Produkty

Zakładanie trawnika krok po kroku

Zakładanie trawnika krok po kroku

Zadbana, równo przycięta i intensywnie zielona trawa to ozdoba każdego ogrodu. Samodzielne zakładanie trawnika pozwala dostosować murawę do naszych potrzeb.

zakładanie trawnikaKiedy zakładać trawnik?

Nasiona trawy wymagają właściwej temperatury oraz wilgotności, by wykiełkowały i trawa stała się odpowiednio gęsta. Ani nocne przymrozki, ani upały nie sprzyjają prawidłowemu rozwojowi nasion. Najlepiej więc zakładanie trawnika zaplanować na kwiecień, maj lub wrzesień. Wyjątek stanowi rolowana darń, którą można układać przez cały sezon wegetacyjny.

Przygotowanie podłoża

Teren przeznaczony pod trawnik należy przede wszystkim uporządkować − pozbyć się kamieni, gruzu oraz ewentualnych nierówności. Wstępnie oczyszczoną ziemię powinniśmy przekopać na głębokość ok. 20 cm (1 sztych szpadla), dzięki czemu nie tylko spulchnimy ją, lecz także będziemy mieli możliwość dokładnego usunięcia wszelkich chwastów i korzeni.

Ziemia przygotowywana pod trawnik musi być też odpowiednio użyźniona. Dlatego warto potraktować przekopywanie terenu jako okazję do zmieszania gleby np. z torfem ogrodniczym albo kompostem.

Uwaga! Przy wyborze nawozu do trawnika pamiętajmy, że współczynnik pH idealnej gleby pod trawnik powinien wynosić od 5,6 do 6,5.

Końcowym etapem przygotowywania podłoża jest wałowanie (z powodzeniem można je też zastąpić starannym udeptywaniem ziemi). Z dalszymi pracami należy wstrzymać się przez ok. 2 tygodnie. W tym czasie ziemia osiądzie, a my będziemy mogli na bieżąco usuwać ostatnie pojawiające się chwasty.
Nasiona na trawnik

Podstawą udanego trawnika jest wybór właściwej mieszanki nasion. W przydomowych ogrodach najlepiej sprawdzają się trawniki uniwersalne i rekreacyjne − idealne do gry w piłkę i odporne na deptanie − oraz trawniki ozdobne. Inne mieszanki nasion stosuje się też w przypadku terenów silnie nasłonecznionych, a inne, gdy wiemy, że przyszły trawnik powstanie w zacienionym miejscu. Warto więc zawczasu zastanowić się, jaką funkcję ma on pełnić w naszym ogrodzie.

Sianie trawyNawóz do zakladnia i regeneracji trawnika Agrecol Castorama

Pamiętajmy, że bezpośrednio przed wysiewem należy rozgrabić glebę. Najczęściej zalecanym sposobem siania trawy jest metoda „na krzyż”, czyli równomierne obsiewanie terenu najpierw wzdłuż, a później w poprzek. Następnie trzeba przykryć nasiona warstwą ziemi, ponownie ją zagrabiając, zwałować cały teren i podlać. Strumień wody nie powinien być jednak zbyt silny, by nie wypłukał nasion.
Uwaga! Jeśli zakładamy trawnik z siewu, powinniśmy liczyć się z tym, że na efekty naszej pracy będziemy czekać około miesiąca. Wysokość młodej trawy wahająca się miedzy 8 cm a 10 cm to znak, że przyszedł czas na pierwsze koszenie nowego trawnika.

Zakładanie trawnika z rolki

Zdecydowanie szybszym rozwiązaniem jest rozłożenie gotowej darni (z rolki). W tym przypadku glebę należy przygotować podobnie jak pod trawnik z siewu. Rozwijanie murawy najlepiej zacząć tuż przy ścianie domu lub przy ogrodzeniu. Na podlanej ziemi układamy pasy trawy − tak, aby ściśle do siebie przylegały. Ważne, żeby ich końce nie tworzyły jednej linii (płaty powinny być rozmieszczone względem siebie podobnie jak panele na podłodze). Na zakończenie starannie dociskamy darń, wałując ją, i podlewamy na tyle obficie, by woda przesiąkła aż do podłoża. Przez kilka dni trawnik z rolki należy podlewać codziennie.

Uwaga! Tego typu murawa nadaje się do użytkowania dopiero wtedy, gdy dobrze się ukorzeni. Zazwyczaj proces ten trwa 10 dni.

 

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Jak siać trawę? Zakładanie trawnika – praktyczne porady

Jak siać trawę? Zakładanie trawnika – praktyczne porady
Trawa to roślina, bez której nie obędzie się żaden ogród. Uprzyjemnia Ci każdą chwilę spędzoną na świeżym powietrzu. Marzysz o pięknym t...
Czytaj więcej

Jak długo wschodzi trawa? Poznaj etapy wzrostu trawy

Jak długo wschodzi trawa? Poznaj etapy wzrostu trawy
Zadbane podwórze to nie tylko przestrzeń relaksu w pogodne dni, ale również wizytówka domu przez większą część roku. Wiemy, jak s...
Czytaj więcej

Piaskowanie trawnika – kiedy i jak przeprowadzić?

Piaskowanie trawnika – kiedy i jak przeprowadzić?
Jeśli zależy nam na posiadaniu pięknej, gęstej murawy, powinniśmy stosować odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne. Należy do nich m.in. piaskowanie trawnik...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
2 komentarze
23.10.2016
W ogóle się nie zgodzę. Cała zabawa tkwi w wyhodowaniu czegoś od zera, tak jak wychowanie dziecka!!
12.07.2015
Trawa z rolki jest najlepsza. Po ch... się męczyć z wysiewaniem, czekaniem i nawożeniem, łatwiej przywieźć ze sklepu, rozwinąć i już. Od razu dobrze wygląda,

Ocena i komentarz dla:

Zakładanie trawnika krok po kroku