Produkty

Remont dachu – niezbędna wiedza

Remont dachu – niezbędna wiedza

Na gruntowny remont dachu decydujemy się, kiedy stare pokrycie jest zniszczone i użytkowanie budynku staje się tym samym niebezpieczne. Na względzie mamy też jego estetykę, która sprawia, że nasz dom nie prezentuje się zbyt atrakcyjnie. Czasami wystarczająca jest naprawa, a czasami remont, który wiąże się również z wymianą całego pokrycia. Tego rodzaju prace to także dobry czas m.in. na docieplenie poddasza. Oto, co warto wiedzieć o remoncie dachu.

Dekarska taśma uszczelniająca Soudal Soudaband 7,5 cm x 10 m aluminium
Dekarska taśma uszczelniająca Soudal

Czas na naprawę

Z remontem dachu nie należy czekać zbyt długo, ponieważ szybko postępująca destrukcja pokrycia i więźby dachowej jest wyjątkowo niebezpieczna dla mieszkańców takiego budynku. Ewidentnymi sygnałami do podjęcia odpowiednich działań są bez wątpienia przecieki czy odpadające dachówki. Kiedy dach jest coraz bardziej zniszczony, warto dokonać jego dokładnego przeglądu – pamiętajmy o tym, że w fatalnym stanie może być nie tylko samo wykończenie, ale także niezwykle istotna pod względem konstrukcyjnym więźba dachowa – często ulega ona działaniu wilgoci, grzybów czy owadów, które niszczą drewno.

Przegląd dachu

Aby wiedzieć, jakie konkretnie kroki warto podjąć w kwestii remontu dachu, warto poprosić o pomoc rzeczoznawcę, który możliwie najwłaściwiej oceni aktualny stan pokrycia i elementów konstrukcyjnych, co pozwoli nam dobrze zaplanować kolejne prace. Takim rzeczoznawcą może być odpowiednio wyszkolony dekarz lub konstruktor. Jeśli czujemy się na siłach, we własnym zakresie możemy dokonać wstępnych oględzin. Zlokalizujemy przede wszystkim miejsca występujących przecieków czy fragmenty pokrycia, którą są najbardziej uszkodzone – może to być pogięta blachodachówka, połamane dachówki czy wyraźne przebarwienia. Dokonując przeglądu po zewnętrznej stronie, można zauważyć też wszelkie uszkodzenia w systemie rynnowym. Weryfikacji stanu dachu możemy też dokonać od wewnątrz, jeśli mamy taką możliwość. Powinniśmy zauważyć wtedy popękane, skręcone lub ugięte elementy drewnianej więźby dachowej, a także zapadnięte fragmenty pokrycia. To jednak wyspecjalizowany dekarz czy konstruktor będzie w stanie stwierdzić, czy więźba mimo swoich wad zachowuje dostateczną nośność i czy jest zdolna udźwignąć nowe pokrycie.

Papa asfaltowa zgrzewalna Matizol Welplast Super WV60 PYE S42 7,5 m2
Papa asfaltowa zgrzewalna Matizol Welplast

Remont dachu a prawo budowlane

Planując remont dachu, należy uwzględnić obowiązujące w Polsce prawo budowlane. Inaczej bowiem trzeba postępować w przypadku niewielkich prac remontowych, takich jak wymiana drobnych fragmentów pokrycia czy systemu rynnowego, a inaczej podczas gruntownych prac renowacyjnych, kiedy konieczna jest wymiana całego pokrycia dachowego lub elementów konstrukcyjnych. W pierwszym przypadku nie jest nam potrzebne żadne zezwolenie i możemy przystąpić do dokonania niezbędnych zmian. W drugim konieczne jest spełnienie pewnych formalności. Należy tutaj jednak rozróżnić wymianę całego pokrycia dachowego, do którego potrzebne jest jedynie zgłoszenie, oraz ingerencję w elementy konstrukcyjne, która wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Wszystkie niezbędne dokumenty składa się w wydziale architektoniczno-budowlanym w starostwie lub urzędzie miasta.

