Produkty

Kiedy zdecydować się na kolorowy sufit?

Kiedy zdecydować się na kolorowy sufit?

Przywykliśmy już do wykańczania pomieszczeń rozmaitymi kolorami. Biel, choć wciąż modna, często zastępowana jest innymi barwami. Najczęściej pokrywamy nimi ściany, pozostawiając sufity śnieżnobiałe. Czy jednak nie warto pokusić się o nadanie sufitowi bardziej wyrazistego koloru?

sufit ecruCzy sufit musi być biały

Nie – białe sufity, mimo że spotykamy je najczęściej, nie stanowią jedynego dobrego rozwiązania. Tak naprawdę sufit, tak samo jak i ściany, może przybrać dowolny kolor, jaki sobie zażyczymy, wystarczy pomalować go odpowiednią farbą. Sztuką jest jednak odpowiednio skomponować go z barwą ścian, a także tak wykończyć, by nie wpływał niekorzystnie na optyczny odbiór pomieszczenia. Wykańczając sufit, mamy bowiem wpływ na kształtowanie proporcji pomieszczenia. Za sprawą barw i dodatków możemy kierować uwagę naszych gości na poszczególne elementy wykończenia wnętrza.

Kiedy zrezygnować z białego sufitu?

Biel jest bardzo bezpiecznym kolorem zwieńczającym sklepienie naszych pokoi. Jej jasność decyduje o tym, że czyni pomieszczenia wizualnie wyższymi i bardziej przestronnymi. Jest to ważne szczególnie w mieszkaniach, których wysokość nie przekracza 300 cm. Jeżeli nie mamy ściśle dopracowanego projektu wykończenia takich pomieszczeń, najlepiej pozostać przy bieli – ograniczamy ryzyko, że nasz aranżacyjne plany zakończą się niepowodzeniem.

Jeżeli jednak w swojej wyobraźni potrafimy stworzyć wizualizację całego wnętrza, gdzie sufit i ściany tworzą spójną całość, możemy zdecydować się na zrezygnowanie z bieli. Dodajmy, że płaszczyzny sufitu nie musimy odmalowywać jednym kolorem. Możemy nanieść na nią jedynie barwne wzory lub motywy, które następnie powielimy na ścianach.

Jeszcze jednym powodem, który może skłonić nas do bardziej odważnego wykończenia sufitu, jest duża wysokość zamieszkiwanych pomieszczeń. Dzięki temu nie musimy obawiać się, że ciemniejszy sufit przytłoczy całe pomieszczenie i będzie wisiał nad nim niczym gradowa chmura. Warto nadać mu przyciągającą uwagę fakturę, wzór czy barwę, by zaakcentować jego płaszczyznę.

Kształtowanie przestrzeni kolorem sufitujak pomalować sufit

Ciemny sufit zastosowany w niewielkich i niskich pomieszczeniach nie będzie dobrym rozwiązaniem – sprawi, że pokój stanie się wizualnie mniejszy i mniej przestronny. Jego lokator będzie się w nim czuł jak w zamkniętym pudełku.

Jeżeli nasz sufit znajduje się natomiast na dużej wysokości, pomalowanie go ciemniejszą niż biała farbą, da z kolei efekt odwrotny. Optycznie przybliży nieco sufit, a także poszerzy pomieszczenie. W tym wypadku warto także zastosować wybrany motyw, który stanie się motywem łączącym wykończenie sufitu i ścian. W ten sposób odbierzemy wnętrze jako nieco niższe, przytulniejsze.

Jeżeli malujemy wysoki sufit wchodząc częściowo na płaszczyznę ścian, osiągniemy podobny efekt – wysoki sufit znacznie przybliży się pod względem wizualnym do podłogi, sprawiając wrażenie wieczka zwieńczającego pudełko. Takie rozwiązanie najlepiej stosować w pokojach dość wysokich i o sporym metrażu.

O czym pamiętać

Decydując się na barwny sufit, do wybory mamy wiele kolorów: od pastelowych i stonowanych, po ciemne i nasycone. Z jasnym sufitem dobrze skomponują się równie jasne ściany bądź nawet ciemniejsze. Z kolei do intensywnej barwy sufitu najlepiej dobrać jasne kolory ścian oraz dodatków. Nawet ciemny sufit może prezentować się stylowo i elegancko, jeśli właściwie dobierzemy do niego pozostałe elementy wyposażenia, jak chociażby meble.

Zanim więc podejmiemy decyzję o pokryciu sufitu kolorem innym niż biel, warto wziąć pod uwagę wszystkie aspekty takiego rozwiązania. Płaszczyzna ta może bowiem zupełnie odwrócić proporcje każdego pomieszczenia, co w niektórych wypadkach wyjdzie na dobre naszej aranżacji, a w innych skończy się stylistyczną porażką.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Na jaki kolor pomalować przedpokój w bloku? Podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze farby

Na jaki kolor pomalować przedpokój w bloku? Podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze farby
Dopasowanie odpowiedniej farby to nie lada wyzwanie. Jeśli głowisz się, na jaki kolor pomalować przedpokój, możesz wybrać połączenie barw, kt&o...
Czytaj więcej

Pastelowa kolorystyka we wnętrzach

Pastelowa kolorystyka we wnętrzach
Modny trend? Pastele! Odcienie pastelowe pozwalają wprowadzić do wnętrz przyjemny i świeży nastrój, szczególnie wiosną. Świetnie pasują ...
Czytaj więcej

Jak łączyć kolory? Harmonia między ścianami a podłogami

Jak łączyć kolory? Harmonia między ścianami a podłogami
Odważne zestawienie kolorów nie musi oznaczać rezygnacji z harmonii we wnętrzu. Podczas remontu warto zadbać, aby ściany i podłogi dopełniały s...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
09.06.2015
kolorowe sufity zawsze mnie intrygowały - też nigdy nie rozumiałem tej obowiązkowej bieli. zacząłem kombinowac i niestety przekombinowałem. wyszło za ciemno, pokój stał się bardzo depresyjny :D ale przemalowałem na delikatny żółty, do tego niebieskie ściany i takie połączenie naprawdę jest rewelacyjne.

Ocena i komentarz dla:

Kiedy zdecydować się na kolorowy sufit?