Produkty

Przygotowanie sufitu do malowania – jak malować sufit?

Przygotowanie sufitu do malowania – jak malować sufit?

Ze względu na swoje umiejscowienie powierzchnia sufitu jest trudniejsza do pomalowania niż pionowe ściany. Prace wykończeniowe na tym obszarze możesz jednak przeprowadzić samodzielnie – wystarczy odrobina sprytu i kilka profesjonalnych rad z naszego poradnika. Sprawdź, jak dobrze pomalować sufit w swoim mieszkaniu!

Przejdź do następnych akapitów:

Przygotowanie sufitu do malowania – od czego zacząć?

Przeprowadzasz prace wykończeniowe w domu? A może odnawiasz mieszkanie? Jeżeli planujesz pokrycie ścian tapetą lub farbą, zacznij od pomalowania sufitu. W ten sposób ustrzeżesz się przed okapywaniem i zaciekaniem preparatu na już udekorowanej powierzchni ścian.

Wybierz jasny odcień z bogatej oferty farb wewnętrznych od GoodHome. Dzięki temu optycznie powiększysz wnętrze, nadasz mu efekt przestronności i zapewnisz sufitowi trwałą, łatwą w pielęgnacji powłokę na wiele lat. Pamiętaj, by dobrać rodzaj farby do pomieszczenia. W naszej ofercie znajdziesz preparaty przeznaczone do ścian i sufitów pomieszczeń suchych, kuchni i łazienek.

Malowanie sufitu – niezbędnik

Z czym kojarzy Ci się malowanie sufitu? Smugi, zacieki, skapująca farba…? Zapomnij o wszelkich niedogodnościach. Z naszego poradnika dowiesz się, jak malować sufit w łatwy i skuteczny sposób. Na początek wystarczy, że skompletujesz niezbędne narzędzia i akcesoria:

farba do sufitu

Jak malować sufit? Instruktaż krok po kroku

Następnym krokiem jest właściwe przygotowanie sufitu do malowania. Pamiętaj, że prawidłowe przystosowanie powierzchni do przeprowadzenia prac wykończeniowych ma decydujący wpływ na finalny efekt Twoich starań. Szczegółowe oczyszczenie i mycie sufitu przed malowaniem może okazać się konieczne, jeśli zależy Ci na perfekcyjnie gładkiej powłoce. Jeżeli na podłożu budowlanym pozostaną zanieczyszczenia, mogą spowodować odchodzenie farby nawet po kilku dniach od malowania! Jeżeli zastanawiasz się, jak dobrze pomalować sufit, zacznij od prawidłowego przygotowania powierzchni.

Przygotowanie do malowania

Krok I – przygotowanie do pracy

Zadbaj o to, aby stworzyć w pomieszczeniu odpowiednie warunki do pracy. Rozłóż folię zabezpieczającą, dzięki której nie zabrudzisz posadzki, ścian ani wyposażenia. Rozstaw drabinę lub podest w miejscu, od którego chcesz zacząć. Jeżeli to możliwe, zapewnij lepszą cyrkulację powietrza. Co prawda, nowoczesne farby wewnętrzne od GoodHome nie szkodzą zdrowiu oraz mają znacznie przyjemniejszy zapach niż tradycyjne preparaty, jednak dostęp do świeżego i rześkiego powietrza pomoże Ci na dłużej zachować siły. Pamiętaj, by przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

Krok II – oczyszczanie i mycie sufitu przed malowaniem

Przygotowanie sufitu do malowania rozpocznij od usunięcia pajęczyn i osadu z kurzu. Wykorzystaj do tego miotełkę i wilgotną ściereczkę. Kiedy usuniesz powierzchowne zabrudzenia, możesz przystąpić do usunięcia starej powłoki farby. Zastanawiasz się, dlaczego trzeba oczyścić ją przed zerwaniem? To ważne, ponieważ zalegające pajęczyny i inne zabrudzenia mogą częściowo pozostać na podłożu. Jeżeli przykleją się do pędzla podczas malowania, zmieszają się z farbą i zepsują efekt jednolitej powłoki.

Pozbądź się starej warstwy farby przy pomocy wody i szpachelki. Zwilżone płaty powinny odchodzić bez trudu. Drobne pozostałości usuń przy pomocy papieru ściernego. Umycie powierzchni jest konieczne, jeżeli znajdują się na niej tłuste plamy lub ślady po pleśni i grzybach. Wykorzystaj do tego specjalistyczne środki chemiczne.

mycie sufitu przed malowaniem

Krok III – malowanie sufitu

Smugi to koszmar, który Cię prześladuje? Zapomnij o problemach! Zanim zaczniesz malować, przyklej taśmę malarską w miejscu, gdzie ma zakończyć się powłoka farby. Możesz tradycyjnie umieścić granicę na krawędzi sufitu, jednak nowoczesne aranżacje podpowiadają obniżenie granicy o kilka centymetrów i umieszczenie jej w górnej partii ściany – w ten sposób optycznie powiększysz pomieszczenie. Przy pomocy taśmy zabezpiecz również inne krawędzie – na przykład żyrandol, urządzenie alarmowe lub rury grzewcze biegnące do kaloryfera.

malowanie sufitu

Pomaluj powierzchnię wałkiem na kiju teleskopowym. Nakładaj umiarkowaną ilość farby, by uniknąć zachlapania. W trudno dostępnych miejscach podstaw drabinę lub podest i precyzyjnie domaluj zasłonięte obszary przy pomocy pędzla. Optymalny efekt krycia bez smug uzyskasz po nałożeniu dwóch warstw farby (zachowaj odstęp czasowy wskazany przez producenta na opakowaniu).

Krok IV – wykończenie

Po upłynięciu czasu potrzebnego na wyschnięcie obydwu zaaplikowanych warstw możesz zerwać zabezpieczenia z taśmy malarskiej i przystąpić do dalszego przeprowadzania prac wykończeniowych. Niezależnie od tego, jaką okładzinę ścienną wybierzesz, warto estetycznie wykończyć jej krawędź. Wykorzystaj stylowe fasety do zamaskowania granicy między ścianą a sufitem. Szukasz tańszego, lecz równie efektownego rozwiązania? W naszej ofercie znajdziesz bordiury, które spełnią to samo zadanie mniejszym nakładem sił i kosztów. Samoprzylepne paski w wielu kolorach i wzorach bez trudu dopasujesz do każdej aranżacji.

wykonczenie

Martwisz się, że jasny sufit szybko straci swój świeży i atrakcyjny wygląd? Farby wewnętrzne od GoodHome wyróżniają się zmywalną powłoką, dzięki której łatwo usuniesz przypadkowo powstałe zabrudzenia. Odrobina sadzy, pryskający tłuszcz ani sylwestrowy szampan nie spowodują powstania trwałych plam na suicie – wystarczy, że użyjesz wilgotnej ściereczki. Zajrzyj do naszej oferty i wybierz swój kolor do wykończenia pokoju, łazienki lub kuchni! Odpowiedni rodzaj farby zagwarantuje Ci nieskazitelne wykończenie przez lata, dlatego pamiętaj, by zwrócić szczególną uwagę na przeznaczenie preparatu do konkretnego typu pomieszczeń.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Na jaki kolor pomalować przedpokój w bloku? Podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze farby

Na jaki kolor pomalować przedpokój w bloku? Podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze farby
Dopasowanie odpowiedniej farby to nie lada wyzwanie. Jeśli głowisz się, na jaki kolor pomalować przedpokój, możesz wybrać połączenie barw, kt&o...
Czytaj więcej

Sprytne sposoby na optyczną zmianę proporcji pokojów

Sprytne sposoby na optyczną zmianę proporcji pokojów
Z koniecznością optycznej zmiany proporcji pomieszczenia spotykają się przede wszystkim posiadacze pokojów małych bądź wąskich i wysokich. Jaki...
Czytaj więcej

Farby wewnętrzne – dekoracyjne, praktyczne i przyjazne dla zdrowia

Farby wewnętrzne – dekoracyjne, praktyczne i przyjazne dla zdrowia
Dużą część materiałów służących do nadania mieszkaniom ostatecznego wyglądu stanowią farby wewnętrzne. Dzięki ich użyciu sprawimy, że pomieszczenia wy...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Przygotowanie sufitu do malowania – jak malować sufit?