Przygotowanie do remontu

Gąsiory kątowe Onduline czerwone
Gąsiory kątowe Onduline czerwone

Dokonanie właściwego przeglądu dachu pozwoli nam się lepiej przygotować do niezbędnych prac. Niezależnie jednak od tego, czy dostateczna będzie wymiana poszczególnych fragmentów pokrycia czy też demontaż i zainstalowanie nowego, warto przed rozpoczęciem czynności wyposażyć się w dużą plandekę, która będzie w stanie pokryć drewnianą więźbę dachową i pozostałe elementy poszycia, zabezpieczając je tym samym przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Jeśli przegląd dachu został wykonany przez dobrego specjalistę, pomoże to nam również w zakupie niezbędnej ilości materiałów, których będziemy musieli użyć podczas remontu. Czasami konieczna może być także wymiana materiałów izolacyjnych. Nie możemy zapominać o nowym systemie rynnowym, a jeśli i jego wymiana jest niezbędna – potrzebne będą nam nowe rynny, obróbki blacharskie okapu i haki rynnowe. Jeśli planujemy podczas remontu wykonać docieplenie poddasza, powinniśmy wyposażyć się również w niezbędną ilość materiału termoizolacyjnego. Przygotowując się do remontu dachu, nie możemy zapominać o właściwym zabezpieczeniu budynku, bezpieczeństwie osób poruszających się w jego okolicy. Aby skutecznie pozbyć się starych i niepotrzebnych elementów, może nam się przydać duży kontener.

Porada eksperta:

Zarówno przegląd, jak i wszystkie prace remontowe warto powierzyć wyspecjalizowanym w tej dziedzinie fachowcom. Pamiętajmy o tym, że wymiana więźby czy pokrycia to zadanie wyjątkowo trudne i co bardzo ważne – decydujące o bezpieczeństwie całego budynku. Dlatego jeśli nie mamy odpowiednich kwalifikacji, nie należy się tego podejmować we własnym zakresie.

Krawędziak impregnowany Complex 50 x 100 x 4000 mm
Krawędziak impregnowany Complex 50 x 100 x 4000 mm

Częściowa wymiana pokrycia dachowego

Taki zabieg jest najczęściej możliwy jedynie w przypadku budynków, które zostały pokryte dachówką. Pojedyncze elementy możemy stosunkowo łatwo zdemontować i ułożyć w ich miejscu nowe. W ten sposób jesteśmy w stanie łatwo wyeliminować problem przeciekającego dachu. Należy pamiętać jednak o tym, że taka wymiana nie zapewnia nam estetycznego efektu, ponieważ nowe elementy mogą się znacząco różnić od starych i zużytych dachówek. Jeśli przecieka blachodachówka, możemy załatać ją przy użyciu specjalnych taśm uszczelniających. Nie są one nam jednak w stanie zagwarantować 100-procentowego wyeliminowania problemu, stąd też najczęściej w takich przypadkach konieczne jest zdemontowanie starego pokrycia i osadzenie nowego.

Krawędziak impregnowany 50 x 100 x 3000 mm
Krawędziak impregnowany 50 x 100 x 3000 mm

Pełna wymiana pokrycia dachowego

Prace rozpoczynają się od zdemontowania starego pokrycia. Wbrew pozorom zadanie to przebiega całkiem sprawnie, choć należy do wyjątkowo pracochłonnych ze względu na to, że konieczny jest demontaż każdej dachówki lub arkusza blachy oddzielnie. Aby tego dokonać, należy uprzednio usunąć wszystkie łączniki w postaci klamer, wkrętów lub gwoździ. Zdecydowanie trudniejsze jest założenie nowego pokrycia, które wymaga nie tylko odpowiednich umiejętności, ale także sprzyjających warunków pogodowych, co determinuje nas do tego, by dobrze zaplanować prace, szczególnie że montaż nowego pokrycia może trwać nawet kilka dni. Kluczowa jest tutaj rzecz jasna nośność elementów konstrukcyjnych, czyli kontrłat i łat. Dekarze ocenią, czy są one w stanie udźwignąć ciężar nowego pokrycia i albo osadzą je na odpowiednio wyremontowanej więźbie, albo też i ją wymienią. Za drugą z opcji przemawia często fakt, iż na nowo ułożonej konstrukcji łatwiej jest ułożyć nowe pokrycie.

Porada eksperta:

Podczas wymiany pokrycia dachowego liczy się w dużej mierze to, jaki materiał wybraliśmy, jego waga i parametry użytkowe. W przypadku starych budynków, gdzie nowe pokrycie osadza się na starej więźbie, dobrym rozwiązaniem jest blachodachówka, która jest lżejsza niż dachówka. Nowa więźba daje nam więc tutaj więcej możliwości.

Krawędziak impregnowany 60 x 120 x 3000 mm
Krawędziak impregnowany

Renowacja więźby dachowej

W wielu przypadkach wymiana pokrycia dachowego to nie wszystko i konieczna jest naprawa lub demontaż starej i montaż nowej więźby dachowej. Niestety, najczęściej trudno jest podjąć się jej renowacji bez ściągnięcia pokrycia dachowego. Możemy się do niej dostać głównie w przypadku poddaszy nieużytkowych. Jeśli decydujemy się jedynie na naprawę elementów konstrukcyjnych, powinniśmy zadbać przede wszystkim o wzmocnienie więźby dachowej oraz jej odgrzybienie i odrobaczenie. W celu wzmocnienia konstrukcji należy zastosować dodatkowe podpory krokwi i jętek lub też dołożyć nowe krokwie. Alternatywą może być w tym przypadku spięcie krokwi z dwóch stron deskami.

Niektórzy specjaliści stosują też usztywnienie w postaci stalowych taśm. Fragmenty, które zostały zaatakowane przez grzyby i szkodniki niszczące drewno konstrukcyjne, należy z kolei wymienić. Całość powinna zostać dokładnie zaimpregnowana środkiem grzybo- i owadobójczym.

Porada eksperta:

Czasami zniszczenia więźby dachowej są na tyle duże, że konieczne jest jej usunięcie i ułożenie nowych elementów konstrukcyjnych, na których zostanie oparte nowe pokrycie dachowe. Dzieje się tak najczęściej, kiedy uszkodzenia mechaniczne stanowią ok. 50% całości lub zagrzybienie więźby jest większe niż 20%. To świetna okazja do tego, by podnieść wysokość poddasza czy też zmienić geometrię dachu, unowocześniając budynek.

Docieplenie poddasza

Demontaż starego pokrycia dachowego to również świetna okazja do tego, by zadbać o komfort termiczny pomieszczeń znajdujących się na poddaszu. Jak ocieplić poddasze? Możemy dołożyć dodatkową warstwę izolacji cieplnej lub też zwyczajnie usunąć starą i zastąpić ją materiałem o znacznie lepszych właściwościach. Po wewnętrznej stronie warto ułożyć przede wszystkim nową wełnę mineralną o wysokich parametrach cieplnych i akustycznych. Taki zabieg zastosujemy szczególnie w przypadku poddaszy, które były wcześniej nieużytkowane. W poddaszach przeznaczonych wcześniej na użytkowe możemy dołożyć zaś po stronie zewnętrznej cienką warstwę twardego i nienasiąkliwego materiału – poliuretanu lub polistyrenu ekstrudowanego, co również znacząco zwiększy izolacyjność cieplną całej połaci.


Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Jak wykonać remont poddasza?

Jak wykonać remont poddasza?
Remont poddasza to prawdziwe wyzwanie. Podczas tego typu przedsięwzięcia należy mieć na uwadze wiele istotnych aspektów, takich jak doprowadzenie inst...
Czytaj więcej

Uszczelnianie membran i folii dachowych

Uszczelnianie membran i folii dachowych
Pokrycie dachowe to bez wątpienia jeden z najważniejszych i zarazem najbardziej newralgicznych elementów całego budynku. Często zapominamy jednak o ty...
Czytaj więcej

Włókno-cement – alternatywa dla tradycyjnych dachów

Włókno-cement – alternatywa dla tradycyjnych dachów
Jeszcze w latach 80. ubiegłego wieku do jego produkcji stosowano azbest, przez co przez wiele lat miał niepochlebną opinię. Dziś do wyrobu włókno-ceme...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
16.10.2016
To już zabawa nie na ten rok, ale w przyszłym zastanowię się, czy wynajmować ekipę, czy zawołać kumpli i spróbować na własną rękę.

Ocena i komentarz dla:

Remont dachu – niezbędna wiedza