Produkty

Przygotowanie trawnika do pierwszego koszenia po sezonie zimowym

Przygotowanie trawnika do pierwszego koszenia po sezonie zimowym

Okres zimowy to czas, który daje się we znaki nie tylko roślinom w naszym ogrodzie, ale także mocno osłabia kondycję naszego trawnika. Chcąc cieszyć się nim każdego roku, powinniśmy o niego zadbać i odpowiednio przygotować do sezonu wiosennego i letniego.

Aby móc przystąpić do jego rewitalizacji, warto pomyśleć o tym dużo wcześniej – przygotowując go do okresu zimowego. Dzięki temu wiosenne prace porządkowe będą dużo łatwiejsze, a my będziemy mogli się cieszyć wypielęgnowaną i piękną murawą.

Kiedy zatem rozpocząć pracę nad rewitalizacją trawnika? Pogoda potrafi być kapryśna i często krzyżuje plany w kalendarzu każdego ogrodnika. Warto kierować się zdrowym rozsądkiem i dobrze pomyśleć, zanim rozpoczniemy pracę w ogrodzie. Najlepszym okresem do rozpoczęcia naprawy trawnika jest marzec i kwiecień. Istnieje wówczas małe prawdopodobieństwo, że zaskoczy nas większy przymrozek czy opad śniegu, jego złogi też szybko stopnieją. Pracę należy dobrze zaplanować i zaopatrzyć się w niezbędne do tego narzędzia.

Krok 1 – wertykulacja i grabienie trawnika

Po długiej i mroźniej zimie stan naszego trawnika często pozostawia wiele do życzenia. Pierwszym krokiem, kiedy temperatura powietrza będzie utrzymywała się powyżej 0°C, jest wstępne grabienie trawnika. W tym celu wykorzystujemy zwykłe, plastikowe lub metalowe grabie – dzięki nim usuniemy kamienie i większe zanieczyszczenia naniesione przez wiatr.

Kolejnym etapem jest również grabienie, tym razem przy wykorzystaniu grabi wertykulacyjnych lub wertykulatora mechanicznego. Wyczesujemy nimi tzw. filc, czyli starą, zalegającą trawę i jednocześnie nacinamy glebę na głębokość kilku centymetrów. Nie bójmy się tego zabiegu, nawet jeśli zauważymy, że trawnik wygląda gorzej niż po roztopach – dzięki wertykulacji pozbywamy się martwej trawy, a nacięcia pozwalają na rozrost korzeni zdrowych kęp.

Krok 2 – napowietrzanie i wałowanie trawnika

Kolejnym etapem przygotowania murawy do regularnego koszenia jest głębokie napowietrzenie gleby. Możemy do tego wykorzystać kilka narzędzi: aerator, zwykłe widły lub specjalne nakładki z kolcami na buty. Jeśli mamy do dyspozycji jedynie widły – wbijamy je pionowo w ziemię i poruszamy tak, aby utworzyć w niej otwory. Czynność tę powtarzamy na całej powierzchni trawnika, nakłuwając ją gęsto i równomiernie. Następnie należy  nanieść w miejsca otworów gruboziarnisty piach i przegrabić cały trawnik.

Jeśli zauważyliśmy widoczne wypiętrzenia w niektórych częściach trawnika, które zostały spowodowane m.in. przez mróz, możemy tuż po napowietrzaniu przeprowadzić wałowanie trawnika. Niezbędny do tego będzie wał o wadze od 60 do ok. 100 kg - dzięki niemu trawa będzie rosła równomiernie.

Krok 3 – przycięcie brzegów trawnika

Poza pracami związanymi bezpośrednio z przygotowaniem trawy do koszenia, warto zadbać o brzegi trawnika. Dzięki temu pierwsze koszenie będzie łatwe, a trawnik odświeżony i schludny. Jest to także najlepszy moment, aby nadać naszej murawie nowy i ciekawy kształt.

Narzędzie, które jest niezbędne podczas przygotowania do przycięcia brzegów, to szpadel w kształcie półksiężyca, dzięki któremu możemy stworzyć trawnik np. w kształcie okręgu. Szablonem, którego możemy użyć podczas wykonywania cięcia, może być wąż ogrodowy, dzięki któremu uzyskamy nieregularny i ciekawy kształt.

Krok 4 – uzupełnianie ubytków z trawniku

Jeśli na trawniku pojawiły się duże ubytki, które wymagają więcej czasu na regenerację i wiemy, że takie zabiegi jak wertykulacja i regularne podlewanie nie są w stanie ich zregenerować, możemy zasiać w tym miejscu nową trawę. Miejsce ubytku należy intensywnie zgrabić i uzupełnić nowym, świeżym torfem. Następnie przystępujemy do wysiewu trawy i ponownie grabimy. Ostatnim etapem jest ugniecenie miejsca zasiewu i podlanie ubytku.

Krok 5 – pierwsze nawożenie

Po okresie zimowym trawie brakuje przede wszystkim azotu. Kiedy temperatura powietrza będzie wynosiła około 5°C, nawozimy trawnik saletrą amonową lub wapniową. Zabieg ten musi być przeprowadzony, kiedy trawa będzie sucha, następnie obficie podlewamy murawę. Dostarczając trawie taki zastrzyk energii, możemy być pewni, że w sezonie późnowiosennym i letnim będzie ona soczysta i zdrowa.

Dzięki zastosowaniu tych pięciu podstawowych kroków możemy być pewni, że nasz trawnik jest gotowy do pierwszego koszenia. Kiedy kosimy? Wtedy, gdy trawa nieco podrośnie i przybierze żywy, zielony kolor. Przystępując do pierwszego koszenia należy pamiętać, aby trawa była sucha a ostrze kosiarki ustawione nieco wyżej niż zazwyczaj. Dzięki temu już po pierwszym koszeniu trawa będzie się lepiej krzewić, a my uzyskamy efekt rodem z pola golfowego.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Jak i kiedy siać trawę?

Jak i kiedy siać trawę?
Zadbany trawnik potrafi odmienić charakter każdego ogrodu, posesji czy działki. Zielony dywan gęsto usiany źdźbłami to także przestrzeń do spędzania c...
Czytaj więcej

Siewniki ogrodowe – rodzaje i zastosowanie

Siewniki ogrodowe – rodzaje i zastosowanie
Siewnik, jak sama nazwa wskazuje, to urządzenie do wysiewu nasion. Jest wygodne szczególnie wtedy, gdy do zagospodarowania mamy dość duży teren, np. p...
Czytaj więcej

Narzędzia ogrodowe – jakie do jakich prac?

Narzędzia ogrodowe – jakie do jakich prac?
Posiadacze ogrodów bądź działek wiedzą, jak wiele pracy trzeba włożyć w ich pielęgnację. Wszystkie niezbędne czynności mogą jednak przebiegać znacznie...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Przygotowanie trawnika do pierwszego koszenia po sezonie zimowym