Malowanie sufitu – kierunek ma znaczenie!

Ze względu na swoje umiejscowienie powierzchnia sufitu jest trudniejsza do pomalowania niż pionowe ściany. Prace wykończeniowe na tym obszarze możesz jednak przeprowadzić samodzielnie – wystarczy odrobina sprytu i kilka profesjonalnych rad z naszego poradnika. Dowiedz się jak poprawnie przeprowadzić malowanie sufitu. Kierunek tutaj ma spore znaczenie. Sprawdź!

Przejdź do następnych akapitów:

Przygotowanie sufitu do malowania – od czego zacząć?

Przeprowadzasz prace wykończeniowe w domu? A może odnawiasz mieszkanie? Jeżeli planujesz pokrycie ścian tapetą lub farbą, zacznij od pomalowania sufitu. W ten sposób ustrzeżesz się przed okapywaniem i zaciekaniem preparatu na już udekorowanej powierzchni ścian.

Wybierz jasny odcień z bogatej oferty farb wewnętrznych od GoodHome. Dzięki temu optycznie powiększysz wnętrze, nadasz mu efekt przestronności i zapewnisz sufitowi trwałą, łatwą w pielęgnacji powłokę na wiele lat. Pamiętaj, by dobrać rodzaj farby do pomieszczenia. W naszej ofercie znajdziesz preparaty przeznaczone do ścian i sufitów pomieszczeń suchych, kuchni i łazienek. Istotna jest też technika malowania. Jak malować sufit, aby stworzyć idealnie gładką i estetyczną powłokę? Podpowiadamy.

Sprawdź także: Na jaki kolor pomalować przedpokój w bloku? Podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze farby

malowanie-sufitu-kierunekmalowanie-sufitu-kierunekmalowanie-sufitu-kierunekmalowanie-sufitu-kierunek

Malowanie sufitu – niezbędnik

Z czym kojarzy Ci się malowanie sufitu? Smugi, zacieki, skapująca farba? Zapomnij o wszelkich niedogodnościach. Z naszego poradnika dowiesz się, jak malować sufit w łatwy i skuteczny sposób. Na początek wystarczy, że skompletujesz niezbędne narzędzia i akcesoria. W pracy przyda Ci się:

Przeczytaj również: Pastelowa kolorystyka we wnętrzach

Jak malować sufit bez smug? Instruktaż krok po kroku

Po zgromadzeniu niezbędnych akcesoriów i narzędzi następnym krokiem jest właściwe przygotowanie sufitu do malowania. Pamiętaj, że prawidłowe przystosowanie powierzchni do przeprowadzenia prac wykończeniowych ma decydujący wpływ na finalny efekt Twoich starań. Szczegółowe oczyszczenie i mycie sufitu przed malowaniem może okazać się konieczne, jeśli zależy Ci na perfekcyjnie gładkiej powłoce. Jeżeli na podłożu budowlanym pozostaną zanieczyszczenia, mogą spowodować odchodzenie farby nawet po kilku dniach od malowania! Jeżeli zastanawiasz się, jak dobrze pomalować sufit, zacznij od prawidłowego przygotowania powierzchni.

Krok I – przygotowanie do pracy

Zadbaj o to, aby stworzyć w pomieszczeniu odpowiednie warunki do pracy. Rozłóż folię zabezpieczającą, dzięki której nie zabrudzisz posadzki, ścian ani wyposażenia. Rozstaw drabinę lub podest w miejscu, od którego chcesz zacząć. Jeżeli to możliwe, zapewnij lepszą cyrkulację powietrza. Co prawda, nowoczesne farby wewnętrzne od GoodHome nie szkodzą zdrowiu oraz mają znacznie przyjemniejszy zapach niż tradycyjne preparaty, jednak dostęp do świeżego i rześkiego powietrza pomoże Ci na dłużej zachować siły. Pamiętaj, by przestrzegać zasad bezpieczeństwa oraz higieny pracy.

Krok II – oczyszczanie i mycie sufitu przed malowaniem

Przygotowanie sufitu do malowania rozpocznij od usunięcia pajęczyn i osadu z kurzu. Wykorzystaj do tego miotełkę i wilgotną ściereczkę. Kiedy usuniesz powierzchowne zabrudzenia, możesz przystąpić do usunięcia starej powłoki farby. 

Zastanawiasz się, dlaczego trzeba oczyścić ją przed zerwaniem? To ważne, ponieważ zalegające pajęczyny i inne zabrudzenia mogą częściowo pozostać na podłożu. Jeżeli przykleją się do pędzla podczas malowania, zmieszają się z farbą i zepsują efekt jednolitej powłoki. Jeśli zatem zastanawiasz się, jak malować sufit bez smug, przede wszystkim pamiętaj o starannym jego wyczyszczeniu na początku pracy.

Pozbądź się starej warstwy farby przy pomocy wody i szpachelki. Zwilżone płaty powinny odchodzić bez trudu. Drobne pozostałości usuń przy pomocy papieru ściernego. Umycie powierzchni jest konieczne, jeżeli znajdują się na niej tłuste plamy lub ślady po pleśni i grzybach. Wykorzystaj do tego specjalistyczne środki chemiczne.

Krok III – malowanie sufitu

Smugi to koszmar, który Cię prześladuje? Zapomnij o problemach! Zanim zaczniesz malować, przyklej taśmę malarską w miejscu, gdzie ma zakończyć się powłoka farby. Możesz tradycyjnie umieścić granicę na krawędzi sufitu, jednak nowoczesne aranżacje podpowiadają obniżenie granicy o kilka centymetrów i umieszczenie jej w górnej partii ściany – w ten sposób optycznie powiększysz pomieszczenie. Przy pomocy taśmy zabezpiecz również inne krawędzie – na przykład żyrandol, urządzenie alarmowe lub rury grzewcze biegnące do kaloryfera.

Pomaluj powierzchnię wałkiem na kiju teleskopowym. Nakładaj umiarkowaną ilość farby, by uniknąć zachlapania. W trudno dostępnych miejscach podstaw drabinę lub podest i precyzyjnie domaluj zasłonięte obszary przy pomocy pędzla. Optymalny efekt krycia bez smug uzyskasz po nałożeniu dwóch warstw farby (zachowaj odstęp czasowy wskazany przez producenta na opakowaniu).

Czasami po pomalowaniu powierzchni widać na niej smugi. Jak pozbyć się smug na suficie w takiej sytuacji? W zasadzie nie da się z nimi już nic zrobić. Jeśli wygląd sufitu i rezultat malowania Cię nie satysfakcjonuje, poczekaj, aż powłoki całkowicie wyschną i nałóż na powierzchnię jeszcze jedną albo dwie warstwy farby. Zrób to bardzo precyzyjnie. Nie spiesz się – lepiej pracować dłużej, ale dokładniej, niż szybko i bez należytej staranności.

Krok IV – wykończenie

Po upłynięciu potrzebnego czasu na wyschnięcie obydwu zaaplikowanych warstw możesz zerwać zabezpieczenia z taśmy malarskiej i przystąpić do dalszego przeprowadzania prac wykończeniowych. Niezależnie od tego, jaką okładzinę ścienną wybierzesz, warto estetycznie wykończyć jej krawędź. Wykorzystaj stylowe fasety do zamaskowania granicy między ścianą a sufitem. Szukasz tańszego, lecz równie efektownego rozwiązania? W naszej ofercie znajdziesz bordiury, które spełnią to samo zadanie mniejszym nakładem sił i kosztów. Samoprzylepne paski w wielu kolorach i wzorach bez trudu dopasujesz do każdej aranżacji.

Martwisz się, że jasny sufit szybko straci swój świeży i atrakcyjny wygląd? Farby wewnętrzne od GoodHome wyróżniają się zmywalną powłoką, dzięki której łatwo usuniesz przypadkowo powstałe zabrudzenia. Odrobina sadzy, pryskający tłuszcz ani sylwestrowy szampan nie spowodują powstania trwałych plam na suficie – wystarczy, że użyjesz wilgotnej ściereczki. 

malowanie-sufitu-kierunekmalowanie-sufitu-kierunekmalowanie-sufitu-kierunekmalowanie-sufitu-kierunek

Zainspiruj się: Jak łączyć kolory? Harmonia między ścianami a podłogami

Malowanie bez smug – kierunek malowania

Jeśli chcesz, aby Twój sufit był estetyczny i gładki, przeprowadź staranne malowanie sufitu. Kierunek malowania jest tak samo ważny, jak dobór odpowiedniej farby czy precyzja ruchów. Wybór odpowiedniego kierunku wpływa nie tylko na ładny wygląd powierzchni, ale też aranżację pomieszczenia. Niewłaściwie wybrany może sprawić, że pomieszczenie będzie wydawało się optycznie mniejsze.

W którą stronę malować sufit? Główna zasada mówi, że sufit będzie prezentował się doskonale, jeśli pomalujesz go w kierunku od źródła światła w głąb pomieszczenia. Polecanym rozwiązaniem jest zatem malowanie od strony okna. Jeśli w pokoju znajdują się okna na dwóch różnych ścianach, wówczas wybierz stronę lepiej naświetloną i od tego okna wyznacz kierunek malowania. 

Dlaczego, jeśli chodzi o malowanie sufitu, kierunek od źródła światła jest tak ważny? Odpowiedź na to pytanie jest proste – dzięki temu promienie słoneczne nie będą padały poprzecznie na nieduże ślady, które pozostawi wałek. W rezultacie ślady nie zostaną uwydatnione, co wpłynie na estetykę powierzchni.

Pamiętaj jednak, że reguła dotycząca kierunku dotyczy nakładania ostatniej, wykończeniowej warstwy farby. Pierwszą warstwę koniecznie pomaluj równolegle od okna, natomiast warstwę drugą (albo ostatnią, jeśli nałożysz kilka warstw) obowiązkowo prostopadle do źródła światła. W którym miejscu rozpocząć malowanie sufitu? Kierunek powinien prowadzić od okna, ale samą pracę rozpocznij od jednego z narożników pomieszczenia. Stosuj się do powyższych wskazówek, a z pewnością uda Ci się dokładnie i estetycznie pomalować sufit w domu lub mieszkaniu.

Data publikacji: 21.02.2017

Data aktualizacji: 24.01.2023