Produkty

Przygotowanie trawnika do pierwszego koszenia po sezonie zimowym

Przygotowanie trawnika do pierwszego koszenia po sezonie zimowym

Okres zimowy to czas, który daje się we znaki nie tylko roślinom w naszym ogrodzie, ale także mocno osłabia kondycję naszego trawnika. Chcąc cieszyć się nim każdego roku, powinniśmy o niego zadbać i odpowiednio przygotować do sezonu wiosennego i letniego.

Przejdź do następnych akapitów:

Aby móc przystąpić do jego rewitalizacji, warto pomyśleć o tym dużo wcześniej – przygotowując go do okresu zimowego. Dzięki temu wiosenne prace porządkowe będą dużo łatwiejsze, a my będziemy mogli się cieszyć wypielęgnowaną i piękną murawą.

Kiedy zatem rozpocząć pracę nad rewitalizacją trawnika? Pogoda potrafi być kapryśna i często krzyżuje plany w kalendarzu każdego ogrodnika. Warto kierować się zdrowym rozsądkiem i dobrze pomyśleć, zanim rozpoczniemy pracę w ogrodzie. Najlepszym okresem do rozpoczęcia naprawy trawnika jest marzec i kwiecień. Istnieje wówczas małe prawdopodobieństwo, że zaskoczy nas większy przymrozek czy opad śniegu, jego złogi też szybko stopnieją. Pracę należy dobrze zaplanować i zaopatrzyć się w niezbędne do tego narzędzia.

Krok 1 – wertykulacja i grabienie trawnika

Po długiej i mroźniej zimie stan naszego trawnika często pozostawia wiele do życzenia. Pierwszym krokiem, kiedy temperatura powietrza będzie utrzymywała się powyżej 0°C, jest wstępne grabienie trawnika. W tym celu wykorzystujemy zwykłe, plastikowe lub metalowe grabie – dzięki nim usuniemy kamienie i większe zanieczyszczenia naniesione przez wiatr.

Grabie GoodHome Durum UQ

Kolejnym etapem jest również grabienie, tym razem przy wykorzystaniu grabi wertykulacyjnych lub wertykulatora mechanicznego. Wyczesujemy nimi tzw. filc, czyli starą, zalegającą trawę i jednocześnie nacinamy glebę na głębokość kilku centymetrów. Nie bójmy się tego zabiegu, nawet jeśli zauważymy, że trawnik wygląda gorzej niż po roztopach – dzięki wertykulacji pozbywamy się martwej trawy, a nacięcia pozwalają na rozrost korzeni zdrowych kęp.

Krok 2 – napowietrzanie i wałowanie trawnika

Kolejnym etapem przygotowania murawy do regularnego koszenia jest głębokie napowietrzenie gleby. Możemy do tego wykorzystać kilka narzędzi: aerator, zwykłe widły lub specjalne nakładki z kolcami na buty. Jeśli mamy do dyspozycji jedynie widły – wbijamy je pionowo w ziemię i poruszamy tak, aby utworzyć w niej otwory. Czynność tę powtarzamy na całej powierzchni trawnika, nakłuwając ją gęsto i równomiernie. Następnie należy  nanieść w miejsca otworów gruboziarnisty piach i przegrabić cały trawnik.

Jeśli zauważyliśmy widoczne wypiętrzenia w niektórych częściach trawnika, które zostały spowodowane m.in. przez mróz, możemy tuż po napowietrzaniu przeprowadzić wałowanie trawnika. Niezbędny do tego będzie wał o wadze od 60 do ok. 100 kg - dzięki niemu trawa będzie rosła równomiernie.

Aerator ręczny Verve 5 ostrzy

Krok 3 – przycięcie brzegów trawnika

Poza pracami związanymi bezpośrednio z przygotowaniem trawy do koszenia, warto zadbać o brzegi trawnika. Dzięki temu pierwsze koszenie będzie łatwe, a trawnik odświeżony i schludny. Jest to także najlepszy moment, aby nadać naszej murawie nowy i ciekawy kształt.

Narzędzie, które jest niezbędne podczas przygotowania do przycięcia brzegów, to szpadel w kształcie półksiężyca, dzięki któremu możemy stworzyć trawnik np. w kształcie okręgu. Szablonem, którego możemy użyć podczas wykonywania cięcia, może być wąż ogrodowy, dzięki któremu uzyskamy nieregularny i ciekawy kształt.

Podkaszarka akumulatorowa Erbauer 18 V 30 cm bez akumulatora

Krok 4 – uzupełnianie ubytków z trawniku

Jeśli na trawniku pojawiły się duże ubytki, które wymagają więcej czasu na regenerację i wiemy, że takie zabiegi jak wertykulacja i regularne podlewanie nie są w stanie ich zregenerować, możemy zasiać w tym miejscu nową trawę. Miejsce ubytku należy intensywnie zgrabić i uzupełnić nowym, świeżym torfem. Następnie przystępujemy do wysiewu trawy i ponownie grabimy. Ostatnim etapem jest ugniecenie miejsca zasiewu i podlanie ubytku.

Krok 5 – pierwsze nawożenie

Po okresie zimowym trawie brakuje przede wszystkim azotu. Kiedy temperatura powietrza będzie wynosiła około 5°C, nawozimy trawnik saletrą amonową lub wapniową. Zabieg ten musi być przeprowadzony, kiedy trawa będzie sucha, następnie obficie podlewamy murawę. Dostarczając trawie taki zastrzyk energii, możemy być pewni, że w sezonie późnowiosennym i letnim będzie ona soczysta i zdrowa.

Dzięki zastosowaniu tych pięciu podstawowych kroków możemy być pewni, że nasz trawnik jest gotowy do pierwszego koszenia. Kiedy kosimy? Wtedy, gdy trawa nieco podrośnie i przybierze żywy, zielony kolor. Przystępując do pierwszego koszenia należy pamiętać, aby trawa była sucha a ostrze kosiarki ustawione nieco wyżej niż zazwyczaj. Dzięki temu już po pierwszym koszeniu trawa będzie się lepiej krzewić, a my uzyskamy efekt rodem z pola golfowego.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Jak i kiedy siać trawę?

Jak i kiedy siać trawę?
Zadbany trawnik potrafi odmienić charakter każdego ogrodu, posesji czy działki. Zielony dywan gęsto usiany źdźbłami to także przestrzeń do spędzania c...
Czytaj więcej

Siewniki ogrodowe – rodzaje i zastosowanie

Siewniki ogrodowe – rodzaje i zastosowanie
Siewnik, jak sama nazwa wskazuje, to urządzenie do wysiewu nasion. Jest wygodne szczególnie wtedy, gdy do zagospodarowania mamy dość duży teren, np. p...
Czytaj więcej

Narzędzia ogrodowe – jakie do jakich prac?

Narzędzia ogrodowe – jakie do jakich prac?
Posiadacze ogrodów bądź działek wiedzą, jak wiele pracy trzeba włożyć w ich pielęgnację. Wszystkie niezbędne czynności mogą jednak przebiegać znacznie...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Przygotowanie trawnika do pierwszego koszenia po sezonie zimowym