Pastelowa kolorystyka we wnętrzach

Pastelowe odcienie farb i dodatków wprowadzają do pomieszczeń świeży i przyjemny nastrój. Wiosną i latem pięknie podkreśla je większa ilość światła, natomiast jesienią i zimą zapewniają więcej radości we wnętrzach. Świetnie pasują do wielu rodzajów pomieszczeń i różnej stylistyki ich aranżacji. Stanowią także ciekawe tło dla innych dekoracji. Warto sprawdzić, jak najlepiej wykorzystać pastelowe ściany w pokoju i różnego rodzaju dodatki, utrzymane w tej tonacji kolorystycznej. Przydatne będzie także poznanie kilku ciekawych inspiracji.

Pastelowe kolory, czyli jakie? 

Pastelowe kolory we wnętrzach cechują się delikatnymi, przytłumionymi i łagodnymi barwami. Oferują one zarówno czyste, jak i mieszane kolory. Pojęcie „pastelowy” oznacza tak naprawdę wiele odcieni, wśród których można znaleźć m.in.:

 • pudrowy, 

 • blady róż, 

 • miętowy,

 • delikatnie brzoskwiniowy, 

 • pistacjowy,

 • błękitny,

 • delikatny, rozmyty pomarańczowy,

 • lawendowy.

Takie barwy charakteryzują się niższym nasyceniem, są bardziej rozrzedzone, delikatne i stonowane. Często wyróżniają się dodatkiem bieli, przytłumieniem, tak jakby były oglądane przez delikatną mgiełkę. Pastelowe kolory we wnętrzach świetnie uzupełniają się z innymi, bardziej zdecydowanymi barwami czy stylami. 

pokój dziecięcypokój dziecięcypokój dziecięcypokój dziecięcy

Farby pastelowe do wnętrz – w jakich pokojach je używać? 

Pastelowe farby najczęściej kojarzą się z pokoikami dziecięcymi. Rzeczywiście świetnie uzupełniają takie wnętrza, budując marzycielską, przytulną i miłą atmosferę. Są bardzo delikatne i łagodne, ale jednak umożliwiają tworzenie wyjątkowo stylowych i zapadających w pamięć aranżacji. 

Niemniej farby pastelowe do wnętrz zyskały także popularność w innych pomieszczeniach. Używa się ich przykładowo w korytarzach, w pokoju dziennym czy w kuchni lub w łazience. Z tego samego powodu, z jakiego stosuje się pastelowe wnętrza w dziecięcym pokoiku, warto wykorzystać je również w sypialni. Wprowadzają one błogi spokój i ułatwiają relaks. 

Pastelowe farby – z jakimi kolorami łączyć? 

Odcienie pastelowe dobrze komponują się z większością kolorów i dodatków. Dobrze wyglądają w industrialnych, loftowych czy skandynawskich aranżacjach. Są doskonałym elementem wystroju romantycznego czy rustykalnego. Idealnie łączą się z naturalnymi materiałami, takimi jak drewniane meble czy podłogi. Dobrze jest łączyć farby pastelowe do wnętrz z innymi jasnymi barwami - bielą czy szarościami. Fajnym pomysłem będzie także kompozycja łącząca ją z beżem. Pastelowe ściany w pokoju dobrze komponują się także z podłogami pokrytymi mikrocementem czy żywicą epoksydową. Warto także przełamywać pastele stosując dodatki lub akcenty o mocnych, zdecydowanych barwach. 

różeróżeróżeróże

Jak wykorzystać pastelowe dodatki we wnętrzach?

Zabawa z pastelowymi kolorami nie musi opierać się wyłącznie na przemalowaniu całej ściany (choć zdecydowanie warto sięgać po ten pomysł). Pastelowa stylistyka może stanowić także przeciwwagę dla bardziej wyrazistych kolorów ścian. Bardzo dobrze wyglądają także wnętrza, w których ściany zostały pomalowane na ciemniejsze kolory, a dla równowagi zastosowano dodatkowo pastelowe dodatki. Takie akcesoria wnoszą do pomieszczeń więcej subtelności, a także optycznie powiększą przestrzeń. Wśród nich można znaleźć:

 • Pastelowe firanki i zasłony: przefiltrują światło i stworzą we wnętrzu wrażenie jasnej, słonecznej mgiełki. 

 • Pastelowe poduszki: wprowadzą do wnętrza leniwą, kojącą atmosferę, która będzie pomagała w odpoczynku i ułatwi relaksowanie się. 

 • Tapety i plakaty: z pastelowych kolorów nie trzeba korzystać od razu na całej ścianie - można z powodzeniem zastosować fragment tapety bądź plakaty. Wiele z nich posiada ciekawe, proste wzory, które świetnie uzupełnią i uatrakcyjnią każdą aranżację. 

 • Meble odnowione farbami pastelowymi: świetnym dodatkiem do każdego wnętrza jest użycie starego mebla i odrestaurowanie go pastelową farbą. W ten sposób uda się tchnąć drugie życie w pamiątkowe krzesło po babci bądź taki mebel, który udało się uratować przed wyrzuceniem. 

 • Pastelowe dywany: pastelowe kolory we wnętrzach nie dotyczą jedynie ścian i dodatków. Można je także wykorzystać podczas dobierania dywanów. Gdy mają gęste włosie, dodatkowo podbiją wrażenie przytulności pomieszczenia. 

 • Pastelowe doniczki: doniczki utrzymane w tej kolorystyce umożliwią stworzenie przyjemnego, romantycznego zielnika. Te barwy świetnie komponują się z roślinnością, gdyż kojarzą się z naturą, doskonale wpisując się przykładowo w styl skandynawski. 

miętowe dodatkimiętowe dodatkimiętowe dodatkimiętowe dodatki