Papy termozgrzewalne modyfikowane

Papa jest jednym ze sposobów na skuteczne wykonanie izolacji przeciwwilgociowych i przeciwwodnych – najczęściej stanowi izolację fundamentów, posadzek, pokryć dachowych i ścian w piwnicach. Właściwości tradycyjnej papy coraz mniej sprzyjają dzisiejszym wymaganiom, dlatego też coraz więcej mówi się o papach termozgrzewalnych modyfikowanych, które posiadają zdecydowanie lepsze parametry techniczne.

Papy termozgrzewalne modyfikowane

Zastosowanie

Papy termozgrzewalne stosowane są z dużym powodzeniem do hydroizolacji fundamentów, ścian, i pokryć dachowych – zarówno starych, jak i nowych, wszędzie tam, gdzie dachy ulegają znacznym odkształceniom, ruchom konstrukcyjnym i drganiom. Co bardzo ważne, mogą też stanowić wodoszczelne membrany w budynkach. Ich zastosowanie jest na tyle szerokie, że wychodzi daleko poza granice budowy domów. Stanowią one bowiem wodoochronną izolację nawierzchni drogowych, a jednym z najciekawszych zastosowań jest użycie ich w celu pokrycia dna sztucznych jezior. Mogą być stosowane na różnego rodzaju podłożach: drewnianych, betonowych, a także stalowych oraz na termoizolacjach. Niewskazane są natomiast miejsca, gdzie łączą się elementy poziome z pionowymi, w których ten rodzaj pap może pękać. Głównym warunkiem do zastosowania papy termozgrzewalnej modyfikowanej jest bardzo równa powierzchnia, dokładnie zagruntowana roztworem asfaltowym o ciekłej konsystencji oraz zastosowanie wentylacji, która skutecznie odprowadzi parę wodną. Rozróżnić możemy papy podkładowe i wierzchniego krycia, stosowane kolejno w układach jedno- lub dwuwarstwowych.   

Najważniejsze składniki i ich właściwości

Kluczowym elementem w każdej papie jest tak zwana masa bitumiczna. W papach termozgrzewalnych modyfikowanych jest nią asfalt modyfikowany (bardzo wysokiej jakości na bazie osnów) lub też wkładki nośne. Masa asfaltowa jest najczęściej modyfikowana przy użyciu SBS (styren-butadien-styren), który jest zbiorem różnych mas izolacyjnych, wykorzystanych w odpowiednich proporcjach. Inną masą w tego rodzaju papach jest ataktyczny polipropylen (APP). Dzięki tym składnikom papy termozgrzewalne modyfikowane są zdecydowanie bardziej odporne na działanie czynników atmosferycznych oraz na uszkodzenia mechaniczne. W przeciwieństwie do pap tradycyjnych, świetnie radzą sobie z wahaniami temperatur, nie tracąc swoich wysokich właściwości w przedziale od -20 do + 120 stopni Celsjusza. To wszystko sprawia, że stają się one coraz bardziej atrakcyjnym produktem.

Papy termozgrzewalne modyfikowane

Siła dodatków

Do pap termozgrzewalnych modyfikowanych dodaje się również różnego rodzaju wypełniacze, dzięki czemu zyskują one większą masę oraz adhezję, czyli przyleganie. Dolna część tego rodzaju pap stanowi antyadhezyjna folia polietylenowa. Zewnętrza powierzchnia pokrywana jest zaś łupkiem bitumicznym lub posypką mineralną, co sprawia, że są one bardziej odporne na starzenie się, promieniowanie ultrafioletowe i działanie kwaśnych deszczów. Papy termozgrzewalne są najczęściej zbrojone wzmocnieniami z włókien szklanych lub z włókniny poliestrowej – obydwa materiały są wyjątkowo odporne na działanie wilgoci oraz powstawanie pleśni i grzybów. Włóknina poliestrowa jest dodatkowo niezwykle plastyczna i bardzo dokładnie przylegają do powierzchni o nieregularnych kształtach.  

Montaż i trwałość

O ile możemy mówić o stosunkowo łatwym montażu tradycyjnej papy, o tyle instalacja papy termozgrzewalnej modyfikowanej jest jeszcze łatwiejsza, głównie ze względu na to, że nie wymaga od nas układania przy użyciu gorącego lepiku. Dokładnie wykonany montaż sprawia, że taka papa może służyć nawet przez okres 30 lat.