów jest bardzo łatwy, przybijamy je do poszycia  z desek za pomocą gwoździ z płaskimi łebkami.

Płyty bitumiczne faliste – produkowane z włókno-cementu albo z włókien celulozowych. Jak mówi nazwa, mają one kształt fali – nieco na wzór eternitu, który nie ma jednak z płytami bitumicznymi nic więcej wspólnego. Są całkowicie bezpieczne dla człowieka, nie wydzielają szkodliwych substancji rakotwórczych.

Sprawdź też: Wstępne krycie dachu – co trzeba o nim wiedzieć

Lekkie pokrycia dachowe - czym się od siebie różnią?

Dachówki i blachy aluminiowe – odporne na warunki atmosferyczne, nawet te ekstremalne, oraz na korozję, nie wymagają żadnej konserwacji ani malowania. Pokrycie wykonane z tego metalu jest jednocześnie bardzo lekkie – 1 m² waży około 3 kg.

Płyty z tworzyw sztucznych – są to pokrycia z materiałów takich jak poliwęglany, żywice syntetyczne, PVC, poliestry i akryle. Są odporne na działanie trudnych warunków atmosferycznych oraz dobrze przepuszczają światło słoneczne, dlatego idealnie nadają się do pokryć ogrodów zimowych, basenów, tarasów oraz altan. Pokrycia z tworzyw sztucznych mogą mieć różne profile – od zupełnie płaskich i gładkich po formowane na kształt fali